fit.pl mobile logo

Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca w wielu miejscach w całej Polsce odbywać się będą imprezy taneczne. W Krakowie trwać będzie wielodniowy festiwal, w chorzowskim teatrze rozrywki odbędą się dni otwarte. Świętować będzie także Lublin, Wrocław, Bydgoszcz, Opole
Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiony został w 1982 roku przez Komitet Tańca ITI-UNESCO. Wybrano 29 kwietnia, dzień urodzin wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, fdayrancuskiego tancerza i choreografa - Jean-Georgesa Noverre'a (1727 - 1810). Z tej okazji każdego roku wybrany artysta sztuki tańca przygotowuje orędzie adresowane do tych, którzy uprawiają i kochają taniec, sztukę uniwersalną, zrozumiałą dla wszystkich.W ubiegłych latach autorką orędzia była amerykańska tancerka i specjalistka w zakresie antropologii tańca Katherine Dunham. Orędzia pisali także m.in. Maurice Bejart, Mahmound Reda, Kazuo Ohno i Robert Joffrey.

Do tańca nie potrzeba pióra ani pędzla. Niezbędny jest tylko jeden instrument - ludzkie ciało. Każdy jego ruch jest przepojony tańcem. Ruszać się - to znaczy tańczyć. Taniec to dyscyplina, to praca, to uczenie się i wzajemne zrozumienie. Nie potrzebuje słów, które często zaciemniają obraz rzeczy, za to tworzy język uniwersalny, dla wszystkich zrozumiały. Taniec przynosi radość i wolność, daje złudzenie, że mimo iż nie umiemy latać jak ptaki, możemy jednak zbliżyć się ku niebu, ku świętości i nieskończoności. Taniec jest sztuką delikatną i rozedrganą, która przypomina akt miłosny. Po każdym przedstawieniu nasze serce łomocze, wyczekując z nadzieją następnego razu.

Z okazji Dnia Tańca Teatr Rozrywki w Chorzowie zaprasza jak każdego roku w swoje progi. Wszystkich chętnych zapraszamy do zajrzenia za kulisy, do pracowni, magazynów, garderób oraz – przede wszystkim – sal prób. Atrakcją będzie na pewno przyglądanie się tancerzom, którzy w tym dniu pracować będą nad programem, przygotowanym na Światową Wystawę EXPO 2010 w Szanghaju. Autorem choreografii jest Piotr Jagielski.

Wieczorem zaś polecamy widowisko baletowe Katarzyny Aleksander-Kmieć pt. „Zobacz Alicjo” (przypomnijmy, że Jakub Lewandowski, właśnie za rolę w tym przedstawieniu został nominowany do nagrody Artystycznej ZŁOTA MASKA 2010).
W najbliższy czwartek będzie się wiele działo także w Lublinie. Prezentację serii zdarzeń artystycznych i edukacyjnych rozpocznie (o godz. 14) otwarta lekcja tańca współczesnego Lubelskiego Teatru Tańca. Będzie rzeczywiście otwarta, bowiem odbędzie się w przestrzeni nie ograniczonej czterema ścianami, lecz na otwartych terenach miasteczka akademickiego UMCS, a wziąć w niej udział będą mogli wszyscy chętni.

Znaczący udział w obchodach Dnia Tańca będą mieli młodzi adepci tej dziedziny sztuki. O godz. 16 w Art Studiu w Chatce Żaka rozpocznie się cykl prezentacji wybranych młodych twórców z Lublina i regionu - "Młody Taniec". A w foyer Chatki będzie prezentowana wystawa prac nagrodzonych w konkursie fotograficznym "Taniec - energia ciała i wyobraźni" towarzyszącym Międzynarodowym Spotkaniom Teatrów Tańca. Wreszcie - niejako na finał Dnia Tańca - o godz. 19 w Warsztatach Kultury (ul. Popiełuszki 5) zostanie zaprezentowany spektakl "Endo" w choreografii Ryszarda Kalinowskiego.
Dodajmy, że o Międzynarodowym Dniu Tańca nie zapomniał również Teatr Muzyczny. W czwartek, o godz. 11 przedstawi impresje muzyczno-baletowe "Nie tylko Jezioro łabędzie".

[-------]

Zapraszamy wszystkich kochających taniec na świętowanie Międzynarodowego Dnia Tańca w Akademii Dom Tańca Pałacyk we Wrocławiu. W Akademii świętowanie dnia będzie polegało głównie na pokazach i mini-lekcjach tańca. Wstęp nieodpłatny! Wystąpią instrcollageuktorzy, zespoły i uczniowie Domu Tańca.Szczegółowa informacja o pokazach tanecznych na stronie: http://flamencoarte.com/dzientanca.htm.

Pracownia Tańca WOKiS w Bydgoszczy organizuje z tej okazji plenerową imprezę edukacyjno-artystyczną, podczas której widzowie mogą dowiedzieć się ciekawostek z historii tańca, obejrzeć najlepsze zespoły taneczne prezentujące różne style i gatunki tańca, wziąć udział w warsztatach tanecznych.

Miejscem spotkania będzie skwer przy Miejskim Centrum Informacji Turystycznej u zbiegu ulic Mostowej i Grodzkiej. W programie między innymi prezentacje zespołów tanecznych, występy teatru tańca „Gest" i „Geścik", poruszenie zagadnienia czym jest taniec i istoty tańca oraz wiele innych atrakcji związanych z ta formą sztuki.

Także 28 kwietnia o godzinie 11.00 świętować będzie Opole. Na kampusie Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się po raz kolejny Międzynarodowy Dzień Tańca. Na imprezie swoje umiejętności zaprezentują najlepsze zespoły taneczne z całego Opola.

Tego dnia na boisku kampusu UO o godzinie 11.00 odbędą się pokazy tańca Hip Hop & Breakdance oraz standardowe warsztaty taneczne. Nie zabraknie także tańców integracyjnych, w tym tradycyjnego poloneza, w którym udział weźmie zgromadzona na campusie publiczność, studenci różnych kierunków oraz wykładowcy.

Głównym punktem programu „III Międzynarodowego Dnia Tańca” będzie występ grup skupionych wokół Młodzieżowego Domu Kultury. Swoje umiejętności zaprezentuje „Adena”, „Pech” oraz „Boom”. Są to zespoły tańca nowoczesnego z ogromnym doświadczeniem, które reprezentowały Opole na międzynarodowych turniejach.

Oprócz tego zobaczymy także „Zespół Tańca i Pieśni Opole”. Jest to grupa folklorystyczna, która może pochwalić się 58-letnim stażem na scenie.

To oraz parę innych niespodzianek organizatorzy przygotowali na środę 28 kwietnia. Tego dnia zapraszamy wszystkich ludzi kochających taniec oraz dobrą zabawę do miasteczka uniwersyteckiego na ulicy Oleskiej 48. Impreza rozpoczyna się o godz. 11.00.

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl