Ekstrakty z oregano i tymianku są substancjami skutecznie powstrzymującymi rozwój giardiozy. Ich właściwości w leczeniu tego schorzenia dowiedli badacze z uniwersytetu w Coimbrze
fit.pl
2011-11-07 00:00
Udostępnij
Zioła pomagają zwalczać giardiozę
Jak poinformował przedstawiciel Centrum Farmaceutycznego na Wydziale Farmaceutycznym uniwersytetu w Coimbrze, prowadzone w okresie pięciu lat badania nad zastosowaniem ekstraktów roślinnych w zwalczaniu giardiozy przyniosły najlepsze efekty w przypadku oregano oraz tymianku.

Oregano1- Uzyskane z nich ekstrakty skutecznie powstrzymują działanie pierwotniaka odpowiedzialnego za chorobę. Poza oregano i tymiankiem, stosunkowo dobre wyniki zaobserwowano też w przypadku palczatki cytrynowej, zwanej trawą cytrynową - ujawnił przedstawiciel zespołu badawczego z uniwersytetu w Coimbrze.

Portugalscy uczeni zapowiedzieli, że w najbliższych tygodniach rozpoczną pierwsze prace nad opracowaniem leku bazującego na ekstraktach roślinnych.

Według badaczy z Coimbry, nowa formuła farmaceutyczna jest znacznie tańsza oraz mniej toksyczna podczas kuracji niż stosowane dotychczas środki przeciwko tej chorobie, której nieprawidłowe leczenie może prowadzić do śmierci.

Giardioza jest chorobą pasożytniczą jelita cienkiego, na którą cierpi ok. 280 mln ludzi na całym świecie. Powoduje ją wiciowiec Giardia intestinalis, który dostaje się do organizmu głównie po spożyciu wody zawierającej cysty tego pasożyta. Najbardziej podatne na skażenie nim są zbiorniki wodne zlokalizowane w pobliżu rezerwuarów z fekaliami.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

www.fit.pl