fit.pl mobile logo

Nad książką z hantlami

Fitness to jedna z najlepszych rzeczy, jakie mogłam sama dla siebie zrobić… - twierdzi autorka bestsellerowych książek
Fitness to jedna z najlepszych rzeczy, jakie mogłam sama dla siebie zrobić… – takiego zdania jest Monika Sawicka, autorka książki „Siedem kolorów tęczy” i założycielka Fundacji Vade-Mecum – Chodź ze mną. O tym, jak dba o swoje zdrowie opowiada redakcji FIT.pl


monika%20sawicka– Skąd wziął się pomysł na tak aktywne ćwiczenia?


Do fitness klubu zapisałam się 15 miesięcy temu za namową przyjaciółki, która po kilku wizytach złożyła broń i wróciła do pałaszowania klusek śląskich i kopytek. Ja zostałam. I to była jedna z najlepszych rzeczy w moim życiu, jakie mogłam sama dla siebie zrobić.


– Spędza Pani dużo czasu na siłowni, uprawiając spinning…


Od poniedziałku do piątku ćwiczę rano na aerobach (bieżnia, stepper, itp.), uprawiam spinning – jazda grupowa wyczynowa na rowerach stacjonarnych, do muzyki, z grą świateł i trenerem prowadzącym. Tracę około 800 kalorii i pokonuję 20 km, jak w Tour De France.


Przebieram się i wracam na salę – wiosła i ćwiczenia z wolnym obciążeniami (hantle) - ramiona, kark też są ważne. Wychodzę koło południa.


Soboty i niedzielę zaczynam dwoma spinningami pod rząd. Później siłownia.


– W jaki sposób dopinguje się Pani do tak intensywnych ćwiczeń?


Nie muszę się dopingować. Ćwiczenia są już dla mnie jak poranna toaleta, mycie zębów. Kiedy jestem chora lub wyjazdy uniemożliwiają mi pójście na siłownie, jestem na głodzie. Ciało domaga się stałej dawki wysiłku i adrenaliny. Dusza też.


Poza tym niesamowitym uczuciem jest obserwowanie jak zmienia się ciało, kształtują mięśnie, znika tkanka tłuszczowa. Choć waga długo stoi w miejscu, a nawet chwilami idzie w górę (mięśnie są cięższe niż tkanka tłuszczowa), to nasza sylwetka się zmienia. Zmiany zewnętrzne powodują zmiany emocjonalne także – zwiększa nam się samoocena, pewność siebie, atrakcyjność i samopoczucie. Mniej chorujemy. Nie mamy zadyszki. Zwyczajnie jesteśmy młodsi i jest w nas więcej energii, więcej życia.


[-------]

– Pani ulubione ćwiczenia…


Wszystkie, które powodują, że muszę przebierać się co najmniej trzy razy. Czyli skuteczne. Lubię stepper – pozwala ładnie ukształtować nogi. Najbardziej kocham rower i spinning.


monika%20sawicka 2– Gdzie Pani lubi ćwiczyć?


Zdecydowanie wolę obiekty zamknięte. Może ze względu na obecność ludzi. Też są potrzebni. Oprócz ćwiczeń można też porozmawiać, pośmiać się, znaleźć temat do książki, felietonu. Ale także nawiązać przyjaźnie.


– Czy oprócz ćwiczeń stosuje Pani dietę?


Jasne. Dieta nazywa się NŻT– czyli w wolnym tłumaczeniu – nie żryj tyle.


Tak serio – nie jem dużo. Jest kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać – nie jeść po 19-stej. Jeść regularnie: 5-6 razy dziennie, ale dokładnie o tych samych godzinach. Nie pić podczas jedzenia, lecz 30 minut po. Ograniczyć węglowodany (przede wszystkim słodycze) i tłuszcze. I należy pamiętać, że niejedzenie w efekcie prowadzi do efektu jojo i gwałtownego przyrostu wagi.


– Jaki jest Pani ulubiony sport zimowy?


Narty. Ale niestety nie jeżdżę regularnie. Obiecuję sobie, że to się zmieni. Świetnie działają na talię, uda, łydki.


– Jaką formę aktywności na jesienne dni poleca Pani naszym czytelnikom?


Jesienią można chodzić na długie spacery, jeśli pogoda sprzyja. A bardziej aktywni powinni dwa razy w tygodniu odwiedzać pływalnię. Zalecałabym też saunę.

rozmawiała: Magdalena Fularska
www.fit.pl

 
PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl