fit.pl mobile logo

Matura z WF-u?

W Gazecie Wyborczej w przededniu matur pojawił się arkusz maturalny z przykładowymi zadaniami egzaminacyjnymi z wychowania fizycznego. Celem akcji zainicjowanej przez Decathlon jest podniesienie rangi sportu w kształceniu młodych Polaków. Bo, jak podkreśla Decathlon, WF to przedmiot traktowany w naszej edukacji po macoszemu.

Zwolnienia z zajęć WF to plaga

Młodzi ludzie nie widzą w lekcjach WF wartości. Wychowanie fizyczne to w Polskich szkołach przedmiot drugiej kategorii. Dlaczego miałby być ważny dla uczniów, kiedy sam system edukacji nie traktuje go poważnie. Co więcej, same lekcje zamiast zachęcać do aktywności fizycznej często wręcz do niej zniechęcają. Tymczasem polskie dzieci tyją najszybciej w Europie.

Dlaczego uczniowie tak nie lubią WF-u?

Koszykówka, bieganie, siatkówka i piłka nożna – to na nich skupiają się typowe zajęcia z WF-u. A co z innymi dyscyplinami? Zwłaszcza indywidualnymi? Poza tym wychowanie fizyczne to nie tylko ruch i aktywność, ale także wiedza o dyscyplinach sportowych, ich zasadach, historii. To również anatomia, świadomość budowy i możliwości własnego ciała.

Potrzebne zmiany

Niestety, zamiast zapewniać młodym ludziom narzędzia do zdrowego życia w dorosłości, szkoła daje im sygnał, że to wszystko jest mało ważne. Przyszedł czas, by to zmienić. Tylko jak sprawić, by młodzi ludzie dostrzegli w zajęciach wychowania fizycznego realną wartość?

– Wywołani do tablicy, rzuciliśmy odpowiedź: poważnie traktowane są te przedmioty, które można zdawać na maturze. Dlatego postanowiliśmy wprowadzić na nią WF – odpowiadają Piotr Żarczyński i Tomasz Wiśniewski, kreatywni z agencji reklamowej Przestrzeń, pomysłodawcy kampanii Matura z WF-u.

Matura z WF-u?

– Tak, to nie żart. Naprawdę chcemy wprowadzić wychowanie fizyczne w poczet przedmiotów maturalnych. Temat traktujemy z pełną powagą, ponieważ kondycja fizyczna polskiego społeczeństwa jest dla nas niezwykle istotna – to kwintesencja misji naszej marki – mówi Nils Swolkien, CEO Decathlon Polska.

– Dlatego uważamy, że sport powinien zyskać należną mu rangę w polskim systemie edukacji. Aktywność fizyczna powinna być częścią życia zdrowego społeczeństwa. Ale by tak się stało, odpowiednie postawy i nawyki trzeba kształtować już w młodości. Mamy świadomość, że to wielka zmiana całego systemu. Ale wierzymy, że musimy zacząć go zmieniać już dziś. Dlatego zachęcam wszystkich do podpisania petycji w tej sprawie – dodaje Swolkien.
Wychowanie do zdrowego życia

– Ostatnie lata bardzo mocno wpłynęły negatywnie na wiele aspektów życia człowieka, w tym również̇ na aktywność́ sportową. Najbardziej poszkodowaną grupą w tym aspekcie jest młodzież. Miesiące nauczania zdalnego odbiło się̨ nie tylko na rozwoju intelektualnym, ale również̇ fizycznym – mówi Paweł Rączka, prezes Fundacji Rozwoju Sportu.

– Dlatego chętnie dołączyliśmy do kampanii firmy Decathlon, która ma na celu „odczarowanie” zajęć́ z wychowania fizycznego i pokazanie, jak ważny jest prawidłowy rozwój fizyczny, zgodnie z maksymą „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Aby uczniowie mogli w pełni wykorzystać́ potencjał takiej formy poznawania aktywności sportowej, która pozwoli w nich zaszczepić́ pozytywne nawyki dbania o swoje zdrowie, poprzez ruch, zdrowe odżywianie i pielęgnację zdrowia psychicznego.

WF – ważna sprawa

Czy kampania mówiąca o aktywności fizycznej jest ważna? Zdecydowanie tak! – mówi prof. dr hab. Bartosz Molik, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

– Niski poziom aktywności fizycznej dotyczy osób w każdym wieku. Dlatego jednym z głównych celów Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie jest zachęcanie do podejmowania regularnej aktywności fizycznej już od najmłodszych lat. Tworzenie nawyku aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, niezależnie od wieku, włączanie do działania całych rodzin, jest podstawowym elementem rozwiązania tego problemu. Zdecydowanie wpisuje się to w naszą strategię. Prowadzimy wiele działań w tym kierunku, dlatego zdecydowaliśmy się do dołączenie do kampanii. Kładziemy nacisk na promowanie sportu i całożyciowej aktywności fizycznej.

Akcja wystartowała

Akcja zbierania podpisów pod petycją wystartowała z końcem kwietnia, przed tegorocznymi maturami. Promują ją materiały video w digitalu, OOH (standard i non-standard), eventy w sklepach, a także influencerzy. Na łamach Gazety Wyborczej pojawił się także arkusz maturalny z wychowania fizycznego, a w centrum Warszawy – seria murali z ilustracjami autorstwa Tomasza Wiśniewskiego.

Matura z WF-u

Partnerami akcji są: Polska Fundacja Sportu i Kultury, Akademia Wychowania Fizycznego Józefowa Piłsudskiego w Warszawie oraz Fundacja Rozwoju Sportu. Podpisy można składać na www.maturazwf.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl