Odpowiednia dieta, brak nałogów i aktywność fizyczna wystarczą by obronić się przed nadciśnieniem
fit.pl
2009-08-26 00:00
Udostępnij
Jak obniżyć ciśnienie krwi

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najpowszechniejszych chorób. Głównymi czynnikami ryzyka zachorowania na nią są: wiek powyżej 60 lat, obciążenia rodzinne, zaburzenia przemiany lipidów oraz uzależnienie od papierosów i otyłość. Sprzyja mu także alkoholizm i zmniejszona aktywność fizyczna. Co robić by nie zachorować? Zwłaszcza, że w wielu przypadkach jest ona nieujawniona. Wyniki przeprowadzanych badań dowodzą, że aby zapobiec zachorowaniu należy nieco zmienić dotychczasowy tryb życia.

1.  Utrzymuj prawidłową wagę ciała

Jest to jeden z najważniejszych elementów zapobiegania nadciśnieniu. Otyłości towarzyszą problemy z przemianą glukozy i wapnia oraz zaburzenia hormonalne, które zazwyczaj prowadzą do nadciśnienia.

2. Nie pij dużo kawy

Kofeina zawarta w kawie podwyższa ciśnienie krwi, które utrzymuje się przez kilka godzin. Innymi produktami zawierającymi kofeinę są herbata i coca-cola.

3. Bądź aktywny fizycznie

Aktywność fizyczna pomaga zrzucić zbędne kilogramy oraz wzmacnia mięsień sercowy, poprawia również elastyczność naczyń krwionośnych, a wszystko to ma pozytywny wpływ na nasze ciśnienie. Ćwiczenia pomagają także zmniejszać negatywne działanie stresu. Jednak, aby ta aktywność miała pozytywne skutki należy ćwiczyć systematycznie, przez około 30 minut dziennie.

4. Stosuj odpowiednią dietę

Dla osób, które nie chcą chorować na nadciśnienie tętnicze polecana jest dieta DASH. Zawiera ona mało tłuszczów, cholesterolu i czerwonego mięsa. Poleca spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów i niskotłuszczowego nabiału. Stosowanie diety prowadzi do utraty wagi ciała, co skutecznie obniża ciśnienie.

5. Pij alkohol z umiarem

Bostońskie badania udowodniły, że niewielka ilość alkoholu może obniżyć cienienie krwi. Należy go jednak stosować z umiarem, bo nadużywanie prowadzi do całkiem przeciwnych rezultatów.

6. Stosuj techniki rozluźniejące

Osoby, prowadzące mało aktywny tryb życia powinny ćwiczyć jogę lub tai-chi, które w tych właśnie przypadkach dają rezultaty porównywalne z wykonywaniem ćwiczeń aerobowych.

www.fit.pl