Aktywność fizyczna pomaga zwalczyć zmęczenie

Regularne spacery redukują zmęczenie, odczuwane przez pacjentów po operacjach z powodu raka trzustki – dowodzą amerykańscy naukowcy. O ich badaniach informuje "Journal of the American College of Surgeons"  
fit.pl
2012-04-18 00:00
Udostępnij
Aktywność fizyczna pomaga zwalczyć zmęczenie
Zespół uczonych pod kierownictwem Theresy P. Yeo z Thomas Jefferson University School of Nursing w Filadelfii (USA) przeprowadził badania na 102 pacjentach i pacjentkach w wieku 66 i 67 lat, operowanych z powodu raka trzustki (rak głowy trzustki oraz okołobrodawkowy). Cierpieli oni także na nadciśnienie lub cukrzycę, jednak mogli się poruszać bez większego wysiłku.

Okazało, że grupa, która po operacji regularnie spacerowała, poczuła się znacznie mniej zmęczona. Docelowo uczestnicy badań mieli spacerować od 80 do 150 minut tygodniowo. Poprawę samopoczucia odnotowano u 27 proc. ćwiczących i tylko 19 proc niećwiczących. Ponadto w grupie, która spacerowała, zmniejszyły się dolegliwości bólowe.

Przewlekłe zmęczenie to problem, który dotyka nawet 96 proc. osób leczonych z powodu raka trzustki i jest uważany za stan normalny w przypadku tak ciężkiej choroby. Co ciekawe zmęczenie nie ustępuje pod wpływem snu i utrudnia wykonywanie codziennych czynności oraz może prowadzić do lęku oraz depresji. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest spacer, który zmniejsza zmęczenie i dodaje energii do życia.

www.fit.pl