Rewolucyjny lek na odchudzanie: Naukowcy opracowują innowacyjną terapię imitującą efekty ćwiczeń

Amerykańscy naukowcy pracują nad przełomowym lekiem na odchudzanie, który imituje mechanizmy związane z ćwiczeniami wytrzymałościowymi, otwierając nowe perspektywy w leczeniu otyłości i chorób metabolicznych. Preparat o nazwie SLU-PP-332, opracowany przez zespół badaczy z Uniwersytetu Florydy, Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis i Uniwersytetu St. Louis, zdaniem naukowców, może przynieść rewolucję w dziedzinie farmakologii.
Aleksandra Załęska
2024-01-24 10:42
Udostępnij
Rewolucyjny lek na odchudzanie: Naukowcy opracowują innowacyjną terapię imitującą efekty ćwiczeń

Innowacyjne podejście do odchudzania

W przeciwieństwie do istniejących leków, których działanie opiera się na hamowaniu apetytu, SLU-PP-332 działa poprzez aktywację receptora ERR odpowiedzialnego za regulację gospodarki energetycznej komórek, zwłaszcza mięśni szkieletowych. Prof. Thomas Burris z Uniwersytetu Florydy wyjaśnia, że lek "imituje mechanizmy związane z ćwiczeniami fizycznymi," co sprawia, że mięśnie zużywają więcej energii, prowadząc do efektywnego spalania tłuszczów.

"Mimetyk ćwiczeń"

SLU-PP-332, określany jako "mimetyk ćwiczeń," nie tylko zwiększa aktywność mięśni, ale także pozwala utrzymać masę mięśniową podczas procesu odchudzania. To oznacza, że lek może być używany w terapii otyłości, cukrzycy typu 2, dyslipidemii, a nawet schorzeniach związanych z zaburzeniami funkcjonowania mięśni.

Wyniki obiecujące na myszach

Badania na myszach przyniosły obiecujące rezultaty. Myszy otrzymujące SLU-PP-332 wykazywały porównywalne efekty do tych uzyskanych poprzez post lub intensywne ćwiczenia. Gryzonie z normalną masą ciała były w stanie biegać o 70 proc. dłużej i o 45 proc. dalej niż myszy nieotrzymujące leku. Nawet otyłe myszy straciły 12 proc. masy ciała w ciągu miesiąca terapii.

Przyszłość leczenia chorób metabolicznych

Prof. Thomas Burris podkreśla, że SLU-PP-332 może być używany wspólnie z istniejącymi lekami, takimi jak agonisty receptora GLP-1, aby zwiększyć skuteczność terapii chorób metabolicznych. Lek ma również potencjał w leczeniu chorób serca, niewydolności serca, chorób nerek, a nawet może wpływać pozytywnie na funkcjonowanie poznawcze.

Droga do zatwierdzenia leku

Testy na ludziach planowane są za około dwa lata. SLU-PP-332 przechodzić będzie kolejne badania, a po optymalizacji związków lekowych naukowcy zwrócą się do agencji regulacyjnych o zatwierdzenie badań klinicznych. Cały proces może potrwać kilka lat, zanim lek trafi na rynek w postaci tabletki.

Walka z epidemią otyłości i chorób metabolicznych

W dobie epidemii otyłości i chorób metabolicznych, SLU-PP-332 stanowi obiecującą nadzieję na skuteczne leczenie. Prof. Thomas Burris podkreśla, że tego rodzaju leki mogą istotnie zmniejszyć obciążenie społeczeństwa kosztami opieki zdrowotnej, przyczyniając się do poprawy stanu zdrowia pacjentów z otyłością i cukrzycą typu 2.

Perspektywy rynkowe

Dane dotyczące agonistów GLP-1 wskazują na ogromne zapotrzebowanie na leki wspomagające leczenie otyłości i cukrzycy. Rynek tych preparatów był wart 13,4 mld dol. w 2022 roku, a prognozy sugerują, że do 2032 roku wartość rynku wzrośnie do 24,2 mld dol.

Według Światowej Federacji Otyłości, w 2035 roku co czwarta osoba na świecie będzie cierpiała na otyłość, co podkreśla pilną potrzebę innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych.

SLU-PP-332 może być kluczowym krokiem w walce z rosnącym problemem otyłości i chorób metabolicznych, otwierając nowe możliwości skutecznego leczenia i poprawy jakości życia pacjentów.