Jak odnaleźć w sobie motywację i osiągnąć sukces w nadchodzącym 2014 roku? 5 wskazówek

Zbliżające się święta i Nowy Rok, często owocują w nowe cele i postanowienia. Jedni chcą więcej zarabiać, inni mieć lepsze relacje z rodziną, a jeszcze inni chcą zbudować wspaniałą sylwetkę na nadchodzące lato. Niestety, często plany nie zostają zrealizowane i przez kolejny rok nasze życie pozostaje na takim samym poziomie jak było. Kiedy słomiany zapał bierze w górę, jest wysoce prawdopodobne, iż za kilka dni nasz płomień motywacji się wypali i zgaśnie  
fit.pl
2013-01-02 00:00
Udostępnij
Jak odnaleźć w sobie motywację i osiągnąć sukces w nadchodzącym 2014 roku? 5 wskazówek
Jak zatem sprawić, żeby w roku 2013 raz na zawsze powiedzieć NIE wymówkom i wziąć się za swoją sylwetkę?

Zapoznaj się z poniższymi radami, aby raz na zawsze skończyć ze słomianym zapałem i zacząć osiągać sukcesy!

1. Wyznacz sobie cele

Dużo osób w momencie kiedy postanawia coś zrobić, nie ustala konkretnych celów. Idealnie widać to na przykładzie postanowień noworocznych gdzie większość ludzi mówi o planach na następny rok. „Schudnę, rzucę palenie, podwoję dochód, otworzę biznes, napiszę książkę, zmienię samochód….” Znasz to skądś? Kiedy aura sylwestrowej nocy opada, przychodzi ból głowy spowodowany kilkoma lampkami szampana i wracamy na ziemię. Pojawiają się stare obowiązki, wizja jutrzejszego pójścia do pracy a nasze plany noworoczne schodzą na dalszy plan. Mijają kolejne tygodnie, a my całkowicie zapominając o swoich przyrzeczeniach, nic nie zmieniamy w swoim życiu.

Żeby zapobiec takiej sytuacji należy każdy cel spisać na kartce. W momencie kiedy planujemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów, musimy z góry ustalić ile, w jaki sposób i w jakim czasie. Snucie mało konkretnych planów jest mało efektywne, ponieważ nie mając żadnych ram czasowych, często odkładamy zadania na później. Na etapie wyznaczania celów musisz widzieć mniej więcej w jakich dniach będziesz ćwiczyć, jaką dietę wybrać i w jaki sposób zmieni się Twój harmonogram dnia. To niesłychanie ważne, ponieważ już samo myślenie o danym celu sprawia, że wydaje nam się realny do osiągnięcia.

2. Musisz pożądać tego, co chcesz osiągnąć

Kolejna bardzo ważna kwestia wiąże się z atrakcyjnością celu, który sobie wyznaczamy. Bardzo często marzymy i pragniemy rzeczy nierealnych, co prowadzi do sytuacji w której nasz mózg dane marzenie traktuje jako coś czego nie da się osiągnąć. Działa to również w drugą stronę, kiedy cele, które sobie wyznaczamy są dla nas nieatrakcyjne, ponieważ są dla nas zbyt proste do zrealizowania. Cel, który musimy sobie wyznaczać musi być atrakcyjny, realny, mierzalny i przez nas pożądany. Wiele osób marzy o szczupłej sylwetce, ale w żaden sposób tego nie pożądają. Osoba, która jest wysoko zmotywowana do dbania o linię widzi codziennie siebie jako szczupłą osobę, a projekcja własnej osoby w przyszłości motywuje ich do działania.

Pamiętasz kiedy byłeś(-aś) małym dzieckiem i widziałeś(-aś) na jednych z witryn sklepowych zabawkę, o której marzyłeś? Dla dziewczynek mogła być to wspaniała lalka, dla chłopców zdalnie sterowanych samochód. Płacz, tupanie nogami, krzyki i usilne prośby w stronę rodziców często nie pomagały, ponieważ nie wszystko można mieć na wyciągnięcie ręki. Być może po powrocie do domu płakałeś(-aś), wyobrażałeś sobie jakim wspaniale byłoby się tą zabawką bawić, postawić ją na półce koło łóżka i codziennie przed zaśnięciem na nią patrzeć. Dzieci dają nam świetny przykład na to, jak bardzo mocno można czegoś pragnąć. Uczmy się od nich, ponieważ uczucie pożądania to świetny motywator.

3. Ustal konkretny plan treningowy

Kiedy ustalimy i spiszemy na kartce cel, którego pożądamy musimy przejść do konkretów. Jesteśmy silnie zmotywowani, pełni energii i zdeterminowani by osiągnąć to czego pragniemy. Jest to idealny moment do tego, żeby konkretnie ustalić co będziemy robić krok po kroku. Ogólne plany i wizje ze wskazówki pierwszej trzeba rozbić na szczegóły, etapy i segmenty. Jeżeli Twoim celem jest zgubienie 10 kilogramów w 3 miesiące, co daje 3,33kg na miesiąc. To z kolei oznacza, że średnio, tygodniowo powinieneś chudnąć 0,8kg. Wyznaczenie stałego, spójnego procesu jest o wiele prostsze niż katowanie się dietą przez tydzień tylko po to, żeby później przez kolejny tydzień nie wykonywać żadnych ćwiczeń.

4. Nagradzaj się za małe sukcesy

Kiedy już zaczniesz realizować swój plan treningowy i pojawią się pierwsze efekty, motywacja pojawi się sama. Sam fakt niższej wagi czy kilu centymetrów mniej w pasie poprawi Ci samopoczucie. Nie możesz jednak zapomnieć, żeby wynagradzać się za wykonaną pracę i osiągnięte cele. Nie wiem co lubisz robić i co Cię motywuje, ale jeśli jest jakaś rzecz, której wykonywanie sprawia Ci przyjemność, powinieneś się nią nagrodzić za zrealizowany cel. Jesteśmy tylko ludźmi i po każdej dobrze wykonanej pracy powinna pojawić się nagroda.

5. Sukcesy łatwiej osiąga się w grupie – poznaj osoby, które mają podobne cele

Ktoś kiedyś powiedział, że gra się pojedynczo, lecz wygrywa się zespołowo i jest w tym powiedzeniu wiele prawdy. Samemu często ciężko zmotywować się do wyjścia z domu czy wyrzeczenia się słodyczy pod koniec ciężkiego dnia. Nawiązując kontakt z osobami, które mają podobne cele będzie nam o wiele łatwiej, ponieważ możemy się wzajemnie motywować i egzekwować nasze poczynania. Najlepsza przyjaciółka z pewnością wyciągnie Cię z domu, chętnie zje z Tobą zdrowy obiad a przy tym opowie Ci o swoich celach co również będzie dla Ciebie stanowić motywację.

Więcej o motywacji przeczytasz tutaj.

Michał Flisiuk
Ekspert ds. rozwoju personalnego i motywacji
Założyciel i autor bloga
http://motywacja-blog.pl