fit.pl mobile logo

Forma „do kąpielówek”, czyli jak zadbać o ładną sylwetkę

Wakacje już w pełni, ale nie wszystkim udało się już wypracować wymarzoną figurę. Na szczęście na pracę nad własnym ciałem nigdy nie jest za późno! Sprawdź, co możesz zrobić, by zadbać o swoją sylwetkę, by móc cieszyć się atrakcyjnym wyglądem jeszcze tego lata

Wypracowanie zdrowego wyglądu najczęściej wiąże się ze zrzuceniem kilogramów. Warto wiedzieć, co trzeba robić, by osiągnąć ten cel. Okazuje się, że kluczowe są dwa główne aspekty – dieta
(z zachowanym deficytem kalorycznym) oraz ćwiczenia fizyczne.

Jak się dowiedzieć, ile kalorii trzeba jeść, by schudnąć (lub przytyć)?

Często zadajemy sobie pytanie, dlaczego jedna osoba może jeść 1400 kcal i nie chudnąć, a druga spożywa 2000 kcal i traci na wadze. Kluczowe w rozwiązaniu tego dylematu jest zrozumienie, że każdy organizm ma inne zapotrzebowanie kaloryczne i metabolizm. Na każdą spożywaną kalorię składają się poszczególne makroskładniki zawarte w diecie – białka, tłuszcze i węglowodany.

W celu ustalenia podstawowego zapotrzebowania kalorycznego (BMR) najpopularniejszym sposobem jest użycie wzoru Hairrsa-Benedicta.

Zgodnie ze wzorem:

wyliczenie dla mężczyzn to: 66 + [13,7 x masa ciała (kg)] + [5 x wzrost (cm)] – [6,76 x wiek (lata)]

np. 45 letni mężczyzna, który waży 80kg, mierzy 184 cm wzrostu: 1 777,8 kcal

dla kobiet: 655 + [9,6 x masa ciała (kg)] + [1,8 x wzrost (cm)] – [4,7 x wiek (lata)].

Np. 45 letnia kobieta, która waży 62 kg, mierzy 170 cm wzrostu: 1181,5 kcal

Wyliczenie to pozwala ustalić zapotrzebowanie podstawowe, czyli takie, które pozwoli utrzymać wagę. Odejmując od tych wartości lub dodając do nich kolejne kalorie możemy schudnąć lub przytyć. Jeśli planujemy stracić na wadze – to warto z tygodnia na tydzień odejmować kalorie i obserwować swoje ciało. Jeśli na niej przybrać – analogicznie je dodawać. Oczywiście zapotrzebowanie trzeba dostosować do swojego stanu zdrowia, poziomu aktywności fizycznej i stylu życia. Powyższe obliczenia mają charakter orientacyjny.

Postaw na dobre składniki, bo jesteś tym, co jesz

Podział makroskładników w diecie warto rozłożyć procentowo – 15% białka, 55% węglowodanów i 30% tłuszczów. Takie proporcje pozwalają na odpowiednie odżywienie organizmu i zrównoważone dostarczenie wszelkich podstawowych, niezbędnych składników. Istotne jest również to, by spożywać żywność nieprzetworzoną i jak najprostszą – najlepiej z pewnych i sprawdzonych źródeł. Dzięki temu dostarczamy organizmowi nie tylko odpowiednie składniki, ale i te pozbawione niezdrowych dodatków – konserwantów, utwardzaczy, cukrów prostych czy barwników.

Skąd czerpać produkty?

Zasada jest prosta: warto wybierać te składniki, które pochodzą z dobrych źródeł i zostały jak najmniej przetworzone. Do najlepszych źródeł białka należą: wołowina, cięlęcina, schab, pierś z indyka lub kurczaka, ser żółty, ryby, jaja czy przetwory mleczne oraz soja, groch, fasola czy ciecierzyca. W grupie węglowodanów to pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, otręby, kasze, makarony pełnoziarniste, ryż, rośliny strączkowe czy owoce i warzywa. Dla tłuszczów to ryby, orzechy, awokado, nasiona, oliwa z oliwek czy jaja.

Jeśli szukasz kompleksowego źródła węglowodanów, dzięki którym odżywisz swój organizm i nie będziesz zapychać go złymi składnikami, to sprawdź Musli z suszonymi owocami i orzechami „Do kąpielówek!” od Mixit. Mieszanka skomponowana przez dietetyka nie zawiera dodanego cukru i składa się z pysznych i pożywnych płatków jęczmiennych, kukurydzianych, chipsów owsianych, płatków sojowych, pszennych, papaji suszonej, płatków migdałów i kokosowych. Dodatkowo znajdziesz tam smakowite i zdrowe nasiona słonecznika, amarantus preparowany czy owoce liofilizowane– czarnej porzeczki, truskawek i malin. Kompozycja ta stanowi rozwiązanie idealne na śniadanie – wystarczy zalać porcję wodą, mlekiem lub napojem roślinnym, by cieszyć się nią jako lepszą alternatywą dla przesłodzonych płatków śniadaniowych.

Na zdrową i piękną sylwetkę nigdy nie jest za późno

Mądre i odpowiedzialne podejście do diety połączone z regularną aktywnością fizyczną to dwa główne czynniki, dzięki którym umożliwimy sobie wypracowanie zadowalającej nas sylwetki. To ważne, nie tylko z powodów estetycznych i związanych z poczuciem pewności siebie i swojego ciała, ale również z punktu widzenia zachowania dobrego zdrowia na lata. Wylicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne, przenalizuj wybory żywieniowe i wprowadź nieco ćwiczeń, by finalnie cieszyć się ze stanu swojego organizmu i wyglądu ciała.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl