fit.pl mobile logo

Zrównoważona dieta i ruch – czyli jak pokonać komórki tłuszczowe u dzieci

Nadwaga i otyłość zostały określone jako najpoważniejsze choroby cywilizacyjne naszych czasów. Coraz częściej borykają się też z nimi dzieci i młodzież. Na szczęście, wiele zależy od rodziców i opiekunów, którzy mogą wpływać na zwyczaje żywieniowe swoich pociech i w ten sposób zapobiegać wielu problemom zdrowotnym 


Komórki tłuszczowe, czyli adipocyty, formują się w organizmie już w życiu płodowym. Jednak nasz organizm może wyprodukować kolejne już w trakcie naszego dzieciństwa, dojrzewania i dorosłości. To, ile magazynów – komórek tłuszczowych – powstanie w naszym organizmie, zależy od sposobu odżywiania oraz stanu zdrowia.

Jakie są główne przyczyny nadwagi i otyłości?
 • Brak lub niedostateczna ilość aktywności fizycznej Dzieci spędzają obecnie więcej czasu przed komputerem czy telewizorem, włączając w to porę posiłków. Siedząc przed telewizorem, koncentrujemy swoją uwagę na tym, co dzieje się na ekranie, przez co nie kontrolujemy ilości spożywanego pożywienia, czyli jemy po prostu więcej.
 • Nieprawidłowe nawyki żywieniowe Bardzo często dzieci spożywają tylko śniadanie i obfite obiadokolacje, a między posiłkami podjadają słodycze, słone przekąski typu chipsy lub dania typu fast food, popijając je słodkimi napojami gazowanymi. Zapominamy m.in. o warzywach i owocach oraz naturalnych i zdrowych sokach.
 • Przekarmianie Gdy jemy za dużo, komórki tłuszczowe zwiększają swoją objętość, a po osiągnięciu wartości maksymalnej w organizmie zaczynają tworzyć się nowe magazyny dla tkanki tłuszczowej.
 • Reklama  Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), reklamy słodyczy czy niezdrowych przekąsek skierowane do dzieci mogą przyczyniać się u nich do rozwoju otyłości.

Jak sprawdzić, czy twoje dziecko ma prawidłową masę ciała?

„Najprostszym sposobem jest systematyczna kontrola wskaźników rozwoju malucha. Pod uwagę powinniśmy wziąć wzrost, masę ciała oraz BMI (wskaźnik masy ciała) w odniesieniu do płci i wieku pociechy. Wszystkie te wskaźniki, odpowiednio ze sobą skorelowane, znajdziemy w tzw. siatkach centylowych. Kiedy zauważysz, że dochodzi do dużej dysproporcji w krzywych (np. wzrost dziecka znajduje się powyżej 75 centyla, a waga poniżej 10), powinna być to informacja, którą warto skonsultować z lekarzem pediatrą. Inne niepokojące sygnały, na które rodzic również powinien zwrócić uwagę, to nagły przeskok do innego centyla czy duży spadek lub wzrost wagi” – wyjaśnia Alicja Kalińska, Dyrektor Centrów Dietetycznych SetPoint. 

O nadwadze u dzieci mówimy wtedy, gdy wskaźnik BMI znajduje się pomiędzy 90-97 centylem,  a o otyłości – gdy wskaźnik BMI plasuje się powyżej 97 centyla.

Jakie mogą być skutki nadwagi u dzieci?
 • problemy ze snem i koncentracją
 • bóle kręgosłupa oraz stawów
 • nadciśnienie tętnicze
 • cukrzyca
 • problemy z układem oddechowym
 • zmniejszona wydolność fizyczna
 • zaburzenia hormonalne

„Do prawidłowego przebiegu rozwoju naszych dzieci konieczny jest odpowiednio zbilansowany sposób odżywiania. Im dieta jest bardziej urozmaicona, tym większą mamy pewność, że jest ona odpowiednio zrównoważona i naszym pociechom nie grożą niedobory pokarmowe, jak również wynikające z nich schorzenia i choroby. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się dania i produkty, które zastąpią słodkie czy słone przekąski, tak lubiane przez najmłodszych, w tym obowiązkowo warzywa i owoce. Będąc cennym nośnikiem witamin i składników mineralnych, stanowią smaczną i zdrową alternatywę dla dań typu fast food czy słodyczy. Spożywane regularnie, czyli kilka razy dziennie, wzmacniają odporność naszego malucha, dają mu siłę i dostarczają niezbędnej energii” – podkreśla Alicja Kalińska.

www.dziecko.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl