Dodatkowe kilogramy to zmora dla każdej kobiety. Jednak okazuje się, że wiele pań w ciąży bagatelizuje konieczność wykonywania ćwiczeń, nie tylko podczas ciąży, ale również po urodzeniu dziecka
fit.pl
2011-05-23 00:00
Udostępnij
ciwczenia ciazaTo normalne, iż w czasie ciąży następuje przyrost wagi. Zapasy tłuszczu, które gromadzi organizm, umożliwiają prawidłowy rozwój płodu. Dzięki temu matka nie podupada na zdrowiu. Jednak po narodzinach dziecka mogą zacząć się problemy.

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Bristolu, udowadniają, że kobiety, które nie wróciły do swojej wagi sprzed ciąży, są trzy razy bardziej narażone na chorobliwą otyłość. Wiąże się to również z zachorowaniem na miażdżycę, schorzenia serca, a także udary mózgu.

Brytyjscy uczeni przebadali 3,8 tysięcy kobiet, opracowując bezpieczne dla zdrowia przedziały, o jakie kobieta w ciąży może się zaokrąglić, by nie znaleźć się w grupie narażonej na otyłość.

Przyszłe mamy, których waga wcześniej znajdowała się w normie lub poniżej normy wskaźnika BMI, dopuszczalny dla organizmu zakres wynosi 12,5-16 kilogramów. Kobiety z nadwagą w czasie ciąży nie powinny przekroczyć od 7-11 kilogramów, a otyłe jedynie 5-9 kg.

Naukowcy zalecają monitorowanie wagi w okresie ciąży. W razie konieczności powinny pod kontrolą lekarza zmienić swoją dietę, a także dołożyć codzienne ćwiczenia fizyczne. Dzięki temu unikną w przyszłości poważnych kłopotów ze zdrowiem.

Jak nie przytyć za dużo:

• kontroluj swoją wagę raz tygodniu (w I i II trymestrze powinna wzrastać ok. 1 kg tygodniowo);
• pączka zastąp pożywną kanapką z sałatą, pomidorem i chudą szynką, dostarczysz organizmowi więcej składników odżywczych a mniej kalorycznych;
• unikaj słodyczy i wyrobów z białej mąki, bo przyczyniają się do szybszego wzrostu wagi;
• przyglądaj się temu, co jesz, szczególnie podczas różnego typu świąt, urodzin itp.;
• jedz pięć małych posiłków w ciągu dnia;
• porusz wyobraźnię, możesz skomponować bardzo smaczny, zdrowy i wizualnie dobrze wyglądający posiłek;
• dokładnie przyglądaj się temu co jesz, unikaj podjadania zarówno w dzień, jak i w nocy;
• pij dużo wody mineralnej, dawkuj ją często w małych ilościach;
• jeżeli lekarz nie będzie widział przeciwwskazań zdrowotnych, uprawiaj sport: pływanie, jogę, fitness dla ciężarnych, ruch pozwoli utrzymać dobrą formę i spalić zbędne kalorie.

www.dziecko.fit.pl