Zioła dla dzieci, które podawać niemowlakom?

Melisa, mięta, rumianek, to doskonałe zioła, które koją, uspokajają i eliminują problemy żołądkowe, czy również noworodki mogą pić herbatki na bazie ziół?  
fit.pl
2011-04-11 00:00
Udostępnij
Zioła dla dzieci, które podawać niemowlakom?
baby drink 2Mleko mamy to podstawa

Prze pierwsze miesiące, podstawą menu dziecka jest mleko mamy. Kamienie piersią całkowicie zaspokaja nie tylko głód malucha, ale także gasi pragnienie. Gdy maluszek urodził się podczas gorącego lata lub zwyczajnie pomimo kamienia piersią czuje pragnienie, należy również przepajać dziecko wodą (specjalnie przygotowaną dla niemowląt, z atestem, nieskomineralizowaną, lub przegotowaną i przestudzoną).

Gdy rozszerzamy dietę dziecka, lub maluszek zamiast mleka mamy otrzymuje modyfikowane z powiedzeniem możemy przepajać go także wodą na bazie ziołowych naparów ziołowych. Które z nich będą najlepsze?

Co za ziółko?

Łagodne dla żołądka i wspierające naturalne trawienie dziecka będą: herbatka z kopru włoskiego, anyżu, rumianku i kminu. Herbatki są już gotowe i przygotowane przez wielu producentów, jednak rodzice sami mogą je sporządzać z ziół które znajdą w aptekach.

Rumianek, choć jego lecznicze właściwości są powszechnie znane, zawiera naturalny antekotulid, który może uczulać. W suszu rumiankowym znajduje się go bardzo niewiele, dla pewności warto sporządzać herbatkę jedynie na bazie słabego naparu, w którym powinna dominowa woda.

Jak zioła działają na orgaznim maluszka?

Przede wszystkim rozluźniają, uspokoją, regulują pracę jelit, łagodzą wzdęcia, bóle brzuszka i kolki. Przydają się przy rozdrażnieniu i wychodzących ząbek. Herbatki można stosować profilaktycznie lub z sytuacji, gdy problemy nasilają się, jednak stopniowo i nie po całej miarce, ale pół na sporządzany napój butelkowy.

Kontroluj cukier w gotowych herbatkach

Gotowe herbatki dla dzieci nie zawierają cukru krystalicznego lecz często dla rodziców, wydają się zbyt słodkie, wtedy należy przyrządzać roztwór ze znacznie mniejsze ilości granulatu, dodając więcej wody.

Herbatka dla alergika

Jeśli dziecko ma skłonności alergiczne, głównie w postaci problemów skórnych lub pokarmowych, warto czytać opakowania i mieć na uwadze różne składniki alergizujące, jednakże, nie jest to powód by całkowicie eliminować również zioła z diety, profilaktycznie być może Maluch w ogóle nie będzie miał na nie uczulenia? W herbatkach najczęstszymi alergenami są cytrusy i truskawki, dlatego zamiast tych smaków można zamienić je herbatki z dodatkiem czarnego bzu, czarnej porzeczki czy hibiskusa, które zawierają witaminę C, czyli cenny przeciwutleniacz.

www.dziecko.fit.pl