Co Cię motywuje do ćwiczeń? Chęć zgubienia nadprogramowych kilogramów? Czy chęć zadbania o własne zdrowie?
fit.pl
2014-01-28 00:00
Udostępnij
Znajdź swoją motywację

Idealną byłaby sytuacja, gdyby wszyscy ćwiczyli regularnie i zdawali sobie sprawę z konieczności regularnej aktywności fizycznej. Poprzez ćwiczenia poprawia się krążenie, wydzielają się endorfiny, a także utrzymujemy szczupłą i zgrabną sylwetkę. Zdrowie i chęć zgubienia zbędnych kilogramów dla wielu z nas jest wewnętrzną motywacją do podjęcia decyzji o ćwiczeniach.

Ale co jeszcze wpływa na naszą motywacją? Naukowcy podkreślają, że oprócz wewnętrznej motywacji istnieje również motywacja zewnętrzna. Wielu naukowców zajmujących się psychologią behawioralną, jest zdania, że wsparcie rodziny i przyjaciół również daje nam motywacje do ćwiczeń, dzięki czemu chętniej chodzimy do klubu fitness. Osoba, która podziela nasz entuzjazm do ćwiczeń, a także kibicuje nam w osiąganiu niektórych celów, pozwala nam na uwierzenie w swoje umiejętności i daje nam przysłowiowego kopa do dalszych ćwiczeń.

Schemat osiągnięcia sukcesu w fitness klubie, jest taki sam jak w przypadku każdej, innej dziedziny życia.

Po pierwsze musisz sprecyzować swój cel. Na samym początku swojej przygody z fitness klubem musisz dokładnie określić jaki cel chcesz osiągnąć, do czego dążysz. Końcowe efekty muszą być dokładnie określone, ponieważ tylko w ten sposób jesteś w stanie osiągnąć swój cel. Pamiętaj, aby cele, które sobie wyznaczasz nie były zbyt wygórowane!

Musisz mieć również przygotowany dokładny plan działania. Makro cykl treningowy jest bardzo potrzebny, aby nastąpił progres twojej formy. Dlatego też warto poprosić kogoś, by przygotował Ci odpowiedni zestaw ćwiczeń, by twój trening był efektowny i efektywny zarazem. Musisz również pamiętać o tym, że trening powinien być podzielony na mniejsze okresy, w których dozowane są odmienne zasady, formy i środki treningowe. Stagnacja formy może być spowodowana powtarzaniem tego treningu. A organizm potrzebuje ciągłych bodźców, motywujących go do dalszej pracy. Korzystając z pomocy trenera personalnego, warto poprosić go o pomoc w sprecyzowaniu swojego celu.

Następną rzeczą, którą musisz zrobić jest wprowadzenie planu w życie. Jeśli masz problemy z regularnością, warto pracować z trenerem indywidualnym, który będzie motywował nie tylko w czasie jednej jednostki treningowej, ale także w trakcie trwania całego cyklu treningowego. Trener osobisty pomoże Ci dobrać odpowiednie ćwiczenia. Być może istnieją takie, które słabiej na ciebie oddziałują i należy je wymienić na inne. Oczywiście sukces można osiągnąć również samemu, bez pomocy trenera personalnego.

Ostatnią zasadą przybliżającą cię do osiągnięcia sukcesu jest kontrolowanie efektów. Nic tak nie motywuje do dalszej pracy, jak pierwsze sukcesy. Określając cele, jakie chcesz osiągnąć powinieneś podzielić je na mniejsze cele, by dzięki temu móc kontrolować rezultaty. Warto byś porozmawiał z kimś, kto powie Ci jakie cele są realne do osiągnięcia. Zaczynając ćwiczyć w maju, nie wyrzeźbisz swojej sylwetki do wakacji! I już przyszło pierwsze rozczarowanie, a to spowoduje, że zaniechasz ćwiczeń i tak błędne koło odkładania aktywności fizycznej się zamknie.

Warto również spisać swoje cele na kartce papieru. Wiadomo jeśli coś zapiszemy wówczas o tym nie zapomnimy. Dlatego też zabierajmy się do pracy, spisujmy swoje cele i ruszajmy do fitness klubu dbać nie tylko o sylwetkę, ale również o kondycję duchową i psychiczną.

www.wellness.fit.pl