fit.pl mobile logo

Zdrowe podróże tropikalne

Bilety w dłoni, a serce bije szybciej na samą myśl o wypoczynku? Warto na chwilę ostudzić emocje i zaplanować swój urlop. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek, a udany wyjazd zostanie w pamięci na długie lata.

Zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo

Po pierwsze, należy sprawdzić czy region, w który się wybierasz jest bezpieczny. Można to zrobić za pomocą internetowej strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdziesz tam aktualne ostrzeżenia i wytyczne dla danego obszaru. Natomiast gdy wybierasz się w odległe zakątki świata, zgłoś swoją podróż w rządowym systemie Odyseusz. Po drugie, zadbaj o szczepienia ochronne gwarantujące odporność na obce dla organizmu zarazki. W tym celu na 4-8 tygodni przed opuszczeniem kraju, zgłoś się na konsultację lekarską w sprawie szczepień ochronnych. Odpowiednich informacji udzieli lekarz medycyny podróży lub lekarz chorób tropikalnych. Po trzecie - ubezpieczenie zdrowotne. Tutaj istnieją różne możliwości tj. wykupienie polisy ubezpieczeniowej dostosowanej do indywidualnych potrzeb lub karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) dostępna w każdym oddziale NFZ. Po czwarte, niezwykle istotne jest poznanie lokalnych zwyczajów i obowiązującego prawa. Postępowanie zgodnie z miejscowymi normami zapewni komfort podróżowania. Po piąte, utrzymuj kontakt z bliskimi. Podaj im adres hotelu, w którym będziesz nocować oraz program wyprawy. 

Co czai się na twoje zdrowie?

Aromatyczne jedzenie w knajpie niedaleko hotelu, kolorowe drinki i regionalne przekąski- to wszystko zachęca do spróbowania. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystko może wyjść Ci na zdrowie. Pamiętaj, aby w egzotycznych krajach pić tylko wodę butelkowaną, a nawet używać jej przy szczotkowaniu zębów! Spożywaj jedzenie przygotowywane w sterylnych warunkach, unikaj surowych warzyw i owoców lub myj je dokładnie. Wraz z zanieczyszczoną wodą i pożywieniem zarazić się można: WZW typu A, enterotoksyczną Escherichią coli skutkującą biegunką podróżnych, Salmonellą typhi wywołującą dur brzuszny, czy przecinkowcem cholery.

Zmiana diety

Układ pokarmowy jest silnie unerwiony, a zwłaszcza jelita, które w przypadku zmiany pożywienia mogą stać się nadwrażliwe. Objawiać się to może bólem brzucha, skurczami, uczuciem ciężkości, gazami i wzdęciami. Aby tego uniknąć należy stronić od ostrych przypraw, dań przygotowywanych na głębokim tłuszczu i ciężkostrawnych.

Niezbędnik podróżny

Mapa, telefon i dobry sprzęt do robienia zdjęć to nie wszystko. Wiele osób zapomina o podręcznej apteczce, która może przydać się w różnych sytuacjach. Na jej wyposażeniu powinny znaleźć się opatrunki, płyn do dezynfekcji ran, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi turystów są przewlekłe biegunki i dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dlatego zaopatrz się w leki przeciwbiegunkowe oraz leki usprawniające motorykę przewodu pokarmowego w przypadku niestrawności np. Iberogast. Na wypadek oparzeń słonecznych zabierz ze sobą krem z wysokim filtrem UV. Ponadto do plecaka, z którym będziesz się poruszać dołącz kieszonkowy zestaw do udzielania pierwszej pomocy.

W trudnych sytuacjach

W przypadku choroby skontaktuj się z ubezpieczycielem, który powinien zadbać o przebieg leczenia lub zgłoś się do najbliższej jednostki medycznej.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl