Oglądanie telewizji zwiększa ryzyko śmierci!

Uczeni z brytyjskiego Medical Research Council (MRC) po 10 latach obserwacji 13,197 osób z Norfolk doszli do wniosku, że każda godzina spędzona przed telewizorem zwiększa ryzyko zgonu w wyniku choroby serca o 7 proc
fit.pl
2010-07-01 00:00
Udostępnij
Oglądanie telewizji zwiększa ryzyko śmierci!
Naukowcy są przekonani, że nasze organizmy nie są stworzone do długiego siedzenia przed telewizorem. -Jeżeli jednak to robimy, ryzyko zachorowania na serce wzrasta - powiedziała dr Katrien Wijndaele, współautorka badania.

tvW ciągu dziesięciu lat w ten sposób zmarły 373 osoby. Naukowcy obliczyli, że 8 proc. zmarłych, czyli 30 osób mogłoby dalej żyć, gdyby zmniejszyły liczbę godzin spędzanych przed telewizorem, z typowych dla brytyjskiego społeczeństwa czterech na jedną.
 

Badaniem objęto mężczyzn i kobiety w wieku 45 - 79 lat. Z eksperymentu wykluczono osoby, które wcześniej przeżyły udar mózgu, zawał serca, czy cierpiały na raka.

Uczeni z MRC uważają, że potrzebne są dalsze badania by stwierdzić czy inne siedzące czynności, jak spędzanie czasu przy komputerze lub w samochodzie, będą generować podobne rezultaty. Na razie zajęli się analizowaniem wpływu oglądania telewizji na śmiertelność z powodu chorób serca, gdyż jest to czynność najpowszechniejsza.

- Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastąpienie siedzenia przed telewizorem ćwiczeniami, czy spacerami. Innym wyjściem jest spędzanie przed TV mniej czasu i bycie aktywnym fizycznie, przez co najmniej 30 minut dziennie. Może to znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na serce- - powiedział dr Ulf Ekelund, współautor badania.

W Wielkiej Brytanii, co roku w wyniku chorób serca umiera 193 tys. osób, co stanowi jedną trzecią wszystkich zgonów na wyspach brytyjskich.

www.fit.pl