fit.pl mobile logo

Gimnazjaliści wiedzą jak jeść zdrowo i na tym koniec

Z badań TNS OBOP wynika, że świadomość żywieniowa gimnazjalistów w Polsce jest stosunkowo wysoka, jednak w niewielkim stopniu przekłada się to na ich postawy
jsiz-chlopiecProblem otyłości młodych ludzi w Polsce się pogłębia, a niepokojące zjawisko uzupełniają: marnotrawienie jedzenia oraz przedkładanie potraw wysoko przetworzonych nad pożywienie bogate w witaminy i przygotowane samodzielnie. W odpowiedzi na alarmujące wyniki badań uruchomiona został program edukacyjny Jedz smacznie i zdrowo, skierowany do gimnazjalistów i nauczycieli  w całej Polsce.

Z analizy przeprowadzonej przez TNS OBOP wynika, że gimnazjalistom brakuje odpowiednich nawyków żywieniowych wypracowywanych od wczesnego dzieciństwa – chętnie zjedzą domowy posiłek ugotowany przez rodzica, ze znacznie mniejszym entuzjazmem jednak przygotują coś sami. Jedząc poza domem wielokrotnie sięgają po pozbawione wartości odżywczych wysokokaloryczne przekąski. Nie bez znaczenia jest tu rola szkolnych sklepików oferujących słodkie napoje, słodycze, chipsy czy drożdżówki. Problem pogłębia wszechobecna reklama słodyczy i żywności typu fast food,
a także rosnący udział w życiu nastolatków Internetu i telewizji kosztem sportu.

Kluczowym źródłem informacji o właściwym odżywaniu jest dla gimnazjalisty szkoła. Jednak – zdaniem większości zapytanych nastolatków – zbyt mało uwagi poświęca się w niej zagadnieniu żywienia, a lekcje prowadzone na ten temat – ze względu na schematyczną formułę – w niewielkim stopniu są w stanie zainteresować uczniów.

„Odsetek dzieci i młodzieży mających problem z nadwagą rośnie, a jedynym skutecznym rozwiązaniem jest kształtowanie już od najmłodszych lat właściwych nawyków i zachowań żywieniowych. Intensywne edukowanie na temat wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie, promowanie zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety to warunek konieczny, abyśmy nie powtórzyli błędów naszych zachodnich sąsiadów” – powiedziała Agnieszka Piskała, Specjalista ds. żywienia.

Badanie przeprowadzone wśród gimnazjalistów wskazuje na silną potrzebę wsparcia młodych ludzi  w ich codziennym żywieniu. Mimo posiadanej wiedzy teoretycznej, uczniowie mają problemy ze skutecznym wdrażaniem zasad zdrowego odżywiania w życie. Nie potrafią samodzielnie przygotować wysokowartościowych potraw i racjonalnie komponować swojej diety. Świadomość, że zdrowe są warzywa, owoce czy nabiał okazuje się też niewystarczająca przy próbach odchudzania – zamiast zbilansowanych posiłków młodzież stosuje zazwyczaj drakońskie diety.

[-------]

„Budowanie świadomości żywieniowej powinniśmy zacząć od podstaw, od osób najmłodszych, na zasadzie dobrowolnej promocji zdrowych jsiz-dziewczynka-warzywanawyków w domu i w szkole. Młodych ludzi trzeba zaciekawić. Wspólne przyrządzanie posiłków w domu, nietypowa, warsztatowa formuła zajęć szkolnych, ciekawa forma przekazu, grafika to narzędzia, których nie powinniśmy się bać  w poszukiwaniu skutecznego kanału dotarcia do młodego człowieka. Uruchamiając program Jedz smacznie i zdrowo postanowiliśmy pomóc nauczycielom – dostarczając materiały dydaktyczne – oraz uczniom – dając możliwość poszerzenia wiedzy i wymiany opinii. Chcemy uczyć o tym jak przekuć wiedzę w nawyk, a tym samym na co dzień dbać o swoje zdrowie i sylwetkę – tym bardziej, że jest to inwestycja na lata, od której powodzenia zależy zdrowie i kondycja tego i kolejnych pokoleń” – powiedziała Agnieszka Piskała, Specjalista ds. żywienia.

„W Polsce marnuje się dużo żywności” - stwierdziło 74% społeczeństwa podczas przeprowadzonych badań opinii publicznej przez instytut Millward Brown SMG KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności. Aż 75% badanych przyznało, że potrzebne są programy edukacyjne informujące o tym, jak nie marnować żywności.

„Uwrażliwianie młodzieży na tak ważne problemy społeczne, jak marnowanie żywności i niedożywienie to tematy, które powinny być poruszane w polskich szkołach. Warto z ważnymi społecznie treściami docierać do ludzi na tyle młodych, by można było jeszcze zmieniać ich nawyki, ale już wystarczająco dojrzałych, by mogli podejmować świadome decyzje dotyczące swojego odżywiania, czy robienia zakupów” - powiedział Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Program Jedz smacznie i zdrowo został uruchomiony we wrześniu 2010 pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych. Partnerem społecznym jest Federacji Polskich Banków Żywności. Gimnazjaliści z całej Polski mogą w nim za pośrednictwem serwisu internetowego www.jedzsmacznieizdrowo.pl zdobyć szereg informacji dotyczących zdrowego trybu życia i wpływu składników pokarmowych na ich wygląd, samopoczucie oraz rezultaty osiągane  w nauce czy sporcie. Dla nauczycieli, we współpracy z metodykami, przygotowano scenariusze lekcji zgodne z gimnazjalnym programem nauczania. Stanowią one doskonałe uzupełnienie wiadomości  z innych przedmiotów, np. biologii czy chemii. Wszyscy zaangażowani w program mają szansę zdobycia nagród w towarzyszących programowi konkursach.

www.fit.pl


 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl