Branża fit zdominowana przez mężczyzn

Według nowych badań, światowy przemysł fitness pozostaje „zdominowany przez mężczyzn”. Prawie połowa mężczyzn zatrudnionych w firmach fitness zajmuje stanowiska kierownicze. W przypadku kobiet zajmujących się fitnessem liczba ta wynosi zaledwie 36 procent. To obraz jaki wyłania się po publikacji najnowszego raportu “Równość płci w branży fitness 2022”
2022-08-01 00:00
Udostępnij
Branża fit zdominowana przez mężczyzn

Podział ról w branży fitness

47 proc. mężczyzn zatrudnionych przez firmy zajmujące się fitnessem pracuje na stanowiskach kierowniczych – podczas gdy w przypadku kobiet liczba ta wynosi zaledwie 36 proc. Przytoczone dane pochodzą z badania dotyczącego równości płci w branży fitness, przeprowadzonego przez Sport Alliance i Stowarzyszenie Kobiet w Fitness (WIFA). Pokazuje ono jak wiele jeszcze potrzeba pracy, aby osiągnąć równość płci w tym sektorze.

Według raportu Gender Equality in the Fitness Industry 2022 mężczyźni stanowią obecnie 70 procent kohorty właścicieli siłowni. Raport wykazał również, że kobietom trudniej jest osiągnąć stanowiska kierownicze.

Pozycje kierownicze trudniejsze do osiągnięcia dla kobiet

Jako główne przeszkody w osiąganiu celów zawodowych badani wymieniali poczucie niedoceniania i braku szacunku oraz małe szanse na awans. Kobiety podkreślały również, że trudno jest łączyć posiadanie rodziny z pracą.

W przypadku kobiet zajmujących stanowiska kierownicze 27% stwierdziło, że ich droga do zostania liderem była trudniejsza ze względu na ich płeć. Natomiast wśród mężczyzn tylko 7 procent podaje to jako powód.

Liderki uważają, że brak równowagi płci w miejscu pracy skutkuje mniejszymi możliwościami awansu, dyskryminacją ze względu na płeć i niższymi zarobkami kobiet.

Mężczyźni mają inne postrzeganie

Na pytanie o uprzedzenia związane z płcią w ich firmie 82 proc. mężczyzn odpowiedziało, że ich nie ma. W przypadku kobiet liczba ta była niższa i wyniosła 64 procent.

Artur Jagiello ze Sport Alliance przyznał: „Bycie szefem w 2022 roku to niestety wciąż domena męska”.

„Jako osoby nie będące dyrektorami, mężczyźni i kobiety napotykają podobne przeszkody na swoich ścieżkach kariery. Ale gdy wspinasz się po szczeblach kariery, różnica między płciami staje się bardziej wyraźna, co powoduje niekorzystne skutki dla kobiet.

„Tylko gdy jest świadomość obecnej sytuacji, można coś zmienić.

„Niektóre firmy zainicjowały już strategie i działania mające na celu rozwiązanie tego problemu, wiedząc, że należy coś zrobić, aby poprawić równość w branży fitness. Jednak, podobnie jak w wielu innych branżach, przed nami jeszcze długa droga”.

Raport powstał w oparciu o globalną ankietę online wśród profesjonalistów fitness, przeprowadzoną między wrześniem 2021 a marcem 2022, w której wzięło udział 679 osób.