Nowoczesne schody mają zachęcać do aktywności fizycznej
fit.pl
2009-06-10 00:00
Udostępnij
Schodami do szczupłej sylwetki

Windą czy schodami? Tylko nieliczni wybierają trudniejszy, ale za to zdrowszy sposób dostania się na wyższe piętro. Większość woli poczekać na windę i pojechać nią na górę, nie wkładając w to żadnego wysiłku

schodyA przecież codzienne chodzenie po schodach to bardzo dobra okazja do aktywności fizycznej. Przejście kilku pięter pomaga poprawić kondycję i spalić kalorie. Regularne dreptanie po schodach może zastąpić umiarkowane ćwiczenia, na które na co dzień nie mamy czasu.

Jak wskazują badania rzadko korzystamy ze schodów, ponieważ są one mało przyjazne i kojarzą się bardziej z drogą ewakuacyjną, niż miejscem gdzie można trenować, ale i na to naukowcy znaleźli sposób. Atrakcyjniejszy design schodów na klatce to klucz do naszej szczuplejszej figury i poprawy kondycji – twierdzą badacze z Uniwersytetu Stanowego Luizjany. Ich zdaniem muszą one być bardziej dostępne, a architekci powinni projektować takie schody, które zmotywowałyby ludzi do uczęszczania po nich.

Z pierwszych testów przeprowadzonych na uniwersytecie wynika, że gdy schody są szersze, mają mniej strome stopnie, wygodne poręcze i sprzyjające oświetlenie, są częściej użytkowane.

www.fit.pl