Ćwiczenia antystresowe pomagają chorym na raka piersi

Dzięki technikom redukującym stres poprawia się stan zdrowia pacjentek z rakiem piersi - zarówno pod względem psychologicznym, jak i fizjologicznym - informuje "Western Journal of Nursing Research"
fit.pl
2012-01-18 00:00
Udostępnij
Ćwiczenia antystresowe pomagają chorym na raka piersi
Badacze wykazali, że metoda redukcji reakcji na stres poprzez koncentrację (MBSR) i obejmująca elementy jogi oraz medytacji została stworzona pod koniec lat 70. przez Jona Kabat-Zinna dla pacjentów kliniki uniwersyteckiej w Worcester w stanie Massachusetts. Jej program obejmuje grupowe sesje trwające od ośmiu do dziesięciu tygodni - w tym czasie ćwiczący praktykują medytację, dyskutują o sposobie reakcji swoich ciał na stres i uczą się technik pozwalających sobie z tym radzić.

Kobiety z rakiem piersi mają znacznie większe szanse na przeżycie niż kilkadziesiąt lat temu, jednak około połowy z tych, które przeżyły cierpi na depresję. Zdaniem naukowców z University of Missouri może im pomóc technika redukująca stres.

Jak pokazują becnye badania, panie, które stosują MBSR miały niższe ciśnienie tętnicze krwi wolniejsze tętno i oddech, były także w lepszym nastroju. Oprócz tego mają również częściowe przywrócenie zaburzonego przez chorobę poczucia kontroli nad swoim życiem.

www.fit.pl