Książka pokazuje jak za pomocą zaledwie dwóch (!) ćwiczeń wzmocnić swoje mięśnie i wytrzymałość
fit.pl
2009-02-04 00:00
Udostępnij
Nagi wojownik
Pod tym tajemniczym tytułem kryje się podręcznik, napisany przez rosyjskiego eksperta od treningu siłowego i byłego instruktora komandosów Specnazu. Książka pokazuje jak za pomocą zaledwie dwóch (!) ćwiczeń wzmocnić swoje mięśnie i wytrzymałość.
Ćwiczenia opisywane w książce to tzw. pistolety (przysiady na jednej nodze) i pompki na jednej ręce. Jeśli wierzyć autorowi i przywoływanym przez niego głosom, stosując różne wariacje tych dwóch ćwiczeń można istotnie podbudować swoją formę. Efektem proponowanego przez Pavla Tsatsouline treningu mają być stalowe mięśnie, wytrzymałość i błyskawiczny przyrost siły. Podręcznik powinien trafić zwłaszcza w gusta osób trenujących sztuki walki, ale i „zwykły śmiertelnik” znajdzie tu coś dla siebie.


Zapytacie pewnie, czy możliwe jest wzmocnienie siły mięśni za pomocą dwóch ćwiczeń. Według autora, zdecydowanie tak. Twierdzi bowiem, że jeśli zastosuje się techniki, które on podaje, praktycznie każda partia mięśniowa będzie pracować (np. najszersze mięśnie grzbietu przy pompkach). Program oparty jest na technice zwanej „grease the groove” („smarowanie gwintów”), który polega mniej więcej na tym, że robi się jak najwięcej serii przez cały dzień, ale bardzo mało powtórzeń (jeśli np. jesteś w stanie zrobić maksymalnie 10 powtórzeń, robisz tylko 5). Co istotne, proponowany tu trening nie wymaga żadnego sprzętu, więc może go zrobić każdy.


Autor podaje też takie szczegóły, jak np. jak spinać mięśnie, jak oddychać, jak ułożyć ciało itp. Cytowani w książce czytelnicy, którzy skorzystali z tej propozycji, twierdzą, że już po dwóch miesiącach byli w stanie bez zadyszki wykonać kilkanaście pompek na jednej ręce. Przed rozpoczęciem treningu sądzili, że to niemożliwe. Warto przekonać się, czy mówią prawdę. Tym bardziej, że wcale nie trzeba ograniczać się tylko do dwóch, prezentowanych w książce ćwiczeń.


www.fit.pl