Radość z wykonywanego wysiłku, uczucie lekkości, odreagowywanie w obcowaniu z zimową naturą to wszystko dane jest podczas szusów na nartach, jeśli jesteśmy do tego przygotowani  
fit.pl
2014-01-29 00:00
Udostępnij
Białe, bezpieczne szaleństwo

Radość z wykonywanego wysiłku, uczucie lekkości, odreagowywanie w obcowaniu z zimową naturą to wszystko dane jest podczas szusów na nartach, jeśli jesteśmy do tego przygotowani

Sezon narciarski w pełni, statystyki podają, iż ponad 12% rodaków korzysta z zimowego szaleństwa, a liczba ta z roku na rok zwiększa się .

Niestety nie wszyscy wybierają się na narty po uprzednim przygotowaniu. W krajach alpejskich do tradycji należy tzw. gimnastyka narciarska czy programy „Fit na narty” proponowane między innymi w klubach fitness, ale możliwe do wykonywania również w domu, przygotowujące do bezpiecznego, radosnego szusowania na nartach i co tu ukrywać, zmniejszające w znacznym stopniu ryzyko czy konsekwencje ewentualnych urazów.

W skrócie tyko wybrane elementy z możliwości treningu na sucho i przykłady kilku ćwiczeń rozciągających i równoważnych przed rozpoczęciem jazdy już na stoku.

Gimnastyka narciarska powinna zawierać po odpowiedniej rozgrzewce zestawy ćwiczeń:

  • Wytrzymałościowych; tu duża dowolność doboru: joginng, jazda na rowerze, steper, maszyna eliptyczna lub bieżnia domowa.
  • Rozciągających szczególnie mięśnie: uda cześć przednia, wewnętrzna i tylna, tułowia, klatki piersiowej, ramion, nadgarstki oraz zginacze stawu biodrowego.
  • Koordynacyjno – równoważnych; na zdjęciu balans stojąc lub jadąc na jednej narcie lub na sucho np. z piłką fitball lub aero-stepem lub na innej niestabilnej powierzchni, bądź przysiady na jednej nodze.
  • Wzmacniających najbardziej zaangażowane podczas jazdy grupy mięśniowe np. z hantlami, sztangą czy na siłowni; mięśnie uda, pośladków, brzucha, grzbietu i ramion.
  • Stabilizujących obciążane na nartach stawy; szczególnie stawy: skokowe, kolanowe i biodrowe.
  • Relaksujących – mentalne przygotowanie do jazdy; bardzo ważny element w przygotowaniu szczególnie zawodowych narciarzy.


Przykłady stretchingu na stoku:

Mięśnie wewnętrzne udaWypad do boku, stopa zgiętej kończyny, skierowana do boku, drugą kierujemy do przodu. Rozciągamy obydwie strony po około 15 sekund.

Część tylna mięśni uda i zginacze stawu biodrowego

tyl uda

Rozjeżdżamy narty do wypadu, tułów pochylamy do przodu, starając się utrzymać ciało w jednej linii. Nie wyginamy się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Po 15 sekundach zmieniamy nogę wykroczną.

Mięśnie piersiowe i stawy ramienne

piersiowe naramienne 2

W lekkim rozkroku i trzymając kije narciarskie z tyłu, za sobą powoli kontrolowanie pochylamy tułów i przenosimy ramiona jak najniżej w dół. Utrzymujemy pozycje około 15 sekund i tak samo powoli wracamy do pozycji wyjściowej. Powtarzamy 3-5 razy.

Balansujemy na stoku

Przysiady w zjeździe ramiona przenosimy do przodu. Dla początkujących powolne, kontrolowane zejście nie do głębokiego przysiadu.

przysiad w rownowadze 2

Balans na jednej narcie. Najpierw próby stojąc, potem w jeździe a na koniec próbujemy unieść nartę tylną jak na zdjęciu.

balans na 1 narcie 2

W narciarstwie zjazdowym zdecydowanie najbardziej narażone na urazy są kolana. Właśnie dlatego ogromne znaczenie ma odpowiednie wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni stabilizujących kolano w czasie jazdy. Warto również zwrócić uwagę na ćwiczenie propriocepcji. To coraz popularniejsza forma przygotowania. Czucie głębokie, to czucie ruchu i pozycji własnego ciała – mechanizm wykorzystuje nerwowo – ruchowe sprzężenie zwrotne, dzięki czemu podświadomie reagujemy na bodźce dochodzące z zewnątrz. Powoduje to jakby swoistą automatyzację reakcji na określone schematy ruchowe i może mieć istotne znaczenie np. podczas ostatnich zjazdów na nartach, kiedy jesteśmy już zmęczeni. Jednym z najprostszych ćwiczeń są wspięcia na palcach bądź stanie na zmianę na jednej nodze lub piętach.

Konrad Drzymała poleca następujące ćwiczenia:

– Zamykamy oczy, wykonujemy lekki przysiad na jednej nodze. Wytrzymujemy 30 sekund, a następnie pogłębiamy przysiad na kolejne 30 sekund. Uwaga! Pilnować należy, by kolano nie uciekało do środka.
– Drugą nogą wykonujemy ruchy do przodu, w bok, do tyłu – 30 powtórzeń. Uwaga! Pilnować należy, by kolano nie uciekało do środka.

Gorąco zachęcamy wszystkich miłośników zimowego szaleństwa do ruchowego przygotowania i chociażby krótkiej rozgrzewki z rozciąganiem już na stoku, które pozwola nam czerpać z narciarstwa więcej radości oraz uniknąć bolesnych i nieprzyjemnych w skutkach urazów i kontuzji. Zatem udanych radosnych zjazdów.

Jolanta Ignaszewska-Kühbauch
www.fit.pl