Bilety w dłoni, a serce bije szybciej na samą myśl o wypoczynku? Warto na chwilę ostudzić emocje i zaplanować swój urlop. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek, a udany wyjazd zostanie w pamięci na długie lata.
2019-03-29 00:00
Udostępnij
Zdrowe podróże tropikalne

Zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo

Po pierwsze, należy sprawdzić czy region, w który się wybierasz jest bezpieczny. Można to zrobić za pomocą internetowej strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdziesz tam aktualne ostrzeżenia i wytyczne dla danego obszaru. Natomiast gdy wybierasz się w odległe zakątki świata, zgłoś swoją podróż w rządowym systemie Odyseusz. Po drugie, zadbaj o szczepienia ochronne gwarantujące odporność na obce dla organizmu zarazki. W tym celu na 4-8 tygodni przed opuszczeniem kraju, zgłoś się na konsultację lekarską w sprawie szczepień ochronnych. Odpowiednich informacji udzieli lekarz medycyny podróży lub lekarz chorób tropikalnych. Po trzecie - ubezpieczenie zdrowotne. Tutaj istnieją różne możliwości tj. wykupienie polisy ubezpieczeniowej dostosowanej do indywidualnych potrzeb lub karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) dostępna w każdym oddziale NFZ. Po czwarte, niezwykle istotne jest poznanie lokalnych zwyczajów i obowiązującego prawa. Postępowanie zgodnie z miejscowymi normami zapewni komfort podróżowania. Po piąte, utrzymuj kontakt z bliskimi. Podaj im adres hotelu, w którym będziesz nocować oraz program wyprawy. 

Co czai się na twoje zdrowie?

Aromatyczne jedzenie w knajpie niedaleko hotelu, kolorowe drinki i regionalne przekąski- to wszystko zachęca do spróbowania. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystko może wyjść Ci na zdrowie. Pamiętaj, aby w egzotycznych krajach pić tylko wodę butelkowaną, a nawet używać jej przy szczotkowaniu zębów! Spożywaj jedzenie przygotowywane w sterylnych warunkach, unikaj surowych warzyw i owoców lub myj je dokładnie. Wraz z zanieczyszczoną wodą i pożywieniem zarazić się można: WZW typu A, enterotoksyczną Escherichią coli skutkującą biegunką podróżnych, Salmonellą typhi wywołującą dur brzuszny, czy przecinkowcem cholery.

Zmiana diety

Układ pokarmowy jest silnie unerwiony, a zwłaszcza jelita, które w przypadku zmiany pożywienia mogą stać się nadwrażliwe. Objawiać się to może bólem brzucha, skurczami, uczuciem ciężkości, gazami i wzdęciami. Aby tego uniknąć należy stronić od ostrych przypraw, dań przygotowywanych na głębokim tłuszczu i ciężkostrawnych.

Niezbędnik podróżny

Mapa, telefon i dobry sprzęt do robienia zdjęć to nie wszystko. Wiele osób zapomina o podręcznej apteczce, która może przydać się w różnych sytuacjach. Na jej wyposażeniu powinny znaleźć się opatrunki, płyn do dezynfekcji ran, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi turystów są przewlekłe biegunki i dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dlatego zaopatrz się w leki przeciwbiegunkowe oraz leki usprawniające motorykę przewodu pokarmowego w przypadku niestrawności np. Iberogast. Na wypadek oparzeń słonecznych zabierz ze sobą krem z wysokim filtrem UV. Ponadto do plecaka, z którym będziesz się poruszać dołącz kieszonkowy zestaw do udzielania pierwszej pomocy.

W trudnych sytuacjach

W przypadku choroby skontaktuj się z ubezpieczycielem, który powinien zadbać o przebieg leczenia lub zgłoś się do najbliższej jednostki medycznej.