Trening z osobistym trenerem przestał być ekstrawagancją dla vipów i gwiazd show biznesu. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług „zawodowca”, z którego pomocą droga do formy i wymarzonej sylwetki jest bez wątpienia prostsza i krótsza. Ale jest jeden warunek. Trener musi być zaangażowanym profesjonalistą. Jak takiego rozpoznać i czego powinniśmy oczekiwać?
2017-03-02 00:00
Udostępnij
Jak wybrać trenera personalnego?

Trener personalny - jak wybrać?

 

Trenerów personalnych jest na rynku coraz więcej. Wystarczy zapytać w swoim klubie fitness albo poszukać w internecie. Tylko jak dokonać właściwego wyboru, kiedy na hasło „trener personalny Warszawa” pojawia się ponad 300 tysięcy wyników? Skąd wiedzieć, że człowiek któremu powierzamy swoje ciało, czas i pieniądze, doprowadzi nas do wymarzonego celu?

„Ćwiczenia z dobrym trenerem personalnym to gwarancja sukcesu – trening „szyty na miarę”, kontrola wykonania, określenie celów i motywowanie.  Ale to również koszt, jednorazowo niejednokrotnie przekraczający cenę miesięcznego karnetu do klubu. Dlatego wybieraj starannie, a  rozmawiając z trenerem od początku nie bój się pytać i wymagać. To nie ma być osoba od liczenia powtórzeń, ale ktoś kto przeprowadzi cię przez cały proces, pomoże ukształtować odpowiednie nawyki, zadba o detale.” – mówi Michał Kowalski, trener i manager w sieci klubów CityFit.

Teoretycznie najlepiej zgłosić się do osoby poleconej przez kogoś, kto wcześniej ją sprawdził. Ale nie zawsze, bo przecież każdy z nas ma inne potrzeby i preferencje, choćby osobowościowe. Dlatego zawsze poświęćmy czas na solidną rekrutację.

„Zaproponuj trenerowi spotkanie. Ale niech to nie będzie rozmowa na bieżni czy w korytarzu klubu, gdzie panuje gwar, a trener jest na swoim terytorium. Zadbaj o komfortowe warunki, głównie dla siebie. Wybierz spokojne miejsce, w którym to ty będziesz czuć się dobrze i będziesz mógł skupić się na rozmowie.” – radzi Michał Kowalski.

O czym rozmawiać? Po pierwsze o jego kwalifikacjach i doświadczeniu. Nie chodzi jednak o to, aby trener wyrecytował nazwy ukończonych kursów i posiadanych certyfikatów (które zapewne i tak niewiele ci powiedzą), ale aby wyjaśnił, jak one wpłynęły na jego rozwój. Co dzięki nim umie, a idąc dalej, jak ty możesz na tym skorzystać. Pytaj o liczby i szczegóły. Od jak dawana zajmuje się prowadzeniem treningów osobistych? Ilu osobom pomógł i jak? Czy był ktoś, kto miał podobne wymagania treningowe jak ty? Jak wyglądała ta współpraca, czy cele zostały osiągnięte i w jakim czasie? Opowiedz również o swoich potrzebach i upewnij się, że trener je rozumie i „ma na ciebie pomysł”.

Kolejna sprawa to warsztat pracy trenera. Jak wygląda jego zaangażowanie na poszczególnych etapach? Czy będzie określał cele? Jak będzie monitorował wyniki? Czy i jak często będą prowadzone testy i pomiary? Jeżeli znasz swoje słabe punkty (np. wieczorne podjadanie albo słomiany zapał), zapytaj jak trener zamierza sobie z nimi poradzić.

Według Michała Kowalskiego jednym z najważniejszych aspektów treningu personalnego jest motywowanie. Dlatego dowiedz się, jak trener dba o swoich podopiecznych w tym zakresie – nie tylko na początku, ale również wtedy, gdy minie pierwsza ekscytacja.

Sukces całego procesu w dużym stopniu zależy od dobrze przeprowadzonej diagnozy wstępnej i musisz mieć absolutną pewność, że twój trener podchodzi do niej z odpowiednim zaangażowaniem. W klubach sieci CityFit trenerzy personalni posługują się specjalnym formularzem, w którym odnotowywane są dane dotyczące wyjściowego składu ciała trenującego, jego stanu zdrowia, stylu życia, nawyków żywieniowych, nałogów itd. Trener zapisuje w nich również cele treningowe, spodziewane rezultaty określone w czasie (czyli co chcecie osiągnąć i kiedy) oraz informacje dotyczące motywacji (jak ważny jest dla ciebie cel, dlaczego dotąd się nie udawało itd.).

„Dzięki temu mamy komplet informacji o trenującym i jesteśmy w stanie nie tylko przygotować właściwy trening, ale również określić cele, tak aby były realne i zgodne z jego oczekiwaniami. Wiemy również jak go skutecznie motywować oraz przed jakimi błędami chronić – nie tylko w klubie, ale przede wszystkim poza nim.” – tłumaczy ekspert CityFit.

Wybór może być czasochłonny. Ale jeżeli wybierzesz właściwie, otrzymasz wsparcie, przy którym droga do wymarzonej sylwetki będzie prostsza niż kiedykolwiek.