Jak użytkować i prać odzież sportową, aby jak najdłużej zachowała trwałość?

Coraz więcej osób jest aktywnych fizycznie i dostrzega zalety uprawiania sportu, choćby biegania. Jesienią i zimą uprawianie aktywności na zewnątrz jest trudniejsze, ale nie jest niemożliwe. Oczywiście trzeba odpowiednio dbać o odzież sportową, aby jak najdłużej zachowała trwałość, co dotyczy zarówno bielizny termoaktywnej, stroju sportowego, jak i butów. O czym należy pamiętać?
2022-11-08 00:00
Udostępnij
Jak użytkować i prać odzież sportową, aby jak najdłużej zachowała trwałość?

Jak prać bieliznę termoaktywną i ubrania sportowe, a także buty?  

Wiele osób zastanawia się, jakie detergenty do prania odzieży sportowej wybrać? Należy wiedzieć, że do prania odzieży sportowej trzeba wybrać dedykowane środki piorące. Są one łagodne dla tkanin i nie niszczą ich struktury. Alternatywnie można zdecydować się na hipoalergiczne środki do prania, takie jakich używa się choćby do prania odzieży dziecięcej. Na pewno istotne znaczenie ma także odpowiednia temperatura. Zawsze należy sprawdzić, jaką rekomenduje producent odzieży, a te informacje znajdują się na metce. Przy doborze detergentu trzeba zwrócić uwagę, z jakiego materiału wykonana jest odzież sportowa. Szczególną ostrożność należy zachować piorąc ubrania sportowe z membraną. Najlepiej robić to jak najrzadziej, a także stosować odpowiednie środki ochronne przeznaczone do prania takiej odzieży takie jak płyn do prania odzieży z membraną. Takie środki piorące należy stosować także w przypadku bielizny termoaktywnej. Do prania ubrań sportowych trzeba wybierać program przeznaczony do takiej odzieży. Buty można prać w pralce, ale w specjalnej siatce i wtedy, gdy nie są zanieczyszczone błotem i kamieniami. Takich zabrudzeń trzeba pozbyć się przed praniem, aby nie zanieczyścić bębna.     

Co wpływa na trwałość odzieży sportowej? Jak często prać odzież do biegania jesienią? 

Bez wątpienia jakość materiału wpływa na trwałość odzieży sportowej, ale duże znaczenie ma również intensywność eksploatacji, częstotliwość prania i stosowanie odpowiedniej temperatury i środków piorących. Generalnie niezależnie od pory roku, odzież sportową trzeba prać po każdym treningu, w końcu w przepoconej odzieży rozwijają się drobnoustroje. Zatem również jesienią jest taka konieczność. W przypadku odzieży do biegania problemem może być przesiąkanie tkanin zanieczyszczeniami. Wiele osób zastanawia się, na ile bieganie w smogu jest bezpieczne. Oczywiście jak można się domyślać lekarze są tu zgodni. Należy ograniczać taką aktywność, gdy stężenie pyłów zawieszonych przekracza dopuszczalne normy. Można w końcu odbyć wtedy trening w domu czy siłowni. Jeśli już koniecznie chce się biegać na powietrzu, to najlepiej obserwować wskaźniki, a także wybrać najlepszą porę i miejsce. Bieganie po lesie może być w tym przypadku jakimś wyjściem, choć nie idealnym.          

Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji tkanin, które wpływają na trwałość odzieży sportowej? 

Skoro już wiadomo, jak dbać o odzież sportową, to warto jeszcze zebrać najczęściej popełniane błędy, by już ich nie powielać. Otóż wiele osób zastanawia się, jak prasować odzież sportową. Otóż czasami w ogóle nie jest to wskazane w przypadku niektórych tkanin, gdyż para wodna i temperatura mogą negatywnie wpływać na właściwości tkaniny, która może utracić właściwości termoaktywne czy wentylacyjne. Oczywiście pranie w zbyt wysokiej temperaturze może doprowadzić do zniszczenia tkaniny i to za pierwszym podejściem. Trzeba zatem pilnować tego, co zapisane jest na metce danego ubrania przeznaczonego do aktywności sportowej. Pamiętaj, że agresywne detergenty też nie wchodzą w grę, stosuj te płyny, które polecane są do odzieży sportowej. Pierz taką odzież często i nie mieszaj z innymi rzeczami, aby np. nie doprowadzić do uszkodzenia tkaniny, na skutek np. zahaczenia o zamek. W przypadku odzieży sportowej na zamek pranej z delikatnymi koszulkami przeznaczonymi do ćwiczeń, pamiętaj, by zawsze zapiąć zamek.