fit.pl mobile logo

Polacy stawiają na intensywne treningi i szybką redukcję pandemicznych kilogramów

Po lockdownie Polacy najchętniej korzystają z zajęć zapewniających wysoką intensywność treningu lub takich, które wspierają równowagę psychofizyczną i rozwój całego ciała

Powroty do regularnych ćwiczeń wynikają z wakacyjnej motywacji, by zrzucić nadmierne pandemiczne kilogramy, a przede wszystkim z potrzeby ruchu i wzmacniania odporności. Obecnie co trzeci Polak uważa, że regularny ruch ma największy wpływ na obniżenie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, a ponad 40 proc. społeczeństwa twierdzi, że wizyta w klubie fitness poprawiłaby ich zdrowie psychofizyczne.

- Pandemia wymusiła na nas zmianę nawyków, w tym znaczące ograniczenie aktywności fizycznej. Badania pokazują, że częściej odczuwamy bóle kręgosłupa, a wielu z nas przybrało na wadze. Niestety praca zdalna, izolacja społeczna i siedzący tryb życia wpłynęły negatywnie na zdrowie i samopoczucie społeczeństwa – wyjaśnia Tomasz Groń, dyrektor zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, odpowiedzialny m.in. za sieć klubów Zdrofit.

Jak wynika z badania opinii, przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Benefit Systems, blisko 90 proc. mieszkańców Polski zmaga się z bólami kręgosłupa, a 13 proc. deklaruje, że problem ten nasilił się właśnie w okresie pandemii. Co więcej, 61 proc. Polaków przyznało, że obostrzenia i związane z nimi zmiany stylu życia miały negatywny wpływ na ich kondycję psychiczną.

- W ostatnich latach, zwłaszcza podczas pandemii, znacząco zwiększyła się społeczna świadomość znaczenia aktywności fizycznej w codziennym życiu. Aż dwóch na pięciu mieszkańców naszego kraju uważa, że wizyta na siłowni lub w klubie fitness poprawiłaby ich zdrowie psychofizyczne. Co trzeci Polak jest zdania, że to właśnie regularny ruch ma największy wpływ na obniżenie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Dziś widzimy, że nie są to puste deklaracje. Polacy coraz śmielej wracają do obiektów sportowych. W skali całego pierwszego miesiąca po lockdownie, w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r., obserwujemy zwiększone zainteresowanie zarówno zajęciami zorganizowanymi, jak i indywidualnymi treningami. Widząc tę tendencję, sukcesywnie uzupełniamy grafiki o kolejne zajęcia. Dobrą informacją jest również fakt, że obecnie w zajęciach może uczestniczyć więcej osób niż na początku czerwca, ponieważ zmniejszono limit z 15 na 10 mkw na osobę – dodaje Tomasz Groń.

Polak w klubie fitness lubi się spocić

Obecnie w klubach fitness największą popularnością cieszą się zajęcia o średniej i wysokiej intensywności, które wzmacniają wybrane partie mięśni oraz zajęcia wspierające metabolizm, takie jak tabata, HIIT czy cross. Bardzo popularne są też ćwiczenia z serii body&mind - przede wszystkim joga oraz zdrowy kręgosłup.

- Polacy poszukują wsparcia w walce z problemami, które pojawiły się w trakcie pandemii. Stąd taka popularność zajęć wspierających redukcję zbędnych kilogramów czy poprawiające zdrowie kręgosłupa. Dużym zainteresowaniem cieszą się także treningi wykorzystujące sprzęt sportowy – do takich zajęć należy m.in. cross. Jednocześnie widzimy, że po okresie lockdownu klienci naszych sieci chcą podejmować aktywność fizyczną świadomie, będąc do niej dobrze przygotowanym. Ze specjalnych, darmowych materiałów treningowych online, które przygotowaliśmy dla klientów, a które ułatwiają bezpieczny powrót do aktywności po przerwie, skorzystał już co trzeci z nich – wyjaśnia Tomasz Groń.

Kto podczas pandemii uprawia sport?

Według danych Programu MultiSport w pierwszym miesiącu po lockdownie najchętniej odwiedzanymi obiektami były siłownie i kluby fitness, dużą popularnością cieszą się także baseny, korty tenisowe, szkoły tańca czy jogi. Wśród aktywności podejmowanych na świeżym powietrzu najczęściej wybieramy jazdę na rowerze i jogging – z tych rozwiązań korzysta już co trzeci aktywny fizycznie mieszkaniec Polski.

- W 2021 roku największą grupę wśród aktywnych fizycznie Polaków stanowią osoby od 18. do 49. roku życia (76 proc.), mieszkańcy miast z liczbą ludności powyżej pół miliona (81 proc.), o dochodach powyżej 3 tys. złotych (78 proc.). Najwięcej aktywnych fizycznie mieszkańców mają województwa świętokrzyskie (82 proc. mieszkańców podejmuje aktywność co najmniej raz w miesiącu), warmińsko-mazurskie (77 proc.), podkarpackie (76 proc.), lubuskie (74 proc.) i małopolskie (72 proc.) – wyjaśnia dr Adam Waszkowski, dyrektor działu analiz Benefit Systems.

W obiektach wciąż obowiązują specjalne zasady bezpieczeństwa w postaci konieczności dezynfekcji rąk czy sprzętu sportowego przez klientów. Klienci, poza momentem podejmowania aktywności fizycznej, zobowiązani są także do noszenia maseczek. Jednak jak wynika z raportu MultiSport Index aż 94 proc. Polaków, którzy w okresie trwającej pandemii korzystają z obiektów sportowych, czuje się w nich bezpiecznie.

Z raportu dowiadujemy się także, że aż 32 proc. mieszkańców Polski wciąż nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, w tym spacerów, a 43 proc. nie wypełnia minimalnych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie rekomendowanej dawki ruchu, która w dla osób dorosłych wynosi od 150 do 300 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego w tygodniu.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl