COVID-19 atakuje komórki tłuszczowe, dlatego osoby z otyłością są bardziej zagrożone

Nowe badania sugerują, że COVID-19 infekuje komórki tłuszczowe, wyjaśniając, dlaczego osoby z nadwagą i otyłością są bardziej narażone na ciężką chorobę i śmierć z powodu COVID-19
2021-12-15 00:00
Udostępnij
COVID-19 atakuje komórki tłuszczowe, dlatego osoby z otyłością są bardziej zagrożone

W badaniu, prowadzonym przez Stanford University School of Medicine, zbadano, czy tkanka tłuszczowa uzyskana od pacjentów chirurgii bariatrycznej może zostać zarażona wirusem, i śledzono, jak różne typy komórek reagują na covid-19.

Odkryto, że komórki tłuszczowe, a także komórki odpornościowe (makrofagi) mogą zostać zainfekowane, co prowadzi do „silnej odpowiedzi zapalnej”.

Odkrycia dowodzą, że wirus jest w stanie ominąć obronę immunologiczną w komórkach tłuszczowych organizmu, zanim wywoła stan zapalny w innych częściach ciała i może pomóc wyjaśnić, dlaczego pacjenci z nadmierną masą ciała są szczególnie narażeni na zachorowanie, a także dlaczego niektórzy młodsi dorośli bez rozpoznanych problemów zdrowotnych ciężko przechodzą zakażenie.

Badania niewątpliwie wpłyną na wzmocnienie znaczenia branży zdrowia i fitness, która pomaga ludziom kontrolować i zmniejszać procentową zawartość tkanki tłuszczowej. Może być to też punkt zwrotny dla sektora, który wciąż szuka poparcia rządu.

Przedstawiając szczegółowe wyniki, naukowcy powiedzieli: „Wspólnie nasze odkrycia wskazują, że tkanka tłuszczowa wspiera infekcję SARS-CoV-2 i patogenne zapalenie oraz może wyjaśniać związek między otyłością a ciężkim przebiegiem COVID-19.

„Otyłość wiąże się z niekorzystnymi wynikami COVID-19, ale mechanizm leżący u podstaw był nieznany.

„Wykazujemy, że ludzka tkanka tłuszczowa „pozwala” na zakażenie SARS-CoV-2 – wirusem wywołującym COVID-19 – i że infekcja wywołuje reakcję zapalną, w tym wydzielanie znanych mediatorów zapalnych ciężkiego COVID-19.

„Identyfikujemy dwa komórkowe cele infekcji SARS-CoV-2 w tkance tłuszczowej: dojrzałe adipocyty i makrofagi tkanki tłuszczowej.

„Zakażenie makrofagami tkanki tłuszczowej jest w dużej mierze ograniczone do silnie zapalnej subpopulacji makrofagów, obecnej na początku badania, która jest dalej aktywowana w odpowiedzi na zakażenie SARS-CoV-2.

„Preadipocyty, chociaż nie są zakażone, przyjmują fenotyp prozapalny. Ponadto wykazujemy, że RNA SARS-CoV-2 jest wykrywalny w adipocytach w przypadkach autopsji COVID-19 i jest związany z naciekiem zapalnym.

Badanie nie zostało jeszcze zrecenzowane, jednak zostało już opublikowane.