Zimą nic tak nie sprawia przyjemności jak jazda na nartach. Ci, którzy dobrze znają ten sport, wiedzą jak ważne jest przygotowanie do sezonu
fit.pl
0000-00-00 00:00
Udostępnij
Zanim założysz narty


Wytrawni narciarze pracują cały rok nad swoją kondycją, by w zimie czuć się bezpiecznie. Uprawiają biegi, gimnastykę, ćwiczenia siłowe, bowiem dobrze przygotowany organizm, wzmocnione mięśnie, zabezpieczają przed kontuzjami i sprawiają, że jazda na nartach jest przyjemniejsza.

Krótka lekcja zanim zjedziesz w dół:

Jeśli zostało ci trochę czasu do wyjazdu na narty zadbaj o nogi i spróbuj codziennie wykonywać serię ćwiczeń wzmacniających. Najprostszym ćwiczeniem jest chodzenie po schodach, zrezygnuj więc z windy jeżeli możesz je wykorzystać. To nie tylko poprawi twoją kondycję ale wzmocni mięśnie pośladków i nóg.
  • Codziennie wykonuj około 100 przysiadów na całych stopach. Pamiętaj, że uginając nogi wydychasz powietrze ustami a podczas wyprostu nóg wdychasz powietrze nosem.
  • Doskonałym ćwiczeniem wzmacniającym nogi jest tzw. "krzesełko”. W pozycji takiej należy spędzać 3-4 minuty (i więcej, w zależności od możliwości). Stań tyłem do ściany i nie odrywając od niej pleców uginaj powoli nogi w kolanach tak, żeby uda i podudzia tworzyły ze sobą kąt prosty. Wytrzymaj w tej pozycji jak najdłużej (rys.a)
  • Wypady: to ćwiczenie nie tylko wzmacnia nogi ale i kształtuje pośladki. Z pozycji stojącej energicznym ruchem, wykonaj wypad prawą nogą do przodu; lewa noga wyprostowana z tyłu, pośladki napięte. Wróć do pozycji wyjściowej i to samo zrób drugą nogą (rys.b)

Przygotowany organizm gibkościowo i siłowo sprawi, że nabierzesz siły i pewności siebie.

na narty1 na narty2

ZANIM WEJDZIESZ NA STOK PAMIĘTAJ O ROZGRZEWCE!

Wyrobienie nawyku rozciągania mięśni przed i po wysiłku uchroni cię przed bolesnymi skurczami po dynamicznej i długiej jeździe. Łatwiej ci będzie wstać następnego dnia bez przykrych bólów mięśni.

ĆWICZENIE 1
Chwyć kije narciarskie oburącz i przekładaj je do tyłu i do przodu rozgrzewając w ten sposób stawy barkowe.

ĆWICZENIE 2
W butach narciarskich z pozycji stojącej (kije wbite w śnieg) wykonaj kilka wymachów ugiętą prawą nogą a potem lewą.

ĆWICZENIE 3
W przypiętych nartach stań ze złączonymi nogami, z tej pozycji wykonaj przysiad, połóż się na tyłach nart, następnie powróć do pozycji stojącej.
Przyjemnego wypoczynku ...

Mariola Bojarska-Ferenc

www.fit.pl