Prawidłowa suplementacja jest ważna nie tylko w kulturystyce, a odżywki białkowe jednymi z najpopularniejszych środków. Mimo to, wiele osób wciąż nie wie jak prawidłowo je przyjmować 
fit.pl
2016-02-10 00:00
Udostępnij
Jak często przyjmować odżywkę białkową?
Według naukowców ważna jest nie tylko ilość przyjmowanego białka, ale także odstęp czasowy pomiędzy poszczególnymi dawkami. Do niedawna za najlepszy moment uważano 30 - 40 minut po treningu. Najnowsze badania wykazały, że odżywka białkowa jest skuteczniejsza jeśli przyjmuje się ją od razu po wysiłku fizycznym.

W jednym z eksperymentów kilkudziesięciu mężczyzn podzielono na trzy grupy. Pierwsza przyjmowała 10 g białka co półtorej godziny, druga 20 g co trzy godziny, a ostatnia 30 g co sześć godzin. Najlepsze efekty zarejestrowano u drugiej grupy.

Z badań tych wynika, że optymalnym rozwiązaniem jest dawkowanie 20 g białka co trzy godziny, w tym od razu po treningu. Pamiętajmy jednak niezależnie od wyników co raz to nowych badań, by ilość spożywanej odżywki białkowej dostosować do swojej wagi i poziomu aktywności fizycznej. 

www.kulturystyka.fit.pl