Inwazyjne badania prenatalne - bać się czy nie?

Badania płodu podczas ciąży dają mamie pewność, że jej dziecko nie tylko jest zdrowe i prawidłowo się rozwija, ale także pomagają eliminować stres związany z późną ciążą
fit.pl
2010-11-24 00:00
Udostępnij
Inwazyjne badania prenatalne - bać się czy nie?
Inwazyjne badania prenatalne

Zaletą tego typu badań jest bardziej precyzyjna diagnoza w przypadku poważnych zaburzeń rozwoju płodu. Ryzyko utraty płodu w wyniku przeprowadzenia badań inwazyjnych wynosi 1-2 proc. pregnancy-3Dodatkowo kobieta powinna liczyć się z takimi komplikacjami jak krwawienie, przedwczesne odejście wód płodowych oraz wystąpienie skurczów.

Wskazaniami do przeprowadzenia badań inwazyjnych są:
  • dodatni wynik testu podwójnego
  • nieprawidłowy wynik badania ultrasonografowego
  • wiek matki powyżej 35 roku życia
  • wada środkowego układu nerwowego w obecnej lub poprzedniej ciąży
  • urodzenie dziecka z chorobą metaboliczną
  • anomalie i dysfunckje chromosomowe płodu w poprzednich ciążach

Biopsja trofoblastu

Czyli biopsja kosmówki, polega na pobraniu fragmentu kosmówki (błony płodowej) pod kontrolą USG. Takie badanie wykonuje się najczęściej poprzez nakłucie brzuszne igłą powłok brzusznych lub przez wprowadzneie cewnika dopochwowego. Wstępny wynik biopsji jest znany po ok. dwóch dobach, a ostateczny po kilku dniach. Badanie to wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży.

Amniopunkcja

Amniopunkcję wykonuje się przy pomocy ultasonografu, który ustala położenie dziecka, następnie igłą nakłuwa się pęcherz płodowy a strzykawką pobiera płyn owodniowy, który zawiera komórki skóry, ukłodu moczowo-płciowego i pokarmowego płodu. Poprzez namnożenie komórek i hodowlę in vitro w probówce można zbadać zestaw chromosomów dziecka, tym samym sprawdzić, czy nie wystepują anomalie i dysfukcje w DNA. Na wynik takiego badania czeka się około 10-30 dni. Badanie wykonuje się w okresie 13-19 tygodnia ciąży. Amniopunkcja jest najmniej niebezpiecznym badaniem, gdyż odsetek powikłań oraz ryzyko utraty przez kobietę ciąży jest niewielka, wynosi 0,5-1 proc.

[-------]

Fetoskopia

To badanie, które umożliwia oglądanie płodu oraz wykonanie nawet niektórych zabiegów wewnątrz macicy poprzez wprowadzenie wziernika ze specjalnym systemem optycznym. Badanie może być wykonywane między 18 a 20 tygodniem ciąży.

Biopsja tkanek płodu

Jest konieczna, gdy zdarzaja się choroby, których inne badanie nie są w stanie wykazać, wtedy konieczne jest wykonanie fektoskopii z wykorzystaniem USG w celu pobrania wycinka skóry, mięśni lub wątroby płodu.

Kardocenteza

To badanie wykonuje się poprzez pobranie krwi z żyły pępowinowej (poprzez nakłucie powłok brzusznych) i jest możliwe oko. 18 tygodnia ciąży. Krwinki płodu, zwłaszcza białe, poddaje się badaniu cytogenetycznemu, które pomaga ustalić grupę krwi płodu, morfologię oraz ustalić diagnostykę wrodzonych chorób.

Diagnostyka przedimplantacyjna

Badanie to może być wykonane tylko przy zapłodnieniach pozaustrojowych (in vitro). Polega na pobraniu komórek z zarodka przed umieszczeniem go w macicy. Diagnostykę przeprowadza się, gdy istnieje ryzyko chorób płodu, głównie, niezgodności chromosowych i chorób genetycznych.

Czytaj więcej:

www.fit.pl