fit.pl mobile logo

Jak wytrwać w dietetycznych postanowieniach?

Z badań CBOS wynika, że co roku postanowienia robi połowa Polaków. Najczęściej dotyczą one utraty wagi, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Choć 86% Polaków jest przekonana, że zdoła zrealizować zamierzenia, badania Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych pokazują, że nawet 90% z nich kończy się niepowodzeniem. Niestety zdecydowana większość osób poddaje się już po trzech miesiącach. W czerwcu już raczej nie wracamy do tego, co planowaliśmy kilka miesięcy wcześniej. A szkoda. W każdym momencie roku warto wrócić do swoich planów i lepiej przygotowanym zacząć raz jeszcze. Co zrobić, by wytrwać w swoich postanowieniach?

1. Zadbaj o kondycję swojego mózgu

Mózg jako organ „głównodowodzący” ma specjalne uprawnienia w hierarchii dystrybucji energii. Pobiera energię w postaci glukozy pochodzącej bezpośrednio z pokarmu lub z rezerw w organizmie. Gdy w przypadku rygorystycznej diety lub nieregularnych posiłków, mechanizm dystrybucji energii zostaje zaburzony, nasz mózg odczuwa kryzys zaopatrzenia. Niestety mechanizm ten jest związany z podniesieniem kortyzolu – hormonu stresu. Skutkiem jest pogorszenie nastroju w takiej sytuacji trudno jest wytrzymać w swoich postanowieniach.

Dlatego należy pamiętać o tym, by mózg był zawsze dobrze odżywiony:

 • pamiętaj o regularnych dobrze zbilansowanych posiłkach. Powinny one zawierać odpowiednią ilość białek, węglowodanów i zdrowych tłuszczy, czyli między innymi takich, które zawierają orzechy.
 • zadbaj o zdrowe przekąski, by w chwilach braku energii zapewnić organizmowi stabilną pracę.  
 • Najlepszym sposobem na szybką przekąskę dla mózgu jest połączenie suszonych owoców z orzechami.
 • Obecność zdrowych tłuszczy w orzechach spowolni wchłanianie się węglowodanów z suszonych owoców i zapewni stabilny poziom energii.


Propozycje na szybkie i zdrowe przekąski:

 • 3 Orzechy włoskie Chandler Bakalland + 2 łyżeczki Żurawiny całe owoce Bakalland: orzechy zapewnią dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3, żurawina to świetny dodatek błonnika do diety, jak również wielu cennych witamin (w szczególności witaminy C ) oraz minerałów (potasu, fosforu, wapnia).
 • pół garści Orzechów nerkowca Bakalland + 2 łyżeczki Rodzynek luksusowych Bakalland: nerkowce zawierają dużo białka i zdrowych kwasów tłuszczowych. Nerkowce to również źródło miedzi i magnezu. Powyższa ilość zaspokoi w 50% dzienne zapotrzebowanie na miedź, która jest kluczowa w przeciwdziałaniu osteoporozie, poprawianiu odporności i zachowaniu jędrności skóry. Rodzynki są bogatym źródłem witamin z grupy B, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, są również źródłem jodu, który wpływa na prawidłową pracę tarczycy
 • 3 Orzechy makadamia Bakalland + pół garści Złotych owoców Bakalland, : orzechy makadamia zawierają w większości jednonienasycone kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływając na wzrost „dobrego” cholesterolu HDL, owoce miechunki zawierają natomiast dużo wit A, która jest dobrze rozpuszczalna w tłuszczach, zatem służy jej połączenie z orzechami makadamia. Witamina A pozytywnie wpływa na wzrok oraz stan skóry.
 • 1 łyżka Orzechów laskowych Bakalland + 5 Śliwek całe owoce Bakalland. Orzechy laskowe charakteryzują się dużą zawartością wit. E, która jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym komórki przed uszkodzeniem, suszone śliwki to bogactwo witamin: C, A, E oraz B, a także bogate źródło błonnika zapobiegającego zaparciom a tym samym zmniejszają ryzyko nowotworów jelita grubego.


Zwykle za przyczynę porażki uznajemy brak silnej woli, sprawdźmy lepiej czy to nasz mózg nie bojkotuje nam planów, bo nie dostaje swojej dawki pozytywnej energii.


2. Upewnij się, że Twoje postanowienie nie było zbyt ogólne


Ogólne postanowienie: „chcę schudnąć w tym roku”, lepiej zamienić na konkrety: „chcę zrzucić 10 kilogramów do 30 grudnia 2017 roku” lub „będę ćwiczyć dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące”. Jak to zrobić? Wyznaczając sobie cele nie zapomnij o datach, określeniu częstotliwości, podaniu kilogramów lub centymetrów do zrzucenia. Działaj w myśl zasady: im więcej szczegółów, tym lepiej.


3. Kilka postanowień jednocześnie to nie jest dobry pomysł


Najrozsądniej jest skoncentrować się na jednym celu. Nasz mózg w dużej mierze działa automatycznie. Im więcej rzeczy chcemy zmienić, tym większy stawia nam opór. Trzymaj się jednego, silnego postanowienia. Badania jasno pokazują, że im więcej wyzwań, tym mniejsza szansa na ich realizację.


4. Zadaj sobie najważniejsze pytania

Zanim zaczniesz wcielać w życie swoje postanowienia, odpowiedz sobie na kilka istotnych pytań: Czy realnie oceniłeś/aś sytuację? Czy wiesz z czym dokładnie będzie wiązała się Twoja  zmiana? Czy Twoje założenia są możliwe do zrealizowania? Czy jesteś w stanie znaleźć czas i determinację na dokonanie zmian w swoim życiu? Jeśli na wszystkie pytania odpowiesz twierdząco, to znak, że możesz zaczynać swoją przemianę!

