Taniec cygański narodził z niezwykłej energii i radości życia, jaki prezentują wędrowne ludy cyganów i Romów. Tradycyjnie przekazywany z pokolenia na pokolenie dziś jest nie tylko wizytówką i ozdobą wielu festiwali cygańskich, ale nadal dumą i rozpoznawalnym elementem kultury tej grupy  
fit.pl
2012-09-10 00:00
Udostępnij
Taniec cygański – radosny kult życia
taniec cyganskiTaniec Cygański powstał bardzo spontanicznie pod wpływem tanecznych inspiracji różnych kultur, ale także improwizacji i radości życia, którą pielęgnują przez pokolenia Cyganie. Tańce rosyjskie lub hiszpańskie np. flamenco, odgrywają ważną rolę w tańcu cygańskim.

Cyganie celebrują każdą ważną uroczystość poprzez swój radosny taniec. Nie tylko podczas ważnych, regionalnych czy międzynarodowych uroczystości można podpatrzeć kolorowe stroje tancerek i posłuchać skocznej muzyki cygańskiej. Taniec towarzyszy Romom i Cyganom, każdego dnia, podczas zwyczajnych spotkań rodzinnych.

Wśród mieszanki stylów w tańcu cygańskim można wyróżnić dwie zasadnicze kategorie: taniec cygański nowoczesny -estradowy (prezentowany podczas imprez wizerunkowych, tańczony w obuwiu) oraz taniec taborowy, związany z koczowniczym i wędrownym stylem życia, tańczony najczęściej bez obuwia, przekazywany kolejnym pokoleniom, jako element tradycji).

Kolorowe, warstwowe, zwiewne suknie kobiet, gitara i odświętny stój mężczyzn tańczących, to najbardziej rozpoznawalne elementy stroju różnych zespołów cygańskich.

Najbardziej znaną przedstawicielką wschodno-europejskiego tańca cygańskiego jest Marzena Żivković (Mahavisnupriya), która wywodzi się z Sinti Rom (Cyganów niemieckich).

W Polsce kultura i tradycja poprzez taniec i śpiew cygański jest mocno popularyzowania dzięki takim imprezom jak: Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów organizowany pod patronatem cygańskiej gwiazdy Don Vasyla i jego zespołu.  W Gorzowie Wielkopolskim  zaś istnieje Cygański Teatr Muzyczny TERNO.

Teatr rozpoczął działalność w 1955 roku a założycielem jest Edward Dębicki, który już jako młody człowiek chciał popularyzować kulturę, tradycję i zwyczaje cygańskie. Kiedy w 1964 roku wokalistka zespołu, Randia, zdobyła wyróżnienie, "Terno" stało się dzięki radiu i telewizji znane w całym kraju a dzięki występom międzynarodowym także rozpoznawalne na całym świecie.

Na zdjęciu znajduje się Anna Dębicka, fotografię wykonał Kazimierz Ligocki

 

 

www.fit.pl