Przemysław Saleta dla chorych na nadciśnienie płucne

11 maja br. Przemysław Saleta - mistrz świata w kick-boxingu oraz mistrz Polski i Europy w zawodowym boksie - podejmie niecodzienne wyzwanie. Aby zwrócić uwagę na rzadką chorobę, jaką jest nadciśnienie płucne, wchodząc po schodach, pokona 30 pięter Pałacu Kultury i Nauki.  
fit.pl
2013-05-08 00:00
Udostępnij
Przemysław Saleta dla chorych na nadciśnienie płucne
Wchodzenie po schodach wydaje się prozaiczną czynnością. Dla chorych na nadciśnienie płucne pokonanie nawet kilku schodków często jest olbrzymią barierą, gdyż brakuje im tchu. By dotrzeć na szczyt najwyższego budynku w Polsce trzeba pokonać 763 schody. Wykonanie tego zadania dedykuję osobom dotkniętym nadciśnieniem płucnym z nadzieją, że w ten sposób zwrócę uwagę na potrzeby tej grupy chorych – mówi Przemysław Saleta.

Sportowiec „wspinać się” będzie po schodach na 30. piętro PKiN. Wyposażony w kamerkę zarejestruje swoją wyprawę i podzieli się swoimi odczuciami i wrażeniami. Film będzie można obejrzeć w Internecie. Na trasie marszu zaplanowano przystanki, na których zmierzymy tętno i ciśnienie mistrzowi świata. Gdy Przemysław Saleta dotrze na 30. piętro Pałacu, w gronie chorych, lekarzy i dziennikarzy porozmawiamy o chorobie, która uniemożliwia wykonywanie prostych, rutynowych czynności, takich jak np. wchodzenie po schodach, bieganie, spacery, a nawet ubieranie się.

O nadciśnieniu płucnym mówimy wtedy, gdy średnie ciśnienie w tętnicy płucnej przekroczy w spoczynku 25 mmHg (prawidłowa wartość waha się między 14 mmHg a 20 mmHg). Stwierdzenie lub podejrzenie nadciśnienia płucnego (zwykle na podstawie echokardiografii) powinno skutkować szczegółową oceną pacjenta, aby ustalić jego przyczynę. Zwłaszcza istotne jest jak najszybsze rozpoznanie tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP). Nadciśnienie płucne tętnicze to rzadka choroba, w której stopniowo podwyższa się opór naczyń płucnych dla przepływającej przez nie krwi. Ciśnienie krwi w tętnicy płucnej wzrasta znacznie powyżej wartości prawidłowych, co prowadzi do ciężkiej niewydolności serca. Jest to choroba groźna, gdyż nieleczona szybko prowadzi do zgonu. W połowie przypadków nie wiadomo dlaczego dochodzi do pojawienia się tętniczego nadciśnienia płucnego. Do rozwoju choroby mogą prowadzić, np. mutacje genetyczne, choroby układowe tkanki łącznej, wrodzone wady serca czy przewlekła choroba zatorowo-zakrzepowa – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Adam Torbicki, Kierownik Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia - Otwock. - Typowe symptomy nadciśnienia płucnego to: duszność podczas dotychczas dobrze tolerowanych wysiłków, sine usta, zawroty głowy, łatwe męczenie się i osłabienie. Schorzenie to dotyka młodych ludzi; średnia wieku bardzo wielu pacjentów z nadciśnieniem płucnym nie przekracza 35 lat.

Chorzy na nadciśnienie płucne to często osoby młode, dla których zaczyna się swoisty „wyścig” – wyścig o jak najszybsze wykrycie choroby, pilne wdrożenie odpowiedniego leczenia i tym samym zatrzymanie postępu choroby. W tym roku na całym świecie Międzynarodowy Dzień Nadciśnienia Płucnego obchodzony jest „na sportowo”, aby pokazać jak trudno jest żyć z tą chorobą, że przy każdych codziennych czynnościach chorym na nadciśnienie płucne „brakuje tchu”. Sportowcom tylko wtedy, kiedy uprawiają sport.

- Mamy nadzieję, że „walka Saleta-PKiN” zwróci uwagę na nadciśnienie płucne, a międzynarodowe obchody Dnia Nadciśnienia Płucnego będą szansą na poznanie i zrozumienie tej rzadkiej choroby przez społeczeństwo – mówi Piotr Manikowski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół, organizator wydarzenia w Polsce.

Akcją „Do utraty tchu dla nadciśnienia płucnego” organizatorzy pragną podnieść świadomość na temat tego schorzenia, by przyczynić się do jak najszybszego jego wykrywania. Objawy nadciśnienia płucnego są niespecyficzne, więc często mylone jest ono z innymi chorobami, przez co postawienie właściwej diagnozy trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Z powodu szybko postępującego charakteru choroby ważne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dostępne metody terapii umożliwiają wydłużenie czasu aktywności fizycznej, podnoszą jakość funkcjonowania pacjentów i przedłużają ich życie.

www.fit.pl