5. Postaw sobie praktyczne cele i stwórz plan działania

Weź kartkę papieru i spisz swój cel. Zapisz także, z jakich powodów chcesz dokonać zmiany.  Pamiętaj, że zawsze w chwili słabości warto do nich wrócić, dlatego spisane postanowienie umieść w widocznym miejscu. Ważne, żeby Twoje cele były mierzalne: wtedy łatwo korygować i zauważać zmiany. Na kartce:

 • zanotuj co chcesz osiągnąć,
 • wyznacz konkretną datę,
 • zaplanuj z czego zrezygnujesz, a jakie aktywności i zachowania włączysz do swojego dnia,
 • określ w jaki sposób będziesz kontrolować swoje postępy.

6. Daj sobie czas i działaj konsekwentnie   

Badania pokazują, że zmiana zachowania za pomocą planowanych działań jest dużo bardziej  skuteczna niż ta bez wcześniejszego jej planowania. Dlatego skup się na nowych działaniach i ich powtarzaniu, a z czasem staną się one zdrowym nawykiem. Warto też szukać i korzystać z inspiracji żywieniowych oraz porad dotyczących ćwiczeń.


Emilia Raszyńska, Coach zdrowia i żywienia
Instytut coachingu zdrowia i żywienia

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Kasia Iberszer

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA WWW.IGORTRENERONLINE.PL OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA WWW.IGORTRENERONLINE.PL

Zgłoś nadużycie-
Sebastian Boczar

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA WWW.IGORTRENERONLINE.PL I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-
paulina1e14

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA WWW.IGORTRENERONLINE.PL I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-
kuch955

Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych! Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nie do poznania nawet w ciągu jednego miesiąca! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
karolinaa12649126

Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych! Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nawet w ciągu jednego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych! https://zapodaj.net/3b1d280fcd849.png.html

Zgłoś nadużycie-
mrazek1

NOWY ROK- NOWE ŻYCIE. ZAWSZE CHCIAŁEŚ COŚ ZMIENIĆ W SWOJEJ SYLWETCE, ALE BRAKOWAŁO CI MOTYWACJI? WEJDŹ NA STRONĘ WWW.IGORTRENERONLINE.PL I SKORZYSTAJ. WAKACJE ZBLIŻAJĄ SIĘ NIEUBŁAGALNIE.

Zgłoś nadużycie-
joasia

Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nawet w ciągu jednego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
mrazek1

NOWY ROK- NOWE ŻYCIE. ZAWSZE CHCIAŁEŚ COŚ ZMIENIĆ W SWOJEJ SYLWETCE, ALE BRAKOWAŁO CI MOTYWACJI? WEJDŹ NA STRONĘ WWW.IGORTRENERONLINE.PL I SKORZYSTAJ. WAKACJE ZBLIŻAJĄ SIĘ NIEUBŁAGALNIE.

Zgłoś nadużycie-
rgrodzicki80

Wejdź teraz na: http://www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych! Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: http://www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: http://www.igortreneronline.pl I zmień się nawet w ciągu jednego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: http://www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
joasia

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA WWW.IGORTRENERONLINE.PL I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-
joasia

PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA WWW.IGORTRENERONLINE.PL I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-
mrazek1

NOWY ROK- NOWE ŻYCIE. ZAWSZE CHCIAŁEŚ COŚ ZMIENIĆ W SWOJEJ SYLWETCE, ALE BRAKOWAŁO CI MOTYWACJI? WEJDŹ NA STRONĘ WWW.IGORTRENERONLINE.PL I SKORZYSTAJ. WAKACJE ZBLIŻAJĄ SIĘ NIEUBŁAGALNIE.

Zgłoś nadużycie-
joasia

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA WWW.IGORTRENERONLINE.PL I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-
aniella_23

Marzysz o pięknej smukłej sylwetce? Chcesz mieć wyrzeźbione ciało? Postaw na siebie i zadbaj o swoją figurę z najlepszym Trenerem w Polsce. Wejdź teraz na www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-
mrazek1

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA WWW.IGORTRENERONLINE.PL I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-
mrazek1

NOWY ROK- NOWE ŻYCIE. ZAWSZE CHCIAŁEŚ COŚ ZMIENIĆ W SWOJEJ SYLWETCE, ALE BRAKOWAŁO CI MOTYWACJI? WEJDŹ NA STRONĘ WWW.IGORTRENERONLINE.PL I SKORZYSTAJ. WAKACJE ZBLIŻAJĄ SIĘ NIEUBŁAGALNIE.

Zgłoś nadużycie-
rafa395

Szukasz trenera? Marzysz o doskonałej figurze ? Chcesz spalić zbędny tłuszcz? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Zacznij trening z Igorem i zmień się nawet w ciągu jednego tygodnia! Pełen profesjonalizm i szybkie efekty gwarantowane!

Zgłoś nadużycie-
beatkaa20079

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA WWW.IGORTRENERONLINE.PL I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-
mrazek1

Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych! Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nawet w ciągu jednego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
mrazek1

NOWY ROK- NOWE ŻYCIE. ZAWSZE CHCIAŁEŚ COŚ ZMIENIĆ W SWOJEJ SYLWETCE, ALE BRAKOWAŁO CI MOTYWACJI? WEJDŹ NA STRONĘ WWW.IGORTRENERONLINE.PL I SKORZYSTAJ. WAKACJE ZBLIŻAJĄ SIĘ NIEUBŁAGALNIE.

Zgłoś nadużycie-

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl