fit.pl mobile logo


Masaż powysiłkowy

Czy zdarzało Ci się odczuwać zmęczenie po wysiłku? Wiesz jakie są jego przyczyny? Uważasz, że masaż powysiłkowy jest kompletnie nieistotnym elementem w procesie regeneracji sił? Nic bardziej mylnego
Wysiłek fizyczny możemy podzielić na krótkotrwały o dużej intensywności i długotrwały o umiarkowanej bądź małej intensywności. W obu przypadkach mamy do czynienia z występowaniem procesu tzw. oddychania beztlenowego w mięśniach. Dzięki temu możesz podejmować wysiłek nawet wtedy, gdy zapotrzebowanie na tlen jest większe niż zdolność pobierania go przez Twój organizm. W tym czasie w komórkach mięśni dochodzi do glikolizy. Produktem, który powstaje w trakcie tego procesu jest mleczan - kwas mlekowy oraz jony wodoru. Substancje te hamują rozpad ATP, czyli energii potrzebnej do pracy Twoich mięśni w czasie treningu. Przyczyniają się też do kwasicy metabolicznej, której skutkiem jest drażnienie wolnych zakończeń nerwowych czyli końcówek nerwów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu.

Kolejna istotną kwestią jest to, że skurcze różnych mięśni Twojego ciała są w rzeczywistości impulsami odbieranymi przez korę mózgową. Jest to jak najbardziej pozytywne zjawisko z powodu wydzielanych w tym czasie wewnętrznych „dopalaczy”- „hormonów szczęścia”: endorfiny, endokefaliny oraz adrenaliny. Z kolei z drugiej strony gdyby stan ten trwał zbyt długo doszłoby do przestymulowania Twojego mózgu. Dlatego też następuje hamowanie, które jest bezpośrednio związane ze zmniejszaniem się siły skurczu mięśni, opóźnieniem ich pobudzania i ogólnym zmęczeniem.

W jakim celu tak wnikliwie opisuję fizjologię wysiłku?

To co przeczytałeś pozwoli Ci zrozumieć jak istotną rolę odgrywa masaż wykonany po Twoim treningu. Głównymi funkcjami tego właśnie masażu są:

1. Odtransportowanie z komórek mięśniowych produktów metabolizmu powstających w czasie procesów beztlenowych, tak by nie uszkadzały Twoich mięśni
2. Usunięcie zmęczenia ogólnego w celu poprawy funkcji układu nerwowego-właściwe wykorzystanie odpoczynku na to, by Twoje mięśnie szybciej reagowały na bodźce i były gotowe do dalszej pracy w ciągu dnia.
3. Usunięcie złogów stanu zapalnego, który mógł powstać w ultra strukturze mięśni niewłaściwie rozciągniętych lub niewłaściwie przygotowanych do wysiłku.
4. Działanie przeciwbólowe i kojące na układ nerwowy – zgodnie z teorią bramki kontrolnego Walla i Melzacka dostarczenie większej ilości bodźców czuciowych poprzez dotyk: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wstrząsanie - hamuje występowanie bólu mięśni i ma działanie uspokajające.
5. Manualne oddziaływanie na tkanki usuwa zlepienia i zrosty tkanki łącznej będące przyczyną DOMS – opóźnionej bolesności mięśni szkieletowych.

Nie czekaj aż Twój organizm sam sobie poradzi ze zmęczeniem! Umów się na wizytę ze swoim masażystą i poczuj ulgę po treningu;-)
Anna Dobies - masażystka w Studio Energia

www.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl