Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca w wielu miejscach w całej Polsce odbywać się będą imprezy taneczne. W Krakowie trwać będzie wielodniowy festiwal, w chorzowskim teatrze rozrywki odbędą się dni otwarte. Świętować będzie także Lublin, Wrocław, Bydgoszcz, Opole
fit.pl
2010-04-28 00:00
Udostępnij
Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca
Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiony został w 1982 roku przez Komitet Tańca ITI-UNESCO. Wybrano 29 kwietnia, dzień urodzin wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, fdayrancuskiego tancerza i choreografa - Jean-Georgesa Noverre'a (1727 - 1810). Z tej okazji każdego roku wybrany artysta sztuki tańca przygotowuje orędzie adresowane do tych, którzy uprawiają i kochają taniec, sztukę uniwersalną, zrozumiałą dla wszystkich.W ubiegłych latach autorką orędzia była amerykańska tancerka i specjalistka w zakresie antropologii tańca Katherine Dunham. Orędzia pisali także m.in. Maurice Bejart, Mahmound Reda, Kazuo Ohno i Robert Joffrey.

Do tańca nie potrzeba pióra ani pędzla. Niezbędny jest tylko jeden instrument - ludzkie ciało. Każdy jego ruch jest przepojony tańcem. Ruszać się - to znaczy tańczyć. Taniec to dyscyplina, to praca, to uczenie się i wzajemne zrozumienie. Nie potrzebuje słów, które często zaciemniają obraz rzeczy, za to tworzy język uniwersalny, dla wszystkich zrozumiały. Taniec przynosi radość i wolność, daje złudzenie, że mimo iż nie umiemy latać jak ptaki, możemy jednak zbliżyć się ku niebu, ku świętości i nieskończoności. Taniec jest sztuką delikatną i rozedrganą, która przypomina akt miłosny. Po każdym przedstawieniu nasze serce łomocze, wyczekując z nadzieją następnego razu.

Z okazji Dnia Tańca Teatr Rozrywki w Chorzowie zaprasza jak każdego roku w swoje progi. Wszystkich chętnych zapraszamy do zajrzenia za kulisy, do pracowni, magazynów, garderób oraz – przede wszystkim – sal prób. Atrakcją będzie na pewno przyglądanie się tancerzom, którzy w tym dniu pracować będą nad programem, przygotowanym na Światową Wystawę EXPO 2010 w Szanghaju. Autorem choreografii jest Piotr Jagielski.

Wieczorem zaś polecamy widowisko baletowe Katarzyny Aleksander-Kmieć pt. „Zobacz Alicjo” (przypomnijmy, że Jakub Lewandowski, właśnie za rolę w tym przedstawieniu został nominowany do nagrody Artystycznej ZŁOTA MASKA 2010).
W najbliższy czwartek będzie się wiele działo także w Lublinie. Prezentację serii zdarzeń artystycznych i edukacyjnych rozpocznie (o godz. 14) otwarta lekcja tańca współczesnego Lubelskiego Teatru Tańca. Będzie rzeczywiście otwarta, bowiem odbędzie się w przestrzeni nie ograniczonej czterema ścianami, lecz na otwartych terenach miasteczka akademickiego UMCS, a wziąć w niej udział będą mogli wszyscy chętni.

Znaczący udział w obchodach Dnia Tańca będą mieli młodzi adepci tej dziedziny sztuki. O godz. 16 w Art Studiu w Chatce Żaka rozpocznie się cykl prezentacji wybranych młodych twórców z Lublina i regionu - "Młody Taniec". A w foyer Chatki będzie prezentowana wystawa prac nagrodzonych w konkursie fotograficznym "Taniec - energia ciała i wyobraźni" towarzyszącym Międzynarodowym Spotkaniom Teatrów Tańca. Wreszcie - niejako na finał Dnia Tańca - o godz. 19 w Warsztatach Kultury (ul. Popiełuszki 5) zostanie zaprezentowany spektakl "Endo" w choreografii Ryszarda Kalinowskiego.
Dodajmy, że o Międzynarodowym Dniu Tańca nie zapomniał również Teatr Muzyczny. W czwartek, o godz. 11 przedstawi impresje muzyczno-baletowe "Nie tylko Jezioro łabędzie".

[-------]

Zapraszamy wszystkich kochających taniec na świętowanie Międzynarodowego Dnia Tańca w Akademii Dom Tańca Pałacyk we Wrocławiu. W Akademii świętowanie dnia będzie polegało głównie na pokazach i mini-lekcjach tańca. Wstęp nieodpłatny! Wystąpią instrcollageuktorzy, zespoły i uczniowie Domu Tańca.Szczegółowa informacja o pokazach tanecznych na stronie: http://flamencoarte.com/dzientanca.htm.

Pracownia Tańca WOKiS w Bydgoszczy organizuje z tej okazji plenerową imprezę edukacyjno-artystyczną, podczas której widzowie mogą dowiedzieć się ciekawostek z historii tańca, obejrzeć najlepsze zespoły taneczne prezentujące różne style i gatunki tańca, wziąć udział w warsztatach tanecznych.

Miejscem spotkania będzie skwer przy Miejskim Centrum Informacji Turystycznej u zbiegu ulic Mostowej i Grodzkiej. W programie między innymi prezentacje zespołów tanecznych, występy teatru tańca „Gest" i „Geścik", poruszenie zagadnienia czym jest taniec i istoty tańca oraz wiele innych atrakcji związanych z ta formą sztuki.

Także 28 kwietnia o godzinie 11.00 świętować będzie Opole. Na kampusie Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się po raz kolejny Międzynarodowy Dzień Tańca. Na imprezie swoje umiejętności zaprezentują najlepsze zespoły taneczne z całego Opola.

Tego dnia na boisku kampusu UO o godzinie 11.00 odbędą się pokazy tańca Hip Hop & Breakdance oraz standardowe warsztaty taneczne. Nie zabraknie także tańców integracyjnych, w tym tradycyjnego poloneza, w którym udział weźmie zgromadzona na campusie publiczność, studenci różnych kierunków oraz wykładowcy.

Głównym punktem programu „III Międzynarodowego Dnia Tańca” będzie występ grup skupionych wokół Młodzieżowego Domu Kultury. Swoje umiejętności zaprezentuje „Adena”, „Pech” oraz „Boom”. Są to zespoły tańca nowoczesnego z ogromnym doświadczeniem, które reprezentowały Opole na międzynarodowych turniejach.

Oprócz tego zobaczymy także „Zespół Tańca i Pieśni Opole”. Jest to grupa folklorystyczna, która może pochwalić się 58-letnim stażem na scenie.

To oraz parę innych niespodzianek organizatorzy przygotowali na środę 28 kwietnia. Tego dnia zapraszamy wszystkich ludzi kochających taniec oraz dobrą zabawę do miasteczka uniwersyteckiego na ulicy Oleskiej 48. Impreza rozpoczyna się o godz. 11.00.

www.fit.pl