Zumba Fitness to nowatorski, niezwykle dynamiczny, energetyczny i skuteczny program taneczno-fitnessowy, łączący trening cardio z podstawowymi krokami takich tańców takich jak cumbia, salsa, merengue czy reggaeton, a także formułą świetnej zabawy podczas imprezy w stylu latynoskim
fit.pl
2016-02-24 00:00
Udostępnij
Różne oblicza zumby


Jego ogromna popularność wynika z tego, że Zumba jest przeznaczona praktycznie dla każdego. W treningu mogą uczestniczyć osoby bez przygotowania, o różnej sprawności fizycznej i w zasadzie każdym wieku. Jest to możliwe dzięki formule połączenia kroków podstawowych i zabawy, a także szerokiej ofercie programu Zumba Fitness.

Oczywiście dokładnie takiej samej formuły zajęć nie można zaproponować kilkuletniemu dziecku; wysportowanej dwudziestolatce; kobiecie w średnim wieku, która przez wiele lat nie uprawiała żadnej aktywności fizycznej, osobom starszym, z nadwagą czy też z problemami zdrowotnymi. Dlatego autorzy programu Zumba Fitness stworzyli specjalne propozycje dla różnorodnych grup – i w ten sposób postała Zumba (basic), Zumba Toning, Aqua Zumba, Zumbatomic i Zumba Gold.

Zumba® (basic)– jest formą najbardziej uniwersalną i skierowaną do najszerszej grupy odbiorców. Opiera się na połączeniu treningu cardio z podstawowymi krokami latynoskich stylów tanecznych i formule świetnej, energetycznej i dynamicznej zabawy. W luźnej, imprezowej atmosferze uczestnicy zajęć wykonują proste, łatwe do powtórzenia układy choreograficzne oparte na krokach 4 podstawowych tańców: cumbii, salsy, merengue, reggaetonu (dla urozmaicenia wprowadzane są dodatkowo także inne style taneczne, takie jak samba, cha-cha, tango, bellydance, bolywood, twist, rock and roll, flamenco, batchata czy afro). Dzięki elementom treningu cardio ćwiczący spalają dużą ilość kalorii, modelują sylwetkę, poprawiają kondycję, odreagowują stresy i naładowują się dużą dawką pozytywną energii i uśmiechu.

Zumba® Toning – to bardziej zaawansowana forma zumby, skierowana do osób o trochę wyższym stopniu sprawności fizycznej, pragnących skoncentrować się na rzeźbieniu sylwetki, spalaniu większej ilości kalorii oraz treningu wzmacniającym połączonym z typowymi dla zumby krokami tanecznymi. Podczas treningu odbywającego się w klimacie imprezy latynoskiej wykorzystywane są specjalne, lekkie ciężarki – spełniające również rolę instrumentu muzycznego podobnego do maracas, które nie tylko pomagają uwydatnić pracę mięśni, wzmocnić określone partie ciała takie jak ramiona, mięśnie brzucha czy ud, ale także podkreślić rytm.

Zumba Gold® – to program skierowany do osób starszych, a także dla wszystkich, którzy długo nie praktykowali żadnej aktywności fizycznej lub ze względu na problemy z nadwagą, stawami czy kręgosłupem mają ograniczone możliwości treningowe. Zajęcia oparte są na podobnej formule, co Zumba klasyczna, a podstawowa różnica dotyczy intensywności, tempa i czasu trwania zajęć (35-40 min, inne zajęcia od 50 do 75 min). W przypadku tej formy treningu wydłużono także element rozgrzewki i cool down. W Zumbie Gold przewidziano także ćwiczenia, które są przeznaczone dla uczestników o bardziej ograniczonej sprawności fizycznej, np. dla osób poruszających się na wózkach.

Aqua Zumba® – nazywana także często po prostu “imprezą w basenie”, stanowi połączenie klasycznej zumby (o nieco wolnionym tempie ze względu na opór wody) z ćwiczeniami w basenie (aqua fitness). Ta forma treningu jest nie tylko niezwykle skuteczna, bezpieczna, ale i przyjemna. Ze względu na opór wody wszystkie ruchy wymagają zwiększonego nakładu energii, dzięki czemu spala się więcej kalorii, wzmacnia siłę i wytrzymałość mięśni oraz ogólną wydolność organizmu, przy okazji zapewniając sobie relaks i orzeźwienie. Dodatkowo wyjątkowe właściwości wody sprawiają, że jest to trening niezwykle bezpieczny i odpowiedni prawie dla każdego. Aby uczestniczyć w zajęciach nie jest potrzebna umiejętność pływania, a same ćwiczenia nie są bardzo męczące dzięki wyporności wody. Aqua Zumba nie obciąża także kręgosłupa, stawów, wiązadeł ani ścięgien – jest więc bardzo bezpieczną formą aktywności ruchowej, zwłaszcza, że kontuzje podczas ćwiczeń w wodzie praktycznie się nie zdarzają. Dlatego ta forma treningu to idealna propozycja na wakacyjną aktywność fizyczną - zamiast gorącej sali w klubie uczestniczymy w imprezie w basenie zainspirowanej rytmami latynoskimi, tracąc przy okazji mnóstwo kalorii i ładnie modelując sylwetkę.

Zumbatomic® – to oferta przeznaczona wyłącznie dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, oparta na bardzo dynamicznej i energetycznej formule zabawy zainspirowanej rytmami latynoskimi, połączonej z treningiem cardio. Zajęcia oparte są na choreografiach i utworach muzycznych stworzonych specjalnie dla tego programu, wykorzystujących podstawowe rytmy i kroki hip-hopu, reggaetonu, cumbii czy salsy, w które wpleciono elementy fitnessu, gier i zabaw. Rodzice chętnie zapisują swoje dzieci na tego typu zajęcia nie tylko dlatego, że Zumbatomic oferuje uczestnikom treningu świetną zabawę i mnóstwo radości. Zajęcia te promują wśród dzieci zdrowy tryb życia, poprawiają ich metabolizm, sylwetkę, koordynację ruchową, kształtuje i rozwijają kreatywność, wyobraźnię, a także pamięć. Dodatkowo dzieci uczą się dyscypliny, pracy w grupie, odpowiedzialności, szacunku, zaufania oraz rozwijają pewność siebie i nawiązując przy okazji nowe kontakty z rówieśnikami.

Zumba® in the Circuit – to oferta zumby dla osób bardzo aktywnych fizycznie, które chcą połączyć 30 minutowy, niezwykle intensywny, obwodowy trening wzmacniający z krokami tanecznymi wykorzystywanymi w Zumbie i zabawą przy rytmach latynoskich. Trening ten pozwala w znacznym stopniu przyśpieszyć metabolizm, spalić dużą ilość kalorii, wzmocnić siłę mięśni, zwiększyć wydolność organizmu przy możliwości równoczesnego cieszenia się formułą zajęć zumby.

Rok 2011 przebiega w Polsce zdecydowanie pod hasłem Zumby! Organizowane są liczne masterclassy, zumbathony, festiwale oraz zumba parties i zumboteki, tak na skalę lokalną i ogólnopolską (główne ośrodki Zumba Fitness w Polsce to Warszawa, Gorzów Wielkopolski, Wrocław, Poznań, Kraków, Gdańsk), jak i na skalę europejską. W tym roku Zumbathon z gośćmi specjalnymi - Hermanem Melo (Kolumbia/Francja) i Izą Kin (Polska) po raz pierwszy zagości na parkiecie prestiżowego i wysoko cenionego w całej Europie Warsaw Salsa Festiwal (11-13.11.2011)!

Przygotowana została także nowa, niezwykle interesująca oferta Festiwal Zumba & Taniec (23-25.09.2011), skierowana głównie do instruktorów i „zumboholików” z całej Polski, którzy chcieliby podszkolić swój warsztat – nie tylko z zakresu Zumba Fitness, ale także z podstawowych tańców wykorzystywanych przy tworzeniu choreografii tego programu, takich jak: ladies hip hop, vouqing, orient, afro, salsa, samba, jive, bollywood czy reggaeton.

Od niedawna w Warszawie w każdy wtorek w klubie Boollywood ( ul.Przeskok 2) od godziny 21 odbywa się także cykliczna impreza - Zumboteka! Spotkanie, odbywające się w luźnej, klubowej atmosferze, rozpoczyna się od godzinnej lekcji zumby prowadzonej przez jednego z najlepszych instruktorów warszawskich – Michała Kurpeta, po której wszyscy uczestnicy dalej wspólnie bawią przy rytmach latynoskich. Zumboteka to impreza podczas której wszyscy fani zumby mogą nie tylko wyszaleć się tanecznie, ale i spotkać się, porozmawiać i po prostu lepiej poznać w przyjemnej atmosferze poza salami klubów fitnessowych i szkół tańca.

Ze względu na rosnącą popularność Zumba Fitness i stale wzrastający poziom organizowanych w Polsce imprez, coraz częściej odwiedzają nas europejskie i światowe gwiazdy zumby (np. Herman Melo), a zumboholicy z całej Europy zaczęli już wpisywać wydarzenia odbywające się w naszym kraju do swoich kalendarzy.

www.fit.pl