fit.pl mobile logo

Jak użytkować i prać odzież sportową, aby jak najdłużej zachowała trwałość?

Coraz więcej osób jest aktywnych fizycznie i dostrzega zalety uprawiania sportu, choćby biegania. Jesienią i zimą uprawianie aktywności na zewnątrz jest trudniejsze, ale nie jest niemożliwe. Oczywiście trzeba odpowiednio dbać o odzież sportową, aby jak najdłużej zachowała trwałość, co dotyczy zarówno bielizny termoaktywnej, stroju sportowego, jak i butów. O czym należy pamiętać?

Jak prać bieliznę termoaktywną i ubrania sportowe, a także buty?  

Wiele osób zastanawia się, jakie detergenty do prania odzieży sportowej wybrać? Należy wiedzieć, że do prania odzieży sportowej trzeba wybrać dedykowane środki piorące. Są one łagodne dla tkanin i nie niszczą ich struktury. Alternatywnie można zdecydować się na hipoalergiczne środki do prania, takie jakich używa się choćby do prania odzieży dziecięcej. Na pewno istotne znaczenie ma także odpowiednia temperatura. Zawsze należy sprawdzić, jaką rekomenduje producent odzieży, a te informacje znajdują się na metce. Przy doborze detergentu trzeba zwrócić uwagę, z jakiego materiału wykonana jest odzież sportowa. Szczególną ostrożność należy zachować piorąc ubrania sportowe z membraną. Najlepiej robić to jak najrzadziej, a także stosować odpowiednie środki ochronne przeznaczone do prania takiej odzieży takie jak płyn do prania odzieży z membraną. Takie środki piorące należy stosować także w przypadku bielizny termoaktywnej. Do prania ubrań sportowych trzeba wybierać program przeznaczony do takiej odzieży. Buty można prać w pralce, ale w specjalnej siatce i wtedy, gdy nie są zanieczyszczone błotem i kamieniami. Takich zabrudzeń trzeba pozbyć się przed praniem, aby nie zanieczyścić bębna.     

Co wpływa na trwałość odzieży sportowej? Jak często prać odzież do biegania jesienią? 

Bez wątpienia jakość materiału wpływa na trwałość odzieży sportowej, ale duże znaczenie ma również intensywność eksploatacji, częstotliwość prania i stosowanie odpowiedniej temperatury i środków piorących. Generalnie niezależnie od pory roku, odzież sportową trzeba prać po każdym treningu, w końcu w przepoconej odzieży rozwijają się drobnoustroje. Zatem również jesienią jest taka konieczność. W przypadku odzieży do biegania problemem może być przesiąkanie tkanin zanieczyszczeniami. Wiele osób zastanawia się, na ile bieganie w smogu jest bezpieczne. Oczywiście jak można się domyślać lekarze są tu zgodni. Należy ograniczać taką aktywność, gdy stężenie pyłów zawieszonych przekracza dopuszczalne normy. Można w końcu odbyć wtedy trening w domu czy siłowni. Jeśli już koniecznie chce się biegać na powietrzu, to najlepiej obserwować wskaźniki, a także wybrać najlepszą porę i miejsce. Bieganie po lesie może być w tym przypadku jakimś wyjściem, choć nie idealnym.          

Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji tkanin, które wpływają na trwałość odzieży sportowej? 

Skoro już wiadomo, jak dbać o odzież sportową, to warto jeszcze zebrać najczęściej popełniane błędy, by już ich nie powielać. Otóż wiele osób zastanawia się, jak prasować odzież sportową. Otóż czasami w ogóle nie jest to wskazane w przypadku niektórych tkanin, gdyż para wodna i temperatura mogą negatywnie wpływać na właściwości tkaniny, która może utracić właściwości termoaktywne czy wentylacyjne. Oczywiście pranie w zbyt wysokiej temperaturze może doprowadzić do zniszczenia tkaniny i to za pierwszym podejściem. Trzeba zatem pilnować tego, co zapisane jest na metce danego ubrania przeznaczonego do aktywności sportowej. Pamiętaj, że agresywne detergenty też nie wchodzą w grę, stosuj te płyny, które polecane są do odzieży sportowej. Pierz taką odzież często i nie mieszaj z innymi rzeczami, aby np. nie doprowadzić do uszkodzenia tkaniny, na skutek np. zahaczenia o zamek. W przypadku odzieży sportowej na zamek pranej z delikatnymi koszulkami przeznaczonymi do ćwiczeń, pamiętaj, by zawsze zapiąć zamek.      

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl