Ponad 800 tysięcy dzieci w całym kraju korzysta z unijnego programu „Owoce w szkole”, którego głównym celem jest przeciwdziałanie otyłości u dzieci
fit.pl
2011-05-05 00:00
Udostępnij
Owoce i warzywa w szkole
Owoce w szkole dostają dzieci z klas I-III szkoły podstawowej. Zazwyczaj są to jabłka, gruszki, truskawki. Dzieci oprócz owoców dostają również warzywa – marchewkę, paprykę, rzodkiewki. Uczniowie mogą również spożywać soku owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne.

Każde dziecko otrzymuje jednorazowo porcję, która składa się z jednego produktu owocowego i jednego warzywnego. W drugim semestrze roku szkolnego 2010/2011 trwa przez 10 tygodni. Do końca roku uczniowie dostaną 20 porcji owoców i warzyw.

Obecnie w programie bierze udział 67% dzieci z grupy docelowej. Jest to o 3% więcej niż w poprzednim semestrze. W obecnym roku szkolnym na program przeznaczono 12,3 mln euro. 75% tej sumy jest finansowane przez Unię Europejską.

Unijny program ma za zadanie przeciwdziałać otyłości wśród dzieci, zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, które wywołane są przez nieodpowiednią dietę. Komisja Europejska jest zdania, że około 5 mln dzieci jest otyłych. U 17 mln zdiagnozowano nadwagę. Program „Owoce w szkole” ma pomóc w kształtowaniu nawyków żywieniowych dzieci, a także wpoić najmłodszym dzieciom zasady zdrowego odżywiania się.

www.dziecko.fit.pl