Rower elektryczny najlepszym prezentem dla seniorów

Jazda na rowerze ma wiele zalet, a przede wszystkim przyczynia się do poprawy stanu zdrowia, kondycji, buduje odporność, wzmacnia mięśnie. Dotyczy to użytkowników w każdym wieku, to dobre rozwiązanie dla osób starszych, zwłaszcza jeśli będą się poruszać rowerami elektrycznymi. Święta Bożego Narodzenia to znakomity moment, by podarować seniorom wartościowy prezent i często szukamy, wymyślamy podarunek trochę ’na siłę”. Rower elektryczny czy hulajnoga, pomimo że za oknem śnieg mogą być idealnym pomysłem dla kogoś bliskiego, na który można też zrobić składkę w kilka osób. 
2022-12-07 00:00
Udostępnij
Rower elektryczny najlepszym prezentem dla seniorów
Jak zaznacza fizjoterapeutka Dagmara Chruścińska, starsze osoby często mają zbyt mało ruchu, co niekorzystnie odbija się na ich stanie zdrowia. Może to zmienić właśnie korzystanie z rowerów z napędem elektrycznym.

 

- U osób dorosłych stawy często nie są najlepszym stanem, a tymczasem na elektrycznym łatwiej pokonuje się trasę, a jednocześnie jest to zwykły ruch – mówi Dagmara Chruścińska. – Wiele form ruchu jest cenna, często przynosi korzyści już samo wyjście z domu, spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna jest równa w każdym wieku.

Tomasz Przygucki, właściciel łódzkiej firmy TrybEco, która produkuje rowery i hulajnogi elektryczne, podkreśla, że dla starszej osoby korzystanie z e-roweru to sposób na udane i lepsze życie. To alternatywa także dla tych seniorów, którzy mieszkają sami i nie mogą liczyć na natychmiastowe wsparcie innych osób.
 

- Osoby w takiej sytuacji mogą wystąpić o ruch, a przy okazji dojechać na szybkie zakupy – mówi Tomasz Przygucki. – Sprzęt elektryczny pozwala korzystać z korzyści, które oferują zabawę na zwykłym rowerze, a przy okazji wspomagają siłę mięśni. Jak wynika z badań Światowej Organizacji Zdrowia, przy korzystaniu z roweru jest to zachowanie funkcji cardio, natomiast stawy są odciążone. Wynika z tego, że rowery elektryczne są dostarczane od zastępstwa.

 Takie pojazdy, jak zauważa właściciel TrybEco, duża popularnością cieszą się w krajach Europy Zachodniej czy w Skandynawii. Na ulicach można zaobserwować wiele starszych osób, które poruszają się w ten sposób, pozostają aktywne, korzystają z życia.

Rowery elektryczne zyskują coraz większą popularność również w Polsce, gdzie są wybierane między innymi na prezenty: urodzinowe czy gwiazdkowe. Może to być doskonały upominek dla seniora, na który może się złożyć cała rodzina. To podwójna korzyść: wybawi bliskich od poszukiwania prezentu i zapobiegnie kupnie nietrafionego, a przy okazji pozwoli zadbać o zdrowie i lepsze samopoczucie starszej osoby.
Okazuje się, że na dodatek jest to upominek, z którego można korzystać od zaraz, nie trzeba z tym czekać do wiosny. Na rowerach elektrycznych, tak jak na zwykłych, można jeździć cały rok, akumulatory i baterie są bowiem przystosowane do działania nawet przy kilkudziesięciostopniowym mrozie. Nie ma też obaw, że starsza osoba nie poradzi sobie z obsługą takiego sprzętu, jego przygotowaniem do jazdy.
 

- Naładowanie roweru zasilającego nie jest skuteczne, tak naprawdę nie różni się od ładowania telefonu komórkowego czy laptopa, starszej osoby bardzo dobrze sobie z tym radzi – mówi Tomasz Przygucki. – To proces awaryjny, w bezpiecznej pełni, nie ma ryzyka przeładowania baterii.

Nie ma zresztą potrzeby zbyt częstego ładowania roweru. Jeśli użytkownik będzie wykorzystywał napęd elektryczny jako wspomaganie dla siły własnych mięśni, to jedno naładowanie pozwoli mu pokonać od 80 do 100 kilometrów. Ten dystans spadnie o połowę, jeśli starsza osoba zdecyduje się na jazdę bez wspomagania, tylko przy wykorzystaniu napędu.

I choć obecnie wiele mówi się o rosnących kosztach energii, w tym prądu, to ładowanie roweru nie zrujnuje portfeli użytkowników, także starszych, którzy często są szczególnie wrażliwi na ceny. Koszt jednego ładowania – już po podwyżkach cen prądu – waha się bowiem od 30 do 40 groszy. Na dodatek jest to całkowicie bezpieczny środek transportu, baterie są w 100 procentach certyfikowane, odporne na działanie deszczu, śniegu, wiatru, zmiennych temperatur.