Wiadomo nie od dziś, że osoby z nadwagą powinny zużywać więcej energii, niż jej dostarczać. To jedyny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Chęć błyskawicznego pozbycia się zapasów tłuszczu często prowadzi do rozdrażnienia. To z kolei potęguje skłonność do nadwagi. Jeżeli podjęłaś wyzwanie, ale nie widzisz efektów odchudzania - sprawdź czy nie padłaś ofiarą mitów o odżywianiu!
fit.pl
2015-11-18 00:00
Udostępnij
Obalamy mity o odchudzaniuEuropa tyje – tak wynika z raportu Urzędu Statystycznego Uni Europejskiej Eurostat przedstawiającego odsetek osób otyłych w 19 krajach europejskich w latach 2008 - 2009. My również nie mamy powodów do zadowolenia. Na otyłość w Polsce cierpi już ponad 17% dorosłych mężczyzn i około 16% kobiet. Polska znajduje się pod tym względem w czołówce państw na świecie.

Nadmierne kilogramy mogą być wynikiem np. zaburzeń gospodarki hormonalnej, stresu, czynników genetycznych, a także psychologicznych. Niemniej do najczęstszych powodów otyłości zalicza się niewłaściwe nawyki żywieniowe, a także mało aktywny tryb życia. Nieregularne odżywanie, podjadanie czy wieczorne objadanie się skutkuje przybieraniem na wadze. Nauka żywienia trwa długo, wymaga dużej cierpliwości, a na efekt zwykle trzeba czekać.

Na przestrzeni lat utworzono wiele mitów, które często kształtują błędne podejście do samego procesu odchudzania. Oto niektóre z nich...

JEŻELI CHCESZ SCHUDNĄĆ POWINNAŚ MNIEJ I RZADZIEJ JEŚĆ - FAŁSZ

Nie ma nic bardziej mylnego. Posiłki powinny być częste, ale za to małe. Drastyczne ograniczenie kaloryczności diety jest sygnałem dla organizmu do „oszczędzania energii”, co sprzyja gromadzeniu tkanki tłuszczowej.W efekcie możesz nawet przytyć, a w najlepszym wypadku minimalnie zrzucić na wadze.

WYBIERAJ PRODUKTY LIGHT - FAŁSZ

To pułapka słowna. Produkty light faktycznie zawierają mniej tłuszczu, ale zwykle mają więcej cukru. Czy ta zamiana na pewno wychodzi nam na dobre? Tłuszcze potrzebne są do przyswajania witamin A, D, E i K. Są one źródłem energii dla organizmu i powinne zająć odpowiednie miejsce w diecie. Cukry to czyste węglowodany, z których powinniśmy rezygnować, a nie dostarczać ich więcej.

JEDZ PŁATKI ŚNIADANIOWE - PRAWDA

Płatki śniadaniowe zawierają dużo błonnika. Badania potwierdzają, iż błonnik pokarmowy usprawnia pracę przewodu pokarmowego, sprzyja redukcji masy ciała, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz działa oczyszczająco na organizm. Z tego względu dieta bogata w błonnik ma bardzo duże znaczenie w naszym codziennym życiu. Najcenniejszym jego źródłem są właśnie produkty zbożowe.

Jeżeli chcemy schudnąć powinniśmy wybierać musli bez dodatku cukru, czekolady, karmelu, żelków, galaretek czy miodu.

JEDZ OWOCE DO WOLI – FAŁSZ

Owoce są zdrowe, jednak w określonych ilościach. Zawierają mnóstwo witamin oraz antyoksydów, jednak mają również dużo cukru. Dlatego owoce są jak najbardziej wskazane, ale w umiarze. Najlepiej wybrać jabłka, bo obniżają cholesterol, a trzeba uważać na banany oraz winogrona.

Badania brytyjskich naukowców pokazały, że spożywanie dwóch jabłek dziennie przez trzy tygodnie obniża cholesterol o 11%. Jabłka bogate są również we flawonoidy, co do których dowiedziono, że zmniejszają o 50% ryzyko wystąpienia zawału serca u osób w podeszłym wieku.

