Chcesz ćwiczyć, by pozostać w dobrej formie? Jesteś stałym bywalcem fitness klubów, jednak obecnie musisz ćwiczyć w domu? Podpowiadamy jak stworzyć doskonałą siłownię we własnych czterech ścianach
fit.pl
2014-08-27 00:00
Udostępnij
Jak stworzyć doskonałą siłownię w domu?

Co daje siłownia we własnym domu? Przede wszystkim możesz zaplanować treningi pod swój rytm dnia. Sam decydujesz, w którym momencie masz najwięcej czasu, by ćwiczyć. To dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy lubią trenować w samotności.

Czego potrzebujesz, aby stworzyć domową siłownię? Wszystko czego potrzebujesz to trochę miejsca, odpowiedni sprzęt, plan, a także dużo siły woli i motywacji, aby go zrealizować.

Tworząc siłownię w domu musisz rozważyć sześć podstawowych problemów:

1. Po pierwsze musisz wyznaczyć sobie plan, jaki chcesz osiągnąć. Ustalenie celu treningu, pomoże ci w doborze odpowiedniego sprzętu. Jeżeli masz w zamiarze budowanie masy mięśniowej i dalszy rozwój, to na pewno dobrze byłoby mieć sprzęt wolny (sztanga, sztangielki). Jeżeli ma to być tylko rekreacja, sprzęt będzie zupełnie inny. Istnieje wiele powódów, dla których decydujemy się na ćwiczenia. Ustalenie co chcemy osiągnąć jest bardzo ważnym elementem bez którego podejmowanie się stworzenia własnej siłowni mija się z celem.

2. Chcąc stworzyć siłownię w domu musisz wziąć pod uwagę ile miejsca chcesz na nią przeznaczyć, tak aby siłownia nie przeszkadzała innym domownikom, a tobie zapewniała komfort ćwiczenia.

3. Oczywiście wyposażenie domowej siłowni na wzór tych, które znajdują się w profesjonalnych obiektach lub klubach fitness to bardzo duży wydatek. Dlatego też wiedząc, co chcesz osiągnąć możesz określić jaki sprzęt będzie ci niezbędny. Dodatkowo wielkość sprzętu musi być dostosowana do twoich warunków mieszkaniowych – nie kupuj urządzenia, które nie mieści się w twoim pokoju.

4. Pamiętaj, że fakt, że ćwiczysz w domu i nie jesteś ograniczony czasem, nie oznacza, że wolno ci ćwiczyć bez opamiętania. Intensywny trening, który trwa przez 4-5 godzin nie przyniesie pożądanych rezultatów, a jedynie spowoduje uszczerbek na twoim zdrowiu. Przetrenowanie może skończyć się różnymi kontuzjami i urazami, które uniemożliwią ci trening. Pamiętaj, aby zawsze na pierwszym miejscu stawiać bezpieczeństwo, rozwagę i umiar.

5. Mimo, że ćwiczysz w domu, dobrze jest konsultować się z trenerem fitness lub ekspertem w dziedzinie aktywności fizycznej. Trener pomoże ci w zaprojektowaniu treningu, opracuje z tobą cały plan i pomoże dobrać odpowiednio sprzęt do ćwiczeń.

6. Musisz pamiętać, że ćwiczenia to jedno, ale równie ważne jest zdrowe odżywianie i odpowiedni odpoczynek. Nie ważne czy jesteś profesjonalistą czy kimś, kto szuka optymalnego środka do utrzymania prawidłowej wagi ciała, potrzebujesz odpoczynku, który jest kluczowy dla realizacji każdego celu.

Tania siłownia w domu - sprzęt DIY, czyli zrób to sam

Decydując się na ćwiczenia w domu nie musisz mieć specjalistycznego sprzętu. Możesz wykorzystać to, co znajduje się w twoim otoczeniu.

Skąd wziąć obciążenie? Możesz do tego celu wykorzystać kamienie, cegły, żelazo, mając taką możliwość możesz wykonać obciążenie z ołowiu, cementu lub kleju do glazury. Dobrym obciążeniem są butle z wodą – 5l, 10l. 1 litr to jeden kilogram. Możesz również naładować do wiadra żelastwa i z powodzeniem podnosić takie „ciężary”.

Wykorzystaj plecak szkolny – naładuj do niego odpowiedniego obciążenia i rób pompki . Pamiętaj, że obciążenie powinieneś czuć między łopatkami, a nie na krzyżu. Z plecakiem możesz również podciągać się na drążku.

Wykorzystując krzesła i łóżko możesz również wykonywać głębokie pompki opierając na krzesłach ręce, a nogi na łóżku. Możesz oprzeć nogi na krześle - ręce na łóżku (za plecami) i ćwiczyć triceps.

Drążek nie jest drogi, możesz go zainstalować w drzwiach i wykonywać podnoszenie się w wąskim i szerokim podchwycie, podnoszenie się w nachwycie, wznoszenie nóg, podnoszenie się z obciążeniem.

Wystarczy trochę wyobraźni i domową siłownię niskim nakładem finansowym można stworzyć bez problemu.

Profesjonalna siłownia w domu

A co jeśli decydujesz się na zakup sprzętu? Wybierz takie przyrządy, które będą najbardziej odpowiednie dla ciebie. Może to być rowerek stacjonarny, który wpływa na mięśnie nóg, bioder, brzucha, grzbietu. Ćwiczenia na rowerku zapewniają spalanie tkanki tłuszczowej oraz rozwój wydolności krążeniowo-oddechowej.

Jeśli masz więcej miejsca do zagospodarowania postaw na bieżnie. Ćwiczenia na niej pozwalają na aktywizacje mięśni całego organizmu oraz redukcję tkanki tłuszczowej.

Stepper z kolei pozwala spalać zbędną tkankę tłuszczową i wzmocnić mięśnie nóg, pośladków oraz wysmuklić talię. Orbitrek natomiast umożliwia treningi całego ciała, angażując wszystkie ważniejsze mięśnie. Wzmacnia nogi, pośladki, biodra, jak również górne partie ciała - ramiona, barki, klatkę piersiową i grzbiet. Wioślarz równomiernie angażuje wszystkie główne partie mięśni i poprawia wydolność krążeniowo - oddechową. Wzmacnia mięśnie grzbietu, barków, nóg oraz mięśnie brzucha.

Panie mogą skorzystać z małych hantelek i ćwiczyć z ich pomocą przy odpowiedniej muzyce lub włączając płytę DVD lub trening cardio na youtube.

Dla kogo jest trening w domu

Wadą domowego treningu jest to, że nie ma motywacji zewnętrznej. Dlatego też powinny go wybierać te osoby, które same potrafią się dopingować. Trening ten jest raczej dla osób posiadających samodyscyplinę i silną motywację do ćwiczeń. Najlepiej też ustalić sobie stałą porę ćwiczeń, nie wykonywać w tym czasie innych zajęć, tylko bezpośrednio poświęcić wyznaczony czas dla siebie. Jeśli nie należysz do osób, które same się motywują, a chcesz popracować nad swoją sylwetką, nie czekaj i wybierz ćwiczenia w fitness klubie!

www.fit.pl