Smartwatch czy opaska sportowa – co wybrać?

Współczesna technologia pozwala na dokładne monitorowanie efektów treningowych dzięki inteligentnym gadżetom. Myślisz o urządzeniu do monitorowania aktywności, jednak nie wiesz, jaki typ wybrać? Podpowiadamy, czym różnią się smartwatche od smartbandów i w jakich sytuacjach każdy z tych sprzętów sprawdzi się znakomicie!
Aleksandra Załęska
2024-01-19 15:14
Udostępnij
Smartwatch czy opaska sportowa – co wybrać?

Smartwatche i smartbandy: sprzymierzeńcy podczas treningu i nie tylko

W dzisiejszych czasach gadżety z dopiskiem „smart” otaczają nas praktycznie z każdej strony.  Ich zadaniem jest ułatwianie wielu codziennych obowiązków, uprzyjemnianie różnych aktywności i pomoc w rozwijaniu hobby. Do grupy takich urządzeń zaliczają się smartwatche i smartbandy – a więc inteligentne zegarki, stosowane przede wszystkim podczas różnych treningów.

Opaski i zegarki sportowe sprawdzają się nie tylko podczas aktywności: wiele z nich oferuje ciekawe funkcje, które sprawdzą się w czasie wolnym, czy też w pracy. To m.in. Możliwość odbierania SMS-ów i połączeń, monitorowanie liczby wykonanych kroków, a nawet jakości snu. Smartwatche i smartbandy są dla wszystkich – nie tylko dla sportowców!

Smartwatch i opaska sportowa – czym się różnią?

Być może właśnie rozważasz zakup inteligentnego zegarka, który będzie Twoim towarzyszem podczas sportu i codziennych wyzwań. Pytanie tylko – co wybrać? Lepiej sprawdzi się smartwatch, a może opaska sportowa? Przygotowaliśmy porównanie podstawowych różnic pomiędzy tymi urządzeniami.

  • Pierwsza różnica to spektrum zastosowań. Smartwatche są bardziej zaawansowane niż opaski sportowe, dlatego oferują wiele różnorodnych funkcji ukierunkowanych na monitoring zdrowia i aktywności. Najlepszy smartwatch na siłownię pozwoli monitorować np. stopień nawodnienia organizmu czy natlenienia krwi. Jeśli chodzi o opcje takie, jak pomiar tętna, spalonych kalorii czy przebytych kroków, to znajdziesz je w obydwu urządzeniach.
  • Smartwatche, poza funkcjami treningowymi, są w pełni kompatybilne z telefonami, a nawet komputerami, dlatego pozwalają na dostęp do mediów społecznościowych, maila, a nawet połączeń telefonicznych i SMS-ów. Większość smartbandów nie oferuje takich funkcji.
  • Różnica, co oczywiste, tkwi również w cenie. Bardziej zaawansowane urządzenie, jakim jest smartwatch, będzie droższe od opaski sportowej.

Kiedy lepiej wybrać smartwatch?

Smartwatch to zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli szukasz inteligentnego zegarka nie tylko na trening, ale i takiego, który sprawdzi się na co dzień. Jeśli chcesz odbierać połączenia i wiadomości, czy też przeglądać internet bez wyciągania telefonu z plecaka, takie urządzenie będzie optymalnym rozwiązaniem.

Opaska sportowa – w jakich sytuacjach się sprawdzi?

Jeśli szukasz urządzenia, które będziesz zakładać wyłącznie podczas sportu, warto rozważyć zakup opaski sportowej. Jest to urządzenie tańsze, a oferujące jednocześnie wystarczającą liczbę funkcji do monitorowania aktywności. Warto dodać, że rynek smartbandów zmienia się dynamicznie; pojawiają się na nim coraz to bardziej zaawansowane modele. Dziś nikogo nie dziś już wodoodporna opaska sportowa do pływania czy smartband, który powiadamia, że najwyższa pora napić się wody. Jednocześnie opaski sportowe są wciąż tańsze niż inteligentne zegarki, co pozwoli Ci odrobinę zaoszczędzić!

Wybierz swój monitor aktywności

Jak widzisz, zarówno opaski sportowe, jak i zegarki inteligentne mają swoje zalety. Różnica pomiędzy nimi tkwi przede wszystkim w liczbie funkcji oraz cenie. Jeśli szukasz urządzenia do użytku na co dzień, smartwatch może okazać się lepszym rozwiązaniem. Osoby, które chcą sprawdzać tylko podstawowe parametry treningowe podczas sportu, na pewno będą zadowolone ze smartbanda. W serwisie Magazyn Ceneo: https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/fit znajdziesz więcej wskazówek na temat doboru gadżetów, które usprawnią Twoje treningi!