Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży?

Ciąża to czas ogromnych zmian. Wiedza o czekających Cię przemianach fizycznych i psychicznych ułatwia ich przyjęcie i odnalezienie się w nowej roli i stworzyć jak najlepsze warunki dla rozwoju malucha. Co czeka kobietę w ciąży?
2021-05-19 00:00
Udostępnij
Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży?

Zmiany fizyczne podczas ciąży

Układ sercowo-naczyniowy matki działa na pełnych obrotach od pierwszego tygodnia ciąży. Powstaje około 1,5 litra więcej krwi, a niektóre organy, takie jak macica, są zaopatrywane w jej większą ilość. Zazwyczaj kobieta w ciąży ma lekko przyspieszony puls i niskie ciśnienie. W ten sposób organizm zapewnia krążenie zwiększonej ilości krwi. Odpowiada to za objawy ciąży takie jak zmęczenie i wyczerpanie. Gdy organizm przyzwyczai się do zmian po pierwszych kilku tygodniach, większość przyszłych matek ponownie czuje się sprawniejsza. Objętość płynów w kobiecym ciele wzrasta o około 8 litrów. Od drugiej połowy ciąży może wystąpić zatrzymywanie wody i obrzęki.

Zmieniają się narządy wewnętrzne. Przede wszystkim rośnie macica. Na krótko przed porodem macica jest tak rozciągnięta, że może utrudniać oddychanie. W miarę powiększania się macicy inne narządy ulegają przemieszczeniu. Z powodu przesunięcia żołądka często występuje zgaga, a ucisk jelit może prowadzić do zaparć. Stały nacisk na pęcherz moczowy powoduje częste oddawanie moczu. Ponieważ macica w zaawansowanej ciąży uciska również żyły miednicy, sprzyja to zatorom krwi w żyłach nóg, a tym samym powstawaniu żylaków.

Układ kostno-szkieletowy i waga w ciąży

Przyszłe matki powinny zwracać uwagę na dietę bogatą w składniki odżywcze wysokiej jakości. Nie trzeba „jeść za dwoje”. Lekarze zalecają, żeby waga w ciąży wzrosła o około 10-12 kilogramów. Dodatkowe kilogramy wynikają nie tylko ze zwiększonego spożycia pokarmu, ale także z innych czynników, takich jak zatrzymywanie wody w organizmie. Najlepiej, żeby kobieta w ciąży przybierała na wadze powoli, ale systematycznie. Niewiele przyszłych mam odczuwa zmianę masy ciała w pierwszym trymestrze. W drugim może ona wynieść nawet 4 kilogramy, a w III trymestrze można spodziewać się kolejnych 6-8 dodatkowych kilogramów. To jednak tylko wskazówki - to, ile kobieta w ciąży przybiera na wadze, zależy od interakcji kilku indywidualnych czynników.

Między trzecim a szóstym miesiącem ciąży obwód talii znacznie się zwiększa. Ciężar ciała w naturalny sposób przesuwa się do przodu. W tym czasie należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową postawę, co zapobiega bólom pleców. W trzecim trymestrze płód ma kolejny skok wzrostu, zauważalny po rozmiarze brzucha matki. Maluch wymaga coraz większej przestrzeni i tkanki oraz więzadła przyszłej mamy zaczynają się rozciągać. Może to prowadzić do rozstępów. Ponadto hormon progesteron rozluźnia więzadła w ramach przygotowań do porodu. Jeśli główka dziecka naciska na kość krzyżową na krótko przed jego terminem, ból pleców jest nieunikniony. Kobieta powinna wystrzegać się długiego stania. Bólom pleców zapobiegają regularne ćwiczenia, takie jak pływanie lub specjalna joga. Dobrze jest spać na twardym materacu, najlepiej na boku. Napięte mięśnie rozluźnia ciepło, wskazane są kąpiele i termofor. Jeśli ból nie ustąpi, pomocne mogą być masaże lub terapia.