Jakie rękawice bokserskie?

Wybór rękawic bokserskich nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli i rodzajów. Okazuje się, że nawet osoby, które trenują boks już od jakiegoś czasu gubią się w tym gąszczu ofert. Na co zatem należy zwracać uwagę wybierając rękawice bokserskie? Oto najważniejsze czynniki.
fit.pl
2016-01-22 00:00
Udostępnij
Jakie rękawice bokserskie?
Rękawice wiązane czy na rzep?
W sklepach sportowych dostępne są zarówno rękawice tradycyjne – wiązane, jak modele na rzep. Czym się różnią? – Warto zaznaczyć, że tak naprawdę każdy z tych modeli rękawic ma swoich przeciwników i zwolenników. Jedni twierdzą, że rękawice bokserskie wiązane znacznie lepiej dopasowują się do dłoni, idealnie przylegają. Inni, którzy wybierają modele na rzep, twierdzą, że rękawice sznurowane długo się zakłada, trzeba mieć kogoś do pomocy itd. Nie ma jednej odpowiedzi i zaleceń, co do wyboru. Pewne jest natomiast to, że względy praktyczne przeważają i popularniejsze są rękawice na rzep – mówi nam jeden z doradców w sklepie sportowym http://allsports.pl/.


W tej kwestii należy tylko dodać, że wybierając rękawice na rzep trzeba zwracać uwagę na szerokość rzepa – szerszy odpowiednio usztywnia nadgarstek, zapobiegając tym samym jego kontuzjom.


Rozmiar rękawic bokserskich – co trzeba wiedzieć?
Rozmiar rękawic bokserskich podawany jest najczęściej w … uncjach. Dlaczego? Idealnie opisuje to wagę rękawic, która powinna być dostosowana do wagi zawodnika. W praktyce do wyboru mamy rękawice od 6 oz do aż 20 oz. Warto pamiętać, że 1 oz to 28,4 g, zatem rękawice oznaczone 10 oz będą ważyć 284 g.


Przy doborze rozmiaru powinniśmy się posiłkować następującymi zasadami:
  • Rękawice 6-8 oz : przeznaczone są dla zawodników o małych dłoniach, głównie kobiet lub dzieci, wielu producentów podaje, że to rękawice dla zawodników w przedziale 45- 65 kg.
  • Rękawice 10-12 oz: to typowe rękawice treningowe, które idealnie pasują na dłoń dorosłej osoby, mieszczącej się w przedziale 65-90 kg.
  • 14-20 oz: uznaje się, że to rękawice sparingowe, dobrze amortyzują uderzenia, powodują mniejsze urazy. Według klasyfikacji są to również rękawice dla osób powyżej 90 kg.


Jaki materiał wybrać?
Na rynku dostępne są rękawice wykonane zarówno ze skóry naturalnej, jak i materiału syntetycznego. Te wykonane ze skóry naturalnej są trwalsze. Pamiętać jednak należy, że są one droższe – dlatego też wiele osób decyduje się na te wykonane z materiału syntetycznego. Szczególnie popularne są wśród osób, które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z boksem i treningami.


Warto wspomnieć również, że w sklepach sportowych można kupić zarówno rękawice do boksu klasycznego, jak również tajskiego – różnią się budową (te do tajskiego są spłaszczone).


O rękawice trzeba dbać!
Już na etapie kupowania rękawic należy pomyśleć o specjalnych wkładkach lub bandażach pod nie. Rozwiązania te nie tylko zapewniają dodatkowa ochronę (np. bandaże dodatkowo usztywniają nadgarstek), ale także wchłaniają pot. Dzięki temu nie przepocimy rękawic i nie zacznie się z nich szybko wydobywać brzydki zapach. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, po każdym treningu rękawice bokserskie należy wysuszyć w temperaturze pokojowej ( nie wolno ich zostawiać na rozgrzanym kaloryferze – wysoka temperatura może uszkodzić powłokę zewnętrzną). Warto również dbać o ich powierzchnię – zawsze dokładnie ją oczyścić.


Właściwy dobór rękawic bokserskich jest niezwykle istotny. Przekonał się o tym z pewnością każdy amator tego sportu, który stanął w obliczu naprawdę bogatej oferty rynkowej, pod uwagę musiał wziąć powyższe czynniki i wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do jego potrzeb.