Polacy stawiają na intensywne treningi i szybką redukcję pandemicznych kilogramów

Po lockdownie Polacy najchętniej korzystają z zajęć zapewniających wysoką intensywność treningu lub takich, które wspierają równowagę psychofizyczną i rozwój całego ciała
2021-07-26 00:00
Udostępnij
Polacy stawiają na intensywne treningi i szybką redukcję pandemicznych kilogramów

Powroty do regularnych ćwiczeń wynikają z wakacyjnej motywacji, by zrzucić nadmierne pandemiczne kilogramy, a przede wszystkim z potrzeby ruchu i wzmacniania odporności. Obecnie co trzeci Polak uważa, że regularny ruch ma największy wpływ na obniżenie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, a ponad 40 proc. społeczeństwa twierdzi, że wizyta w klubie fitness poprawiłaby ich zdrowie psychofizyczne.

- Pandemia wymusiła na nas zmianę nawyków, w tym znaczące ograniczenie aktywności fizycznej. Badania pokazują, że częściej odczuwamy bóle kręgosłupa, a wielu z nas przybrało na wadze. Niestety praca zdalna, izolacja społeczna i siedzący tryb życia wpłynęły negatywnie na zdrowie i samopoczucie społeczeństwa – wyjaśnia Tomasz Groń, dyrektor zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, odpowiedzialny m.in. za sieć klubów Zdrofit.

Jak wynika z badania opinii, przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Benefit Systems, blisko 90 proc. mieszkańców Polski zmaga się z bólami kręgosłupa, a 13 proc. deklaruje, że problem ten nasilił się właśnie w okresie pandemii. Co więcej, 61 proc. Polaków przyznało, że obostrzenia i związane z nimi zmiany stylu życia miały negatywny wpływ na ich kondycję psychiczną.

- W ostatnich latach, zwłaszcza podczas pandemii, znacząco zwiększyła się społeczna świadomość znaczenia aktywności fizycznej w codziennym życiu. Aż dwóch na pięciu mieszkańców naszego kraju uważa, że wizyta na siłowni lub w klubie fitness poprawiłaby ich zdrowie psychofizyczne. Co trzeci Polak jest zdania, że to właśnie regularny ruch ma największy wpływ na obniżenie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Dziś widzimy, że nie są to puste deklaracje. Polacy coraz śmielej wracają do obiektów sportowych. W skali całego pierwszego miesiąca po lockdownie, w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r., obserwujemy zwiększone zainteresowanie zarówno zajęciami zorganizowanymi, jak i indywidualnymi treningami. Widząc tę tendencję, sukcesywnie uzupełniamy grafiki o kolejne zajęcia. Dobrą informacją jest również fakt, że obecnie w zajęciach może uczestniczyć więcej osób niż na początku czerwca, ponieważ zmniejszono limit z 15 na 10 mkw na osobę – dodaje Tomasz Groń.

Polak w klubie fitness lubi się spocić

Obecnie w klubach fitness największą popularnością cieszą się zajęcia o średniej i wysokiej intensywności, które wzmacniają wybrane partie mięśni oraz zajęcia wspierające metabolizm, takie jak tabata, HIIT czy cross. Bardzo popularne są też ćwiczenia z serii body&mind - przede wszystkim joga oraz zdrowy kręgosłup.

- Polacy poszukują wsparcia w walce z problemami, które pojawiły się w trakcie pandemii. Stąd taka popularność zajęć wspierających redukcję zbędnych kilogramów czy poprawiające zdrowie kręgosłupa. Dużym zainteresowaniem cieszą się także treningi wykorzystujące sprzęt sportowy – do takich zajęć należy m.in. cross. Jednocześnie widzimy, że po okresie lockdownu klienci naszych sieci chcą podejmować aktywność fizyczną świadomie, będąc do niej dobrze przygotowanym. Ze specjalnych, darmowych materiałów treningowych online, które przygotowaliśmy dla klientów, a które ułatwiają bezpieczny powrót do aktywności po przerwie, skorzystał już co trzeci z nich – wyjaśnia Tomasz Groń.

Kto podczas pandemii uprawia sport?

Według danych Programu MultiSport w pierwszym miesiącu po lockdownie najchętniej odwiedzanymi obiektami były siłownie i kluby fitness, dużą popularnością cieszą się także baseny, korty tenisowe, szkoły tańca czy jogi. Wśród aktywności podejmowanych na świeżym powietrzu najczęściej wybieramy jazdę na rowerze i jogging – z tych rozwiązań korzysta już co trzeci aktywny fizycznie mieszkaniec Polski.

- W 2021 roku największą grupę wśród aktywnych fizycznie Polaków stanowią osoby od 18. do 49. roku życia (76 proc.), mieszkańcy miast z liczbą ludności powyżej pół miliona (81 proc.), o dochodach powyżej 3 tys. złotych (78 proc.). Najwięcej aktywnych fizycznie mieszkańców mają województwa świętokrzyskie (82 proc. mieszkańców podejmuje aktywność co najmniej raz w miesiącu), warmińsko-mazurskie (77 proc.), podkarpackie (76 proc.), lubuskie (74 proc.) i małopolskie (72 proc.) – wyjaśnia dr Adam Waszkowski, dyrektor działu analiz Benefit Systems.

W obiektach wciąż obowiązują specjalne zasady bezpieczeństwa w postaci konieczności dezynfekcji rąk czy sprzętu sportowego przez klientów. Klienci, poza momentem podejmowania aktywności fizycznej, zobowiązani są także do noszenia maseczek. Jednak jak wynika z raportu MultiSport Index aż 94 proc. Polaków, którzy w okresie trwającej pandemii korzystają z obiektów sportowych, czuje się w nich bezpiecznie.

Z raportu dowiadujemy się także, że aż 32 proc. mieszkańców Polski wciąż nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, w tym spacerów, a 43 proc. nie wypełnia minimalnych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie rekomendowanej dawki ruchu, która w dla osób dorosłych wynosi od 150 do 300 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego w tygodniu.