Szukasz swojego stylu tanecznego, a może już wybrałeś? Teraz czas na buty. Obuwie do tańca to nie tylko podstawa stroju i najważniejsza inwestycja, ale także wygoda dla stopy podczas intensywnego treningu
fit.pl
2011-03-02 00:00
Udostępnij
Jak wybrać dobre buty do tańca?
dancing shoes2Obecnie wśród producentów obuwia tanecznego masz możliwość dużego wyboru. Niezależnie czy trening będzie trwał 40 minut czy może godzinę pamiętaj, że podczas lekcji tańca stopa potrzebuje komfortu i swobody.

Czy wybierzesz baleriny, buty na obcasie do tanga, sportowe obuwie na zajęcia jazzy dance czy tańca hip-hop ważne, by były wygodne i dopasowane do Twoich potrzeb. To Ty kontrolujesz ruchy ciała i stóp a więc, by w pełni cieszyć się tańcem, musisz poruszać się w nich płynnie i lekko.

Twój styl to...

Jeśli już wybrałeś styl tańca, czas na wybór obuwia. Wysokie buty są niezbędnym elementem tańców standardowych czy latynoamerykańskich. Pomagają bezbłędnie wykonać poszczególne ruchy i skomplikowane figury. Buty do tańców latino zazwyczaj mają wyższe i cieńsze obcasy. Pamiętaj aby wybrać najlepszą dla siebie wysokość grzybka lub obcasa, w zbyt wysokich szybko zmęczysz nogę.

Zarówno buty z odkrytymi palcami oraz te zakryte będą dobrze prezentować się w tańcu. Jeśli masz wrażliwe stopy i obawiasz się o swoje palce, wybierz zakryte.

Czy będą to satynowe szpilki na paski w wybranym kolorze (najczęściej tancerze pokazują się w złotych, beżowych lub czarnych i bordowych), czy czarne, pełne czółenka, jak do tanga, wszystkie kolory i fasony będą dopuszczalne. Pamiętaj, zawsze możesz poprosić o radę instruktora, który doradzi, jaki fason przyda się na początku treningu.

Buty do tańca standardowego i latynoamerykańskiego powinny być maksymalnie odporne na rozerwania (np. pasków i zapięć),  a także naturalne zużycie.

Sportowe obuwie przeznaczone do tańca również ma swoje wyznaczniki. Delikatna skóra, łatwo poddająca się zagięciom, oddychający materiał, to również ważne elementy obuwia podczas tańca nowoczesnego czy hip-hop, choć w tym tańcu króluje wolność koloru i fasonu, także liczy się wygodne wnętrze oraz podeszwa.

[-------]

A pod stopą?

Podeszwa to bardzo ważny element, bez którego wybór obuwia nie mógłby się odbyć. Niestabilna stopa i brak zabezpieczenia kostek to dla wielu tancerzy zmora niejednej lekcji lub pokazu tanecznego.

Skręcenie kostki i urazy stopy to nie tylko przypadłość tancerzy latynoamerykańskich, podczas intensywnych treningów hip-hop, gdzie mogą występować niebezpieczne skręty stopy i tułowia, stopa także narażona jest na kontuzje.

Jeśli Twoja stopa należy do wrażliwych, nie wahaj się wybrać butów z ochroną kostek. Obecnie firmy proponują szeroki wybór fasonów takich butów. Wśród wielu propozycji butów sportowych na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Najbezpieczniejsze buty do tańca nowoczesnego to takie, które będą miały welurową podeszwę lub skórzaną w przypadku eleganckim damskich i męskich butów do tańca standardowego.

W porównaniu z innymi butami, obuwie taneczne powinno mieć zdecydowanie bardziej elastyczną i antypoślizgową podeszwę.

Zanim kupisz - sprawdź!

Tuż przed zakupem jeszcze raz sprawdź detale. Zapięcia, materiał, jakość wykonania, elastyczność podeszwy i stabilność obcasa – to kryteria najważniejsze. Dla wrażliwych stóp, które nie czują się komfortowo na wysokich obcasach przydadzą się wkładki żelowe bądź tradycyjne.

Upewnij się, że buty nie cisną, nie mają wystających szwów, krawędzi, odpowiadają Ci stylem i dobrze dopasowują się do stopy.

www.taniec.fit.pl