Projekt „Senior w dobrej formie”, czyli jak zachęcić seniorów do ruchu

Wyniki najnowszego badania MultiSport Index 2023 rzucają światło na alarmujący problem niskiego poziomu aktywności fizycznej wśród seniorów w Polsce. Według raportu, aż 76 proc. Polaków powyżej 60. roku życia nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w tygodniu. W odpowiedzi na tę trudną sytuację, Fundacja MultiSport i Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking wprowadziły pilotażowy program "Senior w Dobrej Formie".
2023-12-19 00:00
Udostępnij
Projekt „Senior w dobrej formie”, czyli jak zachęcić seniorów do ruchu

Skala problemu

Według danych MultiSport Index 2023, 76 procent osób powyżej 60. roku życia w Polsce nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w tygodniu. To liczby, które budzą niepokój, zwłaszcza biorąc pod uwagę zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące minimalnego poziomu aktywności fizycznej dla osób po 65. roku życia. Wobec tego wyzwania, Fundacja MultiSport postanowiła zmierzyć się z problemem i zaproponować konkretną inicjatywę.

"Senior w dobrej formie" - cym jest program?

Projekt "Senior w Dobrej Formie" to odpowiedź na niski poziom aktywności fizycznej wśród seniorów w Polsce. Inicjatywa skupia się na świadczeniu darmowych zajęć biegowych oraz nordic walking, szczególnie dostosowanych do potrzeb osób powyżej 60. roku życia. Program nie tylko zwiększa aktywność fizyczną w tej grupie wiekowej, ale także integruje seniorów, tworząc aktywną społeczność.

Cele programu

Głównym celem programu jest nie tylko zwiększenie poziomu aktywności fizycznej seniorów, ale również edukacja na temat roli ruchu w zdrowym życiu oraz właściwego odżywiania. Darmowe zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę trenerską i instruktorską, co zapewnia bezpieczeństwo i profesjonalizm.

Wpływ aktywności na zdrowie psychofizyczne

Badania wykazują, że regularny ruch odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej seniorów. Aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia mięśnie i układ sercowo-naczyniowy, ale także poprawia funkcje poznawcze, redukuje stres oraz obniża ryzyko wielu chorób.

Zmiana mentalności i podejście do aktywności fizycznej

Mimo alarmującego poziomu braku aktywności fizycznej, badania MultiSport Index 2023 pokazują, że seniorzy zdają sobie sprawę z korzyści płynących z ruchu. Wśród aktywnych osób 60+, 41 procent wskazuje na profilaktykę zdrowotną jako główny motywator do aktywności, a 26 procent dostrzega w niej relaks i przyjemność. To pozytywny sygnał, sugerujący, że zmiana mentalności wobec aktywności fizycznej może przynieść korzyści dla zdrowia społeczeństwa starszego wieku.

Ogromna Korzyść Społeczna z Aktywnego Trybu Życia Seniorów

Badania wskazują również na znaczną redukcję poczucia osamotnienia wśród aktywnych seniorów. Aktywność fizyczna wiąże się z niższym ryzykiem izolacji społecznej, co jest ważnym aspektem dla tej grupy wiekowej. Program "Senior w Dobrej Formie" nie tylko stawia sobie za cel poprawę zdrowia fizycznego seniorów, ale także budowanie silnej społeczności, co wpływa na ich ogólne samopoczucie.

Program "Senior w Dobrej Formie" to innowacyjna inicjatywa mająca na celu zmianę obecnej sytuacji dotyczącej niskiego poziomu aktywności fizycznej wśród seniorów. Darmowe zajęcia biegowe i nordic walking nie tylko poprawią kondycję fizyczną uczestników, ale także zintegrują ich w aktywną społeczność. Dzięki zaangażowaniu Fundacji MultiSport, Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking oraz wsparciu finansowemu Ministerstwa Sportu i Turystyki, program ma szansę dotrzeć do szerokiego grona seniorów, przynosząc korzyści zarówno dla ich zdrowia, jak i samopoczucia. Warto wspierać takie inicjatywy, które przyczyniają się do poprawy jakości życia naszych seniorów.