Czy wiesz, w jaki sposób Twoja siłownia dba o środowisko?

Ekologia obejmuje każdą sferę naszego życia, a my jako ludzie mamy zarówno wpływ na pogarszający się stan naszej planety, jak i możliwość podejmowania działań prewencyjnych i naprawczych. Im więcej osób świadomie angażuje się w ochronę środowiska, nawet poprzez najmniejsze działania, tym większe szanse, że więcej ludzi dostrzeże sens takich działań i wypracuje zdrowe nawyki. Czy siłownia może być odpowiednim miejscem do budowania społeczności ekologicznej? Jakie kroki można podjąć, by motywować do pracy nad formą oraz dbania o środowisko? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
Aleksandra Załęska
2024-01-25 10:49
Udostępnij
Czy wiesz, w jaki sposób Twoja siłownia dba o środowisko?

Ekologia a fitness w praktyce

Analizując funkcjonowanie klubów fitness i siłowni na rynku, można dostrzec różne trendy i różne podejścia użytkowników do zdrowego stylu życia. Dla niektórych zdrowie to głównie aktywność fizyczna, dla innych to kondycja fizyczna i zdrowie psychiczne, a dla jeszcze innych to podejście ekologiczne, obejmujące zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną i troskę o środowisko. Na szczęście rośnie liczba miejsc, które pragną wpływać na świadomość społeczeństwa w kwestii ochrony planety. "Nasz cel to stworzenie dobrze funkcjonującego otoczenia, które korzystnie wpłynie na wiele aspektów. Łączymy dbanie o dobrostan klientów z troską o środowisko, co przynosi korzyści obu stronom" - podkreśla Sebastian Gazda, dyrektor generalny Klub Fitness UP. To logiczna strategia, biorąc pod uwagę alarmujące sygnały Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące związku między zanieczyszczonym powietrzem, wodą i jedzeniem a naszym samopoczuciem i zdrowiem.

Ekologiczna siłownia – jak to działa?

Bycie ekologicznym to przede wszystkim świadomość wpływu naszych codziennych działań na najbliższe otoczenie oraz nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Siłownia ekologiczna to miejsce, w którym nie tylko dba się o komfort ćwiczeń z wykorzystaniem technologii oszczędzającej energię, ale również oferuje rozwiązania ekologiczne na co dzień. Według badań dotyczących świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski, 62% respondentów uważa, że stan środowiska zależy od działań każdego z nas, a główne powody troski o środowisko to dbałość o przyszłe pokolenia. "Z tego powodu nasze siłownie stawiają na edukację ekologiczną. Dzięki temu nasi członkowie mogą rozwijać 'eko formę' poprzez specjalnie dostosowane ćwiczenia" - dodaje Natalia Głowicka, marketing manager Klub Fitness UP.

Siłownie działające z myślą o ekologii skupiają się na oszczędnym gospodarowaniu zasobami. Oznacza to między innymi zmniejszenie zużycia energii elektrycznej poprzez stosowanie czujników ruchu oraz ograniczenie używania butelek PET i opakowań jednorazowych. "Woda podawana jest z dystrybutorów, a zarówno personel, jak i członkowie klubu korzystają z butelek szklanych oraz naczyń wielokrotnego użytku, ponieważ wszyscy zdają sobie sprawę, że plastik i folia stanowią zagrożenie dla środowiska" - tłumaczy Natalia Głowicka.

Filozofia ekologii jest również manifestowana poprzez zachęcanie do wymiany niepotrzebnych sprzętów czy książek w przestrzeni klubu. Kluby są wyposażone w kubły do segregacji odpadów, a członkowie są zachęcani do zgniatania plastikowych butelek przed ich wyrzuceniem. "Dostępne są także bawełniane torby dla klubowiczów i personelu, które świetnie sprawdzają się podczas drobnych zakupów lub jako worki na odzież treningową" - wylicza Sebastian Gazda, dyrektor zarządzający UP Klub Fitness.

Eko filozofia to także promowanie świadomego odżywiania, wolontariat na rzecz ochrony środowiska oraz różnorodne akcje społeczne mające na celu uświadamianie, że nasze codzienne wybory mają znaczenie. Siłownia UP we Wrocławiu jest doskonałym przykładem tego, jak od samego początku można tworzyć zdrową i ekologiczną społeczność. Oficjalne otwarcie klubu w budynku Infiniti odbędzie się 12 stycznia 2024 r. Z myślą o nowych członkach klubu przewidziane są eko nagrody, w tym skuter elektryczny, będący nie tylko wygodnym środkiem transportu, ale także przyjaznym dla środowiska.

Jeśli mieszkasz we Wrocławiu i planujesz rozpocząć zdrowy tryb życia z troską o planetę, sprawdź, czy nowa siłownia na sportowej mapie miasta może być miejscem, w którym rozpoczniesz swoją przygodę.