Jak przygotować się do ćwiczeń w klubie fitness?

Nowy rok, nowa ty? Kto z nas nie podjął takie wyzwania wraz z początkiem roku? Jedno to kupić karnet do klubu fitness, a drugie to przygotowanie do ćwiczeń. Jak rozpocząć swoją przygodę z klubem fitness radzi trener personalny Grzegorz Rejmer
2019-01-25 00:00
Udostępnij
Jak przygotować się do ćwiczeń w klubie fitness?

1) Określ cel

Jasno określony cel to pierwszy krok do sukcesu. Nie ważne czy zależy Ci na redukcji tkanki tłuszczowej, czy zdudowaniu masy mięśniowej - należy mieć cel.

Warto także określić go w czasie i zapisać. Możesz np. napisać na kartce "Zrzucę 10 kilogramów do wakacji" i przykleić ją na lodówkę.

2) Pamiętaj o posiłku

W drodzę po zdrowie i wymarzoną sylwetkę dobrze skomponowana dieta to 70% sukcesu. Pamiętaj o tym, by nie jeść posiłku bezpośrednio przed samymi ćwiczeniami, ani nie zjeść go za późno np. 3h przed treningiem.
Ciało potrzebuje łatwo dostępnej energii, więc zalecałbym zjeść około 1.5h przed treninigiem posiłek zawierający białko i węglowodany np. pierś z indyka z chlebem żytnim i warzywami. Taki posiłek da Ci odpowedniej energii na treningu i nie pozowoli Ci głodować.

3) Wybierz odpowiedni ubiór

Pamiętaj o ręczniku i zmiennym stroju. To w co się ubierzesz zależy od Ciebie, ale strój powinien być lekki, wygodny, ma nie krępować ruchów i masz się w nim dobrze czuć. Jeśli nie masz stroju typowo sportowego - ubierz po prostu dresy, zwykłą koszulkę i buty z płaską podeszwą.

4) Nie przemęczaj się

Zbyt intensywny trening, np. codzienny po 2h godziny, nie dość, że nadwyręży Twoje mięśnie, stawy i zdrowie, to  prawdopodobnie zniechęci Cię do dalszych ćwiczeń. Dużo lepszy efekt uzyskasz ćwcząc regularnie 3-4 razy w tygodniu.

2(1)

5) Pytaj o rady

Kiedy już znasz swój cel i jesteś gotwy/a do działania najlepiej udać się do dobrego trenera personalnego. Czasem opanowanie poprawnej techniki nie jest wcale proste. Nie bój się pytać instruktora, a nawet kogoś innego na siłowni, gdy masz z czymś wątpliwości.

Wszyscy kiedyś zaczynali, a jeżeli myślisz, że staniesz się pośmiewiskiem pytając o technikę w "martwym ciągu" - nic bardziej mylnego!

Rozmawiaj, pytaj i sam/a doradzaj jeśli masz wiedzę na inny temat - a kto wie? Może na siłowni poznasz nowych przyjaciół ? :)

6) Co pić ?

Najlepsza będzie woda mineralna (niegazowana). Jeżeli zależy Ci na redukcji tkanki tłuszczowej, unikaj napojów izotonicznych i soków, które słodzone są różnego rodzaju cukrami, syropami, czy słodzikami.

Woda stanowi około 70% ludzkiego organizmu. Dobrze nawodnione ciało pracuje dłużej i efektywniej, bo organizm jest silniejszy, ma więcej energii i te same ćwiczenia wydają się łatwiejsze do wykonania niż przed nawodnieniem.

Dlatego pamiętaj, by regularnie pić wodę. Przed, po i w trakcie wysiłku.

7) Problemy ze zdrowiem

Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne to przed podjęciem aktywności przekaż je instuktorce, lub trenerowi. Z pewnością zostaną dla Ciebie dobrane ćwiczenia zastępcze, lub otrzymasz instrukcję co zrobić w Twoim przypadku, by dojśc do porządanego efektu.

8) Weź kogoś ze sobą

We dwoje zawsze raźniej i ciekawiej. Wspierając się, łatwiej trzymać się zaleceń dietetycznych, czy nawet podnieść coś z ziemi prawda? Z partnerem treningowym prawdopodobnie szybciej dojdziesz do celu. Z doświadczenia wiem, że wzajemna motywacja może poprowadzić bardzo daleko. Nie tylko na siłowni, ale i w życiu.

9) Nie rezygnuj

Cel wymaga poświęceń. Tak było, jest i będzie, ale czy nie jesteś ciekaw/a jak będzie wyglądać Twoje ciało gdy już zrzucisz upragnione 10 kilogramów? :)

Myślę, że warto spędzać czas na zajęciach fitness, jak i w klubach fitness. Jest to świetna okazja do kształtowania ciała, pracowania nad charakterem i możliwość zawierania nowych znajomości.

Więc jak ? Cel ustalony ? Torba spakowana?  DO DZIEŁA ! :)

grzegorz

Autor: Grzegorz Rejmer, Trener Personalny
Zajzryj na facebook na Trening z Grzechem , po jeszcze więcej motywacji.