Jaki kierunek studiów połączyć z dietetyką?

Dietetyka jest kierunkiem, który w ostatnich latach zdobywa popularność z wielu powodów. Duży wpływ ma tutaj m.in. moda na zdrowe odżywianie. Aby dietetycy mogli jednak edukować społeczeństwo i pomagać im w codziennych zmaganiach z pokusami, muszą sami kształcić się niemal całe życie. Pomagają w tym kursy, szkolenia, konferencje, ale również ukończenie drugiego kierunku studiów. Jakie propozycje są najciekawsze?
2018-01-19 00:00
Udostępnij
Jaki kierunek studiów połączyć z dietetyką?

Turystyka i rekreacja

Jest to jeden z najpopularniejszych kierunków w swojej kategorii (medyczne i o zdrowiu) według rankingu Perspektyw 2016. Daje duże możliwości rozwoju i kształcenia w różnych obszarach, zwłaszcza dziś, kiedy granice są otwarte, a podróżowanie w różnych celach jest dla większości z nas niemal oczywistością.

Kierunek turystyka i rekreacja to studia z przyszłością przede wszystkim, jeśli kandydat chce być:

  • menedżerem obiektów hotelarskich czy gastronomicznych,
  • pracownikiem biura podróży,
  • organizatorem wyjazdów biznesowych czy turystycznych,
  • rezydentem biura podróży za granicą,
  • przewodnikiem, animatorem wycieczek, pilotem.

Jak turystyka i rekreacja ma się do dietetyki?

Zadowolone z tego wyboru będą przede wszystkim osoby, które chcą łączyć swoją pasję z chęcią współpracy z obiektami gastronomicznymi. Coraz więcej restauracji, hoteli czy pensjonatów (zwłaszcza tych mniejszych) chce kierować swoje usługi do wąskich grup odbiorców, np. nastawionych na zdrowe żywienie. Istnieją już ośrodki, gdzie przykłada się ogromną wagę do pochodzenia składników, zdrowych posiłków i układania dobrze zbilansowanej diety, także dla gości z problemami żywieniowymi.

 

Jak wybrać najlepszy ośrodek kształcenia?

Warto sprawdzić, jakie uczelnie wyższe (prywatne i publiczne) oferują kierunek turystyka i rekreacja. Warszawa wydaje się jednym z bardziej popularnych wyborów, ponieważ właśnie tutaj jest sporo możliwości, jeśli chodzi o szkolenia, praktyki, staże. Studia na kierunku turystyka i rekreacja w Warszawie dają szansę, by odkrywać nowe miejsca w gastronomii, kuchnie z całego świata oraz doskonałe restauracje czy hotele, które powstają jak grzyby po deszczu. Warto np. sprawdzić turystykę i rekreację – studia na AFiB Vistula, gdzie studenci mogą uczyć się umiejętności praktycznych na wyjazdach czy stażach.

 

Ochrona zdrowia

To kolejny popularny kierunek w swojej kategorii, który doskonale pasuje do studiów dietetycznych. Chociaż dużo bardziej związany z administracją i z pozoru ma niewiele wspólnego z dietetyką, warto rozważyć tę propozycję. Badanie CBOS „Zdrowie i prozdrowotne zachowania Polaków” z października 2016 roku wyraźnie wskazało, że zdrowe odżywianie w największym stopniu przyczynia się do poprawy zdrowia i ludzi według badanych. Dopiero w drugiej kolejności znalazły się regularne wizyty u lekarza oraz unikanie sytuacji nerwowych, stresowych. Co to oznacza?

Mając wpływ na kształtowanie się zachowań prozdrowotnych społeczeństwa, można odczuć dużą satysfakcję z wykonywanej pracy, zwłaszcza gdy ma się do tego odpowiednie kwalifikacje. Absolwenci ochrony zdrowia mogą pracować między innymi w ośrodkach pomocy społecznej czy administracji. W połączeniu z dietetyką daje to mocne podstawy do tego, aby wdrażać zmiany, np. pracując w instytucjach i jednostkach ochrony zdrowia. Perspektywy zawodowe zatem są, zwłaszcza podczas studiowania w dużych miastach, dlatego warto przy wyborze kierować się również dostępnością placówek, gdzie można robić praktyki czy staże.

 

Kierunki związane ze sportem

Sport to nieodłączna część zdrowego trybu życia i uzupełnienie dobrze zbilansowanej diety, dlatego warto rozważyć studiowanie takich kierunków jako świetne połączenie właśnie z dietetyką. Nie tylko wychowanie fizyczne, ale studia na kierunku trenera personalnego mogą być doskonałym uzupełnieniem wiedzy o żywieniu. Oczywiście należy mieć pewne predyspozycje, ponieważ zwykle wymagane jest zdanie egzaminów sprawnościowych, ale jeśli kandydat pasjonuje się zdrowym stylem życia i sam postępuje według tych zasad, będzie to dla niego tylko sama przyjemność.

Od kilku już lat obserwujemy swego rodzaju modę na „bycie fit”, a znani nam wszystkim trenerzy zalewają nas motywującymi zdjęciami, postami w mediach społecznościowych czy filmikami. I choć wielu z nich ma rzeszę fanów, nie każdy ma odpowiednie kwalifikacje, aby móc kompleksowo pomagać swoim widzom. Dzięki ukończeniu dietetyki i kierunku związanego ze sportem można mieć pewność, że wiedza i doświadczenie w zakresie zdrowych nawyków pomogą stać się specjalistą w tym obszarze.


http://www.perspektywy.pl/RSW2016/ranking-kierunkow-studiow/kierunki-medyczne-i-o-zdrowiu/opis-obszaru

http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2016/K_138_16.PDF