Naukowcy z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie dowiedli, że sok z buraków pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze. Działanie to jest zasługą zawartych w soku azotanów. Wyniki badań opublikowało pismo "Hypertension"
fit.pl
2015-11-20 00:00
Udostępnij
Sok z buraków obniża ciśnienie
Uczeni zaobserwowali, że zarówno u pacjentów, którzy pili sok z buraków, jak i u tych, którzy przyjmowali tabletki zawierające azotany, wartość ciśnienia tętniczego obniżyła się w ciągu 24 godzin. To dobra wiadomość dla osób walczących z nadciśnieniem, które będą teraz mogły w naturalny sposób redukować jeden z głównych czynników ryzyka chorób serca. Azotany są bowiem obecne w wielu warzywach.

large BURAKIKorzystny wpływ soku z buraków na obniżenie ciśnienia tętniczego naukowcy wykazali już dwa lata temu. Obecnie znana jest przyczyna. Jak wyjaśnia autorka badań prof. Amrita Ahluwalia, azotany obecne w soku z buraków podnoszą stężenie regulującego ciśnienie tlenku azotu (II) we krwi.

Badacze zauważyli ponadto, że im wyższe było ciśnienie pacjentów, tym silniejsze okazywało się działanie azotanów.

Nadciśnienie tętnicze jest problemem dotykającym ponad 25 proc. dorosłej populacji. Szacuje się, że do 2025 roku odsetek ten będzie wynosił 30 proc.

Naukowcy podkreślają, że ryzyko zawału i ataku serca może zostać znacznie zredukowane, jeśli włączymy do swojej diety sok z buraków (jego działanie widoczne jest już po wypiciu 250 mililitrów), a także inne warzywa bogate w azotany, takie jak sałata, szpinak czy kapusta.
 

www.fit.pl