Zadbaj o kondycję przed zimowym szaleństwem

Marzysz o szusowaniu po zaśnieżonym stoku? Podpowiemy jak zadbać o kondycję, by cieszyć się białym szaleństwem bez urazów i kontuzji. Zastanawiasz się, kiedy najlepiej rozpocząć planowanie wyjazdu? Jaki kierunek obrać? Na wszystkie pytania, znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury.
fit.pl
2015-08-31 00:00
Udostępnij
Zadbaj o kondycję przed zimowym szaleństwem

W trosce o kolana

Narciarstwo to wymagający sport. Jeśli chcesz szusować bez obaw o kontuzję, zadbaj o kondycję. Szczególną uwagę poświęć kolanom – najczęściej odmawiającym posłuszeństwa i narażonym na urazy. By chronić staw kolanowy i ścięgna, wzmocnij i uelastycznij mięśnie nóg. Sport, który doskonale przygotuje cię do sezonu narciarskiego to bieganie i kolarstwo. Pamiętaj jednak, by intensywność treningów dostosować do swojej aktualnej kondycji. Jeśli zadyszka i kolka łapie cię po pierwszych 5 minutach biegu, prowadzisz raczej siedzący tryb życia, zacznij od szybkich spacerów bądź marszobiegów. Wybierz wycieczki rowerowe, a dla ogólnej poprawy kondycji i zwiększenia wytrzymałości – odwiedzaj regularnie basen. Z czasem zwiększaj intensywność treningów.

Treningi siłowe przeplataj z zestawami ćwiczeń poprawiającymi elastyczność mięśni – stretching i pilates będą doskonałe.

Ruch to zdrowie

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Dbaj o regularną aktywność fizyczną. Im więcej i częściej się ruszasz, tym łatwiej i sprawniej będziesz poruszać się po stoku. Dobra kondycja przez cały rok, to gwarant doskonałego samopoczucia. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z intensywnością i liczbą treningów, zwłaszcza jeśli są to ciężkie treningi siłowe/wytrzymałościowe. Twój organizm potrzebuje czasu na regenerację, dlatego rozsądnie rozplanuj plan treningów, uwzględniając w nim czas na odpoczynek. Przy aktywnym trybie życia, zdrowa dieta to podstawa. Zadbaj o odpowiednią porcję wapnia i witamin, by nie dopuścić do odwapnienia kości i awitaminozy.

Kiedy planować wyjazd na narty

Wyjazd na narty najlepiej planować, gdy wakacyjna opalenizna nie wyblakła, a wspomnień z letnich wojaży nie pokryła patyna. W połowie sierpnia pojawiają się pierwsze oferty biur podróży, które proponują wyjazdy na narty w promocyjnej cenie. Decydując się na wyjazd w ofercie first minute, możesz liczyć nawet na 30% rabat. Dodatkowo, zyskujesz czas, by zaplanować zimowy urlop i rozłożyć w czasie treningi, by do zimy cieszyć się doskonałą kondycją.

Kierunek Francja

Pozostaje pytanie – jak wybrać idealne miejsce na zimowe szaleństwo. Zdecydowanie odradzamy polskie kurorty – jest tłoczno, drogo, warunki pogodowe niepewne. Jeśli odpowiednio wcześniej zaplanujesz zagraniczny wyjazd na narty, zapłacisz niewiele więcej, za nieporównywalnie lepsze warunki – kilometry nartostrad, brak tłoku i kolejek na stokach, doskonała infrastruktura, znakomite warunki atmosferyczne. Narty we Francji to świetny pomysł na rodzinny wyjazd czy wypad z grupą znajomych. Rejon Alpe d’Huez oferuje trasy doskonałe zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Najdłuższa trasa liczy 16 km! Przekonaj się na własne oczy.
Au revoir!