JEDZ SAŁATKI - PRAWDA

Zgadza się – warzywa zawierają dużo witamin. Sałatki warzywne są zdrowe pod warunkiem, że nie dodajemy do nich ciężkich sosów na bazie oliwy czy majonezu, które są źródłem kalorii. Sałatki najlepiej przygotowywać z surowych świeżych warzyw, dodawać do nich kiełki, nasiona, pestki oraz np. Jagody goji Sante. Jagody goji zaliczane są do tzw. „superowoców” (superfruits) ze względu na dużą ilość antyoksydantów, witamin i składników mineralnych.

UNIKAJ MASŁA ORZECHOWEGO – FAŁSZ

W świadomości wielu osób lubiących orzeszki utrwaliło się, iż należy od nich stronić, bo są wysokokaloryczne. Nic bardziej mylnego! Masło orzechowe jest bogate w nienasycone tłuszcze, które przyczyniają się do spalenia tkanki tłuszczowej. Kwasy te skutecznie zapobiegają odkładaniu się tłuszczu w obszarze talii poprzez przyspieszone spalanie. Dzięki temu możemy utracić kilka zbędnych kilogramów.

UŻYWAJ SŁODZIKA ZAMIAST CUKRU - OGRANICZENIE CUKRU JEST WSKAZANE

To fakt – ograniczenie cukru jest wskazane. Cukier to czyste węglowodany, które powodują, że tyjemy. Niestety używanie słodzika zwiększa apetyt na sól, a więc potrawy słone.

Zamiast cukru możesz używać naturalnej, a przede wszystkim niskokalorycznej substancji słodzącej w postaci Ksylitolu. To naturalny zamiennik cukru pochodzenia roślinnego, wytwarzaną z kory wszechobecnej na ziemi fińskiej brzozy. Ksylitol posiada niższy indeks glikemiczny [IG=9] niż tradycyjny cukier. Dzięki temu może być również stosowany przez diabetyków. Zamiana cukru na ksylitol w ramach zbilansowanej diety wpływa na zmniejszenie poziomu glukozy we krwi. Z tego względu jest on szczególnie polecany osobom, które chcą ograniczać spożycie cukru w ramach swojej diety.

JEDZ MNIEJ SOLI - PRAWDA

Sól powoduje zatrzymanie wody w organizmie. Najlepiej ograniczyć potrawy mocno słone oraz pikantne. Zamiast zwykłej soli możesz użyć Soli Himalajskiej Sante lub Soli Morskiej Sante o obniżonej zawartości sodu. Sól himalajska uznawana jest za najczystszą sól na świecie. Zawiera pierwiastki i mikroelementy, których nasz organizm szczególnie potrzebuje. Dodatkowo została wzbogacona potasem, który przyczynia się do osiągnięcia równowagi sodowo-potasowej w organizmie człowieka.

I na koniec - to co powie nam każdy dietetyk: tylko zbilansowana i pełnowartościowa dieta pozwoli zachować smukłą sylwetkę oraz dobre samopoczucie. Żaden suplement diety oraz niebezpieczne metody żywieniowe nie zastąpią ruchu.

BĄDŹ AKTYWNY, NAWET W STYLU SLOW

Jeżeli nie lubisz szybkiego tempa, ścigania się czy rywalizacji spróbuj pobiegać w rytmie slow. Jak sugeruje nazwa, slow jogging to bieganie w trybie bardzo wolnym. To właściwie truchtanie w tempie znacznie wolniejszym niż większość z nas to sobie wyobraża. Wywodzi się z Japonii, z kraju, w którym bardzo dużą uwagę przywiązuje się do zdrowego trybu życia i stawia na minimalizm. Do uprawiania slow jogging nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, jedynie chęci, żeby wyjść i poruszać się na świeżym powietrzu.

Dlatego ruszajmy się i jedzmy z głową!

www.odchudzanie.fit.pl