Dzięki specjalnemu oprogramowaniu odtwarzacz MP3 może stać się twoim osobistym trenerem.
fit.pl
2006-07-11 00:00
Udostępnij
Cyberfitness
Odtwarzacz MP3 to dzisiaj nie tylko elektroniczny gadżet umożliwiający słuchanie muzyki. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu może stać się twoim osobistym trenerem fitness. Znakomitym przykładem wykorzystania odtwarzacza MP3 w fitnessie jest popularny iPod. W sieci można znaleźć oprogramowanie do iPoda o nazwie iWorkout, które jest ni mniej, ni więcej jak programem treningowym dla osób, które chcą zadbać o swoje ciało

Program zawiera 42 zróżnicowane ćwiczenia opatrzone tekstowymi, głosowymi i audiowizualnymi instrukcjami. Pełna wersja programu zawiera zestaw ćwiczeń do kształtowania wszystkich partii mięśni. Użytkownik iPoda najpierw zapoznaje się z opisem, a później może obejrzeć plik wideo z zapisem ćwiczenia, wykonywanego przez profesjonalnego instruktora.

Równie ciekawą propozycją jest oprogramowanie do iPoda o nazwie Pumped2go. Jest to propozycja ćwiczeń specjalnie dla osób, które dużo podróżują. 24 zestawy ćwiczeń pokazują, jak rozwijać główne partie mięśni przy wykorzystaniu przedmiotów, które można znaleźć podczas podróży - np. hotelowych mebli. Inaczej mówiąc jest to propozycja dla osób, które chcą utrzymać formę, a nie mają czasu iść do klubu fitness czy na siłownię.

Niedawno firma Apple, produkująca odtwarzacze iPod, poszła jeszcze dalej. Kilka tygodni temu firmy Apple i Nike ogłosiły nawiązanie współpracy, której efektem będzie seria produktów oznaczonych marką Nike+iPod. Już pierwszy z nich - Nike+iPod-Sport Kit - jest bardzo ciekawą propozycją dla aktywnych osób. Jest to bezprzewodowy system, za pomoca którego buty sportowe Nike ipod nike1komunikują się bezprzewodowo z iPodem. Na ekranie odtwarzacza są wyświetlane informacje o czasie treningu, pokonanej odległości, ilości spalonych kalorii i tempie biegu. Ćwicząca osoba może też otrzymywać te komunikaty przez słuchawki.

W butach umieszczony jest specjalny czujnik, który rejestruje dane o ruchu wykonywanym przez nogę. Informacje są następnie przesyłane do odbiornika iPoda i synchronizowane z komputerem, dzięki czemu można łatwo śledzić swoje postępy. Wyniki swojego treningu można zamieścić na stronie nikeplus.com w celu porównania z osiągami biegaczy z całego świata. Cena takiego zestawu (buty plus zestaw Nike+iPod Sport Kit) to około 130 dolarów.

Oczywiście przekazywanie informacji o spalonych kaloriach nie będzie jedynym zadaniem dla iPoda. Odtwarzacz podczas uprawiania sportu będzie nam prezentował naszą ulubioną muzykę, a specjalnie przygotowana opaska na ramię pozwoli na wygodne mocowanie urządzenia.

iPod i naszpikowane elektroniką buty Nike nie zastąpią na pewno ćwiczeń w klubie, ale są niewątpliwie ciekawym urozmaiceniem dla osób dbających o własną sylwetkę.www.fit.